Sobota 15. května 2021, svátek má Žofie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. května 2021 Žofie

Nadějný lék na rakovinu vaječníků je drahý, pojišťovny ho neproplácí všem

  19:55
Už rok a půl je v Česku k dostání účinný lék k udržovací léčbě po rakovině vaječníků. Lék snižuje riziko, že se ženám nádor vrátí, až o 70 procent. Problém je ale v tom, že pojišťovny lék před recidivou nemoci nehradí. Je totiž velmi drahý. Měsíčně stojí 150 tisíc korun a pacientky musí tablety dostávat déle než dva roky.

ilustrační snímek | foto: Jihomoravské inovační centrum

Každý rok nově onemocní rakovinou vaječníků přes 900 žen. Více než 600 jich nemoci podlehne. Mnoho jich však přichází k lékaři už s pokročilým nádorem, protože rakovina vaječníků je nemoc, která se těžko rozeznává.

Fotogalerie

Nádor může být totiž ještě docela maličký, okem ani ultrazvukem neviditelný, přesto se už může šířit. Proč tyto zhoubné nádory vznikají, lékaři nevědí. Vědí však, že asi u třiceti procent pacientek s rakovinou vaječníků nádor vznikl kvůli dědičné genetické chybě.

Stojí za ní mutace genů BRCA. To znamená, že její nositelky mají asi třicetkrát vyšší riziko rakoviny vaječníků a desetkrát vyšší riziko nádoru prsu.

Už rok a půl je však u nás dostupný lék k takzvané udržovací léčbě. Nemocné ženy ho můžou dostat po skončení chemoterapie. Je velmi účinný. Hlavně u těch, které onemocněly poprvé.

 Riziko, že se jim nádor vrátí, je poté o 70 procent nižší. Problém je ale v tom, že pojišťovny lék ženám v této fázi nemoci nehradí. Proplácí se až pacientkám, kterým se nádor vrátil. Jenže u nich není podle lékařů jeho efekt tak výrazný. 

Je nulová šance, že vznikne univerzální lék na rakovinu, říká vědec

„Doběhly studie a ukázalo se, že lék má mnohem lepší účinek pro primární léčbu než při recidivách. Je sice schválen pro použití, ale nemá úhradu,“ vysvětluje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán.

Pro nemocné to znamená zkusit pojišťovnu zažádat, jestli by lék proplatila. Z dat, které má MF DNES k dispozici od dvou největších českých pojišťoven, ale vyplývá, že úspěšnost je mizivá. Z jedenatřiceti žádostí za poslední tři roky uspěly dvě ženy.

„Pacientky byly ve čtvrtém stadiu onemocnění, kde ani data z klinických studií nepotvrzují účinnost léčby,“ vysvětlil důvody zamítnutí žádostí mluvčí VZP Vlastimil Sršeň. V posledních týdnech se ale objevila naděje, že by ženy nemusely na lepší lék čekat až do doby, než znovu onemocní. Na konci října loňského roku totiž výrobce léku zažádal Státní ústav pro kontrolu léčiv o stanovení úhrady už v první linii léčby.

Lékaři žádají, aby se proplácel drahý, ale účinný medikament.

Už loni v červnu se snažili lékaři i pacientské organizace o výhodách nové léčby přesvědčit pojišťovnu i SÚKL na jednom ze společných jednání. „Účinky léku jsou tak přesvědčivé, že znamenají průlom v léčbě tohoto závažného onemocnění. Dostali jsme pozitivní zprávy od prvních žen, kterým pojišťovna léčbu hradí, a ony tak nemusí čekat na recidivu onemocnění,“ říká Veronika Cibulová z Pacientské organizace Veronica.

Lék, který vypíná opravu DNA

Novým lékem, o který lékaři i jejich pacientky tolik stojí, jsou takzvané PARB inhibitory. Fungují tak, že cílí na jedinečné pochody nádorových buněk a vyřadí z činnosti jeden mechanismus opravy DNA buňky. Lidé, kteří jsou nositeli mutace genu BRCA, mají už od narození poruchu tohoto genu.

Nikdy ale nestačí jen jedna chyba, a na tom je postaven účinek nového léku. Paradoxně totiž už v částečně poškozené buňce „vypne“ další mechanismus opravy DNA. „Když nádor vznikne právě u člověka BRCA pozitivního, který jeden z pochodů opravy má vyřazený z provozu, vede to k tomu, že nádor vznikne. Ale když mu vyřadíme ještě druhý způsob, nádor už to nepřežije. To je úplně nový princip léčby. Vlastně využijete toho, že nádorová buňka je mrzák, a uříznete jí i tu druhou nohu,“ vysvětluje Zikán.

Testování zdarma

Už čtyři roky mají všechny pacientky s rakovinou vaječníků bezplatný nárok na speciální testování, které mutaci genu odhalí.

Je to pro ně zásadní. Jednak kvůli nové léčbě, jednak kvůli rodině. Je-li totiž nemocná žena BRCA pozitivní, je jasné, že mutaci od někoho zdědila, třeba od rodičů či sourozenců rodičů. Když se pak najde zdravý člen rodiny s tímto genem, můžou u něj lékaři případný nádor odhalit včas nebo onemocnění i zabránit, třeba preventivním odstraněním prsu či vaječníků.

Pojišťovna ženě odmítala proplatit léčbu rakoviny. Pak ale změnila názor

Jenže testy ročně podstoupí asi jen polovina nemocných žen. „Není bohužel jiné vysvětlení než to, že toto vyšetření stále není standardem v době diagnózy, tedy že pacientky na vyšetření nejsou odeslány. Určitý malý podíl žen toto vyšetření odmítne,“ vysvětluje předseda onkogynekologické sekce České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP David Cibula.

Testovány by ale měly být i ženy s rakovinou prsu, kterým lékaři nádor odhalili do padesátého roku věku (pro ně ale nový lék určen není), a také muži s rakovinou prsu. I oni mívají mutaci genu, zejména BRCA2. Ročně jich onemocní přibližně šedesát.

Sledovány jsou i zdravé ženy. Lékaři je testují třeba v případě, že se v jejich rodině vyskytly alespoň dva případy nádoru prsu do věku 50 let, nebo ženy z rodin, v nichž už dědičná dispozice byla odhalena.

  • Nejčtenější

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Babiš ohlásil registrace pro 45leté, odborníci mu vyčítají změnu v očkování

Premiér Andrej Babiš v pondělí požádá Radu pro zdravotní rizika, aby otevřela registraci k očkování proti covidu-19 pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Arenberger radí na Twitteru s beďary a akné. Našlo se i pár seriózních dotazů

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger začal lidem odpovídat na Twitteru ve formě krátkých videí. Některým uživatelům...

Nikdy není vhodná doba, říká Pavel Zeman. O rezignaci uvažoval delší dobu

Desetiletá funkční doba je dlouhá, o rezignaci jsem uvažoval už delší dobu, přiznává nejvyšší státní zástupce Pavel...

Resort školství nesouhlasí s podmínkami pro konání škol v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem...

Jednodušší cestování už po očkování první dávkou, Maďarům uznáme i Sputnik V

Lidé, kteří mají víc než tři týdny po první dávce očkování proti covidu-19 v České republice, se budou moci bez...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...