Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nadějný lék na rakovinu vaječníků je drahý, pojišťovny ho neproplácí všem

  19:55
Už rok a půl je v Česku k dostání účinný lék k udržovací léčbě po rakovině vaječníků. Lék snižuje riziko, že se ženám nádor vrátí, až o 70 procent. Problém je ale v tom, že pojišťovny lék před recidivou nemoci nehradí. Je totiž velmi drahý. Měsíčně stojí 150 tisíc korun a pacientky musí tablety dostávat déle než dva roky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jihomoravské inovační centrum

Každý rok nově onemocní rakovinou vaječníků přes 900 žen. Více než 600 jich nemoci podlehne. Mnoho jich však přichází k lékaři už s pokročilým nádorem, protože rakovina vaječníků je nemoc, která se těžko rozeznává.

Nádor může být totiž ještě docela maličký, okem ani ultrazvukem neviditelný, přesto se už může šířit. Proč tyto zhoubné nádory vznikají, lékaři nevědí. Vědí však, že asi u třiceti procent pacientek s rakovinou vaječníků nádor vznikl kvůli dědičné genetické chybě.

Stojí za ní mutace genů BRCA. To znamená, že její nositelky mají asi třicetkrát vyšší riziko rakoviny vaječníků a desetkrát vyšší riziko nádoru prsu.

Už rok a půl je však u nás dostupný lék k takzvané udržovací léčbě. Nemocné ženy ho můžou dostat po skončení chemoterapie. Je velmi účinný. Hlavně u těch, které onemocněly poprvé.

 Riziko, že se jim nádor vrátí, je poté o 70 procent nižší. Problém je ale v tom, že pojišťovny lék ženám v této fázi nemoci nehradí. Proplácí se až pacientkám, kterým se nádor vrátil. Jenže u nich není podle lékařů jeho efekt tak výrazný. 

Je nulová šance, že vznikne univerzální lék na rakovinu, říká vědec

„Doběhly studie a ukázalo se, že lék má mnohem lepší účinek pro primární léčbu než při recidivách. Je sice schválen pro použití, ale nemá úhradu,“ vysvětluje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán.

Pro nemocné to znamená zkusit pojišťovnu zažádat, jestli by lék proplatila. Z dat, které má MF DNES k dispozici od dvou největších českých pojišťoven, ale vyplývá, že úspěšnost je mizivá. Z jedenatřiceti žádostí za poslední tři roky uspěly dvě ženy.

„Pacientky byly ve čtvrtém stadiu onemocnění, kde ani data z klinických studií nepotvrzují účinnost léčby,“ vysvětlil důvody zamítnutí žádostí mluvčí VZP Vlastimil Sršeň. V posledních týdnech se ale objevila naděje, že by ženy nemusely na lepší lék čekat až do doby, než znovu onemocní. Na konci října loňského roku totiž výrobce léku zažádal Státní ústav pro kontrolu léčiv o stanovení úhrady už v první linii léčby.

Lékaři žádají, aby se proplácel drahý, ale účinný medikament.

Už loni v červnu se snažili lékaři i pacientské organizace o výhodách nové léčby přesvědčit pojišťovnu i SÚKL na jednom ze společných jednání. „Účinky léku jsou tak přesvědčivé, že znamenají průlom v léčbě tohoto závažného onemocnění. Dostali jsme pozitivní zprávy od prvních žen, kterým pojišťovna léčbu hradí, a ony tak nemusí čekat na recidivu onemocnění,“ říká Veronika Cibulová z Pacientské organizace Veronica.

Lék, který vypíná opravu DNA

Novým lékem, o který lékaři i jejich pacientky tolik stojí, jsou takzvané PARB inhibitory. Fungují tak, že cílí na jedinečné pochody nádorových buněk a vyřadí z činnosti jeden mechanismus opravy DNA buňky. Lidé, kteří jsou nositeli mutace genu BRCA, mají už od narození poruchu tohoto genu.

Nikdy ale nestačí jen jedna chyba, a na tom je postaven účinek nového léku. Paradoxně totiž už v částečně poškozené buňce „vypne“ další mechanismus opravy DNA. „Když nádor vznikne právě u člověka BRCA pozitivního, který jeden z pochodů opravy má vyřazený z provozu, vede to k tomu, že nádor vznikne. Ale když mu vyřadíme ještě druhý způsob, nádor už to nepřežije. To je úplně nový princip léčby. Vlastně využijete toho, že nádorová buňka je mrzák, a uříznete jí i tu druhou nohu,“ vysvětluje Zikán.

Testování zdarma

Už čtyři roky mají všechny pacientky s rakovinou vaječníků bezplatný nárok na speciální testování, které mutaci genu odhalí.

Je to pro ně zásadní. Jednak kvůli nové léčbě, jednak kvůli rodině. Je-li totiž nemocná žena BRCA pozitivní, je jasné, že mutaci od někoho zdědila, třeba od rodičů či sourozenců rodičů. Když se pak najde zdravý člen rodiny s tímto genem, můžou u něj lékaři případný nádor odhalit včas nebo onemocnění i zabránit, třeba preventivním odstraněním prsu či vaječníků.

Pojišťovna ženě odmítala proplatit léčbu rakoviny. Pak ale změnila názor

Jenže testy ročně podstoupí asi jen polovina nemocných žen. „Není bohužel jiné vysvětlení než to, že toto vyšetření stále není standardem v době diagnózy, tedy že pacientky na vyšetření nejsou odeslány. Určitý malý podíl žen toto vyšetření odmítne,“ vysvětluje předseda onkogynekologické sekce České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP David Cibula.

Testovány by ale měly být i ženy s rakovinou prsu, kterým lékaři nádor odhalili do padesátého roku věku (pro ně ale nový lék určen není), a také muži s rakovinou prsu. I oni mívají mutaci genu, zejména BRCA2. Ročně jich onemocní přibližně šedesát.

Sledovány jsou i zdravé ženy. Lékaři je testují třeba v případě, že se v jejich rodině vyskytly alespoň dva případy nádoru prsu do věku 50 let, nebo ženy z rodin, v nichž už dědičná dispozice byla odhalena.

  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci amerického prezidenta. Nejmocnější muž světa při závěrečném dni summitu NATO představil ukrajinského...

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Izrael útočil v humanitární zóně Mavásí, cílem byl šéf Hamásu. Zemřelo 90 lidí

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou humanitární zónu. Při útoku zemřelo 90 lidí a zraněných je 300, informovalo palestinské...

13. července 2024  12:19,  aktualizováno  20:43

„Musí krást hydranty, aby přežili.“ V USA mizí kovy, měď je teď zlato chudých

Premium

Dříve zločinci v Americe přepadali dostavníky, pak vylupovali banky, teď kradou měděné dráty, kanály a hydranty. To, co zažívalo před lety Česko, dorazilo do Spojených států.

13. července 2024

Ikona demokratů lobbuje za Bidena. Je starý, ale silný, říká osmdesátník Sanders

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické strany po více než dvou týdnech interních sporů o to, zda by měl zůstat kandidátem pro listopadové...

13. července 2024  19:45

Strašák vrcholových sportovců? Sebevědomí, říká sportovní psycholožka

Připravuje vrcholové sportovce na nadcházející olympiádu v Paříži, věnuje se ale i dětem a trenérům. Sportovní psycholožka Barbora Matějčková ví, co trápí vrcholové sportovce a jak s nimi pracovat. A...

13. července 2024  19:20

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...