Sobotka se brání kritice služebního zákona, Babiš Zemanovi přitakal

  14:25aktualizováno  14:41
Kritika vlády kvůli služebnímu zákonu od prezidenta Miloše Zemana rozdělila lídry vládních stran. Zatímco premiér Bohuslav Sobotka služební zákon hájí, protože podle něj představuje zásadní zlepšení oproti současné situaci státní správy, šéf ANO Andrej Babiš dal ohledně služebního zákona Zemanovi za pravdu.

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl prezidentovu kritiku služebního zákona, ministr financí se ale se Zemanem v tomto bodě ztotožnil. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Vítám, že prezident ve svém projevu ocenil vládu za to, že vrátila lidem naději. Pokud jde o zákon o státní službě, naše vláda je po 25 letech první, která měla odvahu a sílu odpolitizování české státní správy prosadit. Nový zákon představuje zásadní zlepšení oproti situaci, která tady ve státní správě byla,“ glosoval Zemanovo vystoupení v písemném prohlášení předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Vánoční projev prezidenta ČR

Ocenil, že prezident stejně jako vláda klade důraz na ekonomickou diplomacii. „Po náš hospodářský růst a zaměstnanost je důležité, aby ústavní činitelé společně pracovali na podpoře českého exportu a pomáhali našim podnikům a podnikatelům získávat nové trhy,“ uvedl Sobotka.

Ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše Zeman ničím ve svém vystoupení příliš nepřekvapil, protože zmiňoval podle něj věci, které politikům vládní koalice říkal celý rok. „Prezident má pravdu ve své kritice služebního zákona. Naše hnutí s jeho podobou také mělo problémy, protože je málo otevřený vůči lidem, kteří zatím nepůsobili ve státní správě. Očekávám, že se služebním zákonem budou ještě problémy a že se k němu budeme muset znovu vrátit,“ řekl iDNES.cz Babiš.

Prezident Zeman se ve svém vystoupení podle Babiše mohl vyhnout tomu, že se vracel k některým sporům, které měl se svými kritiky v průběhu roku. „Mohl se nad to povznést. To bylo zbytečné,“ řekl ministr financí.

Prezident ve vánočním poselství řekl, že nebude nikdy ustupovat řvoucímu davu. Reagoval tak na protesty proti němu při výročí 17. listopadu, kdy mu protestující vystavili červenou kartu a házeli po něm dokonce vejce. “Naposledy se řevem dorozumívali neandrtálci, ale to je poměrně dávno,“ řekl Zeman (celý text prezidentova projevu najdete zde).

Předseda třetí vládní strany KDU-ČSL, vicepremiér Pavel Bělobrádek Zemanův projev zcela vynechal. „V tu dobu jsem byl u tchýně na obědě,“ reagoval pro iDNES.cz na dotaz k prezidentovu projevu. „Nehodlám si kazit Vánoce poslechem takto pokleslého žánru,“ napsal agentuře ČTK ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier ze sociální demokracie.

Pussy Riot mu zůstává švábem na mozku, reagoval Schwarzenberg

Velmi kritičtí byli k Zemanovu vystoupení politici opozičních pravicových stran. „Pussy Riot mu zůstává švábem na mozku, ačkoli přední zastánci lidských práv ve světě je brání. Rád bych upozornil, že jsem suverénní země. Pokud členství v NATO či v EU a solidaritu s tím spojenou vidí podobně jako povinnosti v RVHP a Varšavském paktu, pak by to měl jasně říct,“ reagoval na Zemana exministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„Pan prezident si plete žánry, diskuse o služebním zákonu nepatří do Vánočního poselství prezidenta republiky,“ poznamenal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Očekával bych od hlavy státu, že přednese nějakou vizi do roku budoucího,“ řekl Kalousek. Ocenil, že byl rozhovor předtáčen. Z bezpečnostního hlediska to podle něj bylo velmi důležité.

Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že v projevu mohl souhlasit jen s máločím. Chyběla mu mimo jiné větší sebereflexe hlavy státu a náčrt toho, kam se společnost může ubírat. Závěr projevu podle něj bude společnost znovu spíše rozdělovat.

„Naznačovat, že kritici jsou řvoucí neandrtálci, je paušalizující a připomínání tématu ruské punkové kapely Pussy Riot už zavání posedlostí,“ reagoval pro ČTK místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Vystoupení Zemana mu však připadalo méně provokující než obvykle.

Velmi vstřícně naopak hodnotí Zemanovo vystoupení předseda opozičního Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura. „Souhlasím s ním jak ohledně kritiky služebního zákona, proti němuž jako jediný Úsvit hlasoval, protože komunisté se zdrželi, tak ohledně toho, že zahraniční politika by měla hájit naše národní zájmy. Souhlasím také s jeho kritikou supervulgární ruské skupiny Pussy Riot adorované Západem,“ řekl iDNES.cz Okamura. Jediné, co i jemu v Zemanově vystoupení poněkud chybělo, byla určitá vize, kudy by se Česká republika měla v příštím roce i v dalších letech ubírat.

Prezident kritizoval vládu za služební zákon


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz