Lékaři ve výpovědi nemají na zaručený návrat právo, myslí si Češi

  12:35aktualizováno  12:35
Několik měsíců trvající protest lékařů za vyšší platy Čechy otrávil. Podle průzkumu pro MF DNES většina lidí nesouhlasí s tím, aby nemocnice braly doktory zpět do zaměstnání automaticky. To přitom donedávna bylo podmínkou odborářů, ještě před pár dny kvůli tomu hrozili odmítnutím dohody.

Lékařka Šárka Drinková měřila naposledy zájemcům krevní tlak. Počítadlo měřilo vteřiny do podání výpovědi lékařů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Názory na návrat lékařů

Souhlasíte s návrhem zvýšit platy lékařů tím, že se omezí počet lůžek a peníze se převedou na mzdy?

 • ano: 29,6 %
 • ne: 62,7 %
 • nevím: 7,7 %

Vadilo by vám dojíždět do nemocnice dál, pokud by tam byli lékaři díky vyšším platům vstřícnější?

 • ano: 68,1 %
 • ne: 25,8 %
 • nevím: 6,2 %

Jaké máte v posledním roce zkušenosti s lékaři v nemocnicích a s jejich přístupem k vám?

 • dobré: 40,2 %
 • špatné: 20 %
 • v posledním roce žádné: 39,8 %

Myslíte si, že se zvýšení mezd může promítnout do toho, že lékaři budou příjemnější a vstřícnější?

 • ano: 18,3 %
 • ne: 65,5 %
 • nevím: 16,3 %

Zdroj: Median pro MF DNES, 502 respondentů

Aktuálně má problém s návratem do zaměstnání například odborářský předák Martin Engel, jinak také rentgenolog ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Ta nečekala, jestli výpověď stáhne, a jeho místo už obsadila.

Ještě o víkendu hrozilo, že velká protestní akce lékařů bude kvůli Engelovu "vyhazovu" pokračovat. Lékařský odborový klub však včera vydal stanovisko, že memorandum bořit nebude a lékaři s protesty končí. Ve stejném duchu se později vyjádřil i Engel.

Na otázku, zda by měl stát lékařům spolu se zvýšením platů zaručit, že se mohou všichni vrátit na pozice, ze kterých podali výpovědi, v průzkumu odpovědělo jen 32,2 procenta lidí, že ano nebo spíše ano. Zbytek je proti (54,2 procenta) nebo (13,6 procenta lidí) nemá na věc jasný názor.

"Chápu to a uvědomuju si tu nabroušenost lidí. Vždycky je totiž něco za něco a lidem se zdá, že kdyby nám stát kromě zvýšení platů garantoval i návrat na místa, že by celý protest byl bez rizika, jen taková blamáž," říká lékař a odborový předák Jiří Náhlovský z plzeňské fakultní nemocnice.

Stejně jako Engel neví, zda jej nemocnice přijme zpět, a spíše se zdá, že ne.

"Ředitelka mě považuje za vůdce vzpoury a o tom, jaká bude moje budoucnost v nemocnici, si se mnou chce teprve promluvit v úterý," říká Náhlovský.

Budeme spokojenější a vstřícnější, slibují doktoři...

Lékaři chtějí zkoordinovat stažení svých výpovědí hromadně ve středu, poté, co memorandum mezi nimi a ministerstvem zdravotnictví schválí i vláda.

Už teď je však jisté, že vedení mnohých nemocnic se s některými lékaři rozloučí.

"Lékařskému odborovému klubu nebylo přislíbeno, že budou přijati všichni lékaři, kteří o to požádají. Ministerstvo proto nehodlá zasahovat do personální politiky jednotlivých nemocnic, neboť ta podléhá plné pravomoci i odpovědnosti jejich ředitelů," komentoval to v neděli v souvislosti s odborářským bossem Martinem Engelem ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Na začátku protestu lékařské požadavky na více peněz podporoval každý druhý Čech. Letos na konci ledna už to bylo jen sedmnáct procent lidí.

Čechy, kteří byli dříve spíše nakloněni zvyšování lékařských platů, dlouhý protest překvapivě odradil i v této otázce. Po měsících trvání akce Děkujeme, odcházíme jsou naštvaní i na zvýšení jejich platů. Ještě na začátku protestu lékařské požadavky na více peněz podporoval každý druhý Čech. Letos na konci ledna to bylo jen 17 % procent lidí.

"To je logické a souvisí to nepochybně s tím, že ta kampaň byla dlouhá a nejistota lidí, kdo je bude ošetřovat, se zvětšovala a prohlubovala," říká Jiří Náhlovský.

...pacienti jim ale nevěří

Obyvatelé Česka jsou pesimističtí i k tomu, že by se spolu s platy lékařů zvýšila i jejich ochota a vlídnost k pacientům.

"Lidé, kteří mají špatnou zkušenost s nemocničními lékaři, jsou skeptičtí i do budoucnosti - v drtivé většině (86,2 procenta) nevěří, že zvýšení mezd by se mohlo projevit na větší vstřícnosti a příjemnosti k pacientům," píše se ve výzkumu agentury Median.

A byť pacienti, kteří měli za poslední rok v nemocnici příznivé zkušenosti s chováním lékařů, převažují, jen deset procent lidí si dovolilo směle říct: Mám s ním zkušenosti "velmi dobré".

Tady však lékaři slibují, že pacienti se změny k lepšímu za čas dočkají. "Nebude to ze dne na den, samozřejmě, ale nejpozději od roku 2013, kdy skončí veškeré výjimky na práci přesčas a nemocnice budou muset dodržovat zákoník práce, bude změna v chování lékařů k pacientům znatelná," míní Jiří Náhlovský. A vysvětluje proč.

"Sám na sobě vidím, že když mám tři dny víkendové služby a je pondělí ráno, já jsem spal v kuse za celu dobu jen sedm hodin, tak jsem mnohem méně empatický k některým banálnějším problémům pacientů, než třeba ještě v sobotu ráno," říká lékař novorozeneckého oddělení.

Podle něj proto na akci Děkujeme, odcházíme brzy vydělají i pacienti: "Vyspalí, méně unavení lékaři budou rozhodně příjemnější," slibuje Náhlovský.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Kojení v některých porodnicích stále naráží na nepochopení, ukázal průzkum

Kojení

I přesto, že za důležité kojení považují téměř všechny dotázané ženy, s jeho nedostatečnou podporou se v porodnici...

Fortuna se musí Langerovi omluvit za vypsané sázky. Zaplatit má také 70 000

Ivan Langer sleduje průběžné výsledky voleb v olomouckém volebním štábu ODS....

Sázková kancelář Fortuna se má omluvit bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi. Společnost podle něj zasáhla do jeho...

Sledují každý váš krok. Městské kamery využívají technologie tajných služeb

ilustrační snímek

Muž se na náměstí nenápadně natáhne pro kufřík člověka, který po návštěvě banky odpočívá na zahrádce restaurace, a...

Kauza Staněk byla od Zemana zjevné porušení Ústavy, řekli ústavní právníci

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Za zjevné porušení Ústavy ze strany prezidenta Miloše Zemana označil ústavní právník Jan Kysela Zemanovo počínání v...

Randstad s.r.o.
Junior Production Manager/ka

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz