„Doporučujeme zohlednit nenošení respirátorů, ale třeba lehčí ochranné pomůcky u těch lidí, kteří jsou dušní. To znamená, mají takovou poruchu plíce nebo srdce, která už v klidu bez nasazení respirátoru způsobuje dýchavičnost,“ řekla Vašáková, která působí jako přednostka plicní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Podle Vašákové jde například o pacienty s pokročilou chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními chorobami, které vyvolávají otok plic. Náměstkyně je také předsedkyní České pneumologické a ftizeologické společnosti.
Astmatiků by se výjimka z nošení respirátorů týkat neměla. Pokud je pacient s astmatem adekvátně léčen, téměř žádné potíže podle Vašákové nemá a respirátor mu nevadí. Mnozí astmatici měli podle ní při nošení ochrany dýchacích cest méně astmatických záchvatů, protože byli chráněni před pyly a prachem.
Volno pro očkované státní zaměstnance schválila vláda. Nemocní odloží roušku |
Podle Vašákové se může stát, že budou mnozí lidé nyní po plicních lékařích potvrzení žádat. „Skutečně to zhodnotíme a jen ti, kteří budou mít poruchu plicní funkce už existující, klidovou, tak těm budeme pravděpodobně psát toto potvrzení,“ dodala.
Vláda v pátek schválila mimořádné opatření, podle kterého od soboty 31. července nebudou muset mít ochranu dýchacích cest lidé, kteří ji ze zdravotních důvodů nosit nemohou. Musí ale na to mít potvrzení od lékaře. Na nošení ochrany nosu a úst, které je nyní nutné například ve veřejných budovách nebo v MHD, ale úřad trvá. Podle ministerstva je nošení respirátorů a roušek základním opatřením proti šíření nákazy covidu-19, které doporučují i mezinárodní instituce.