Lékaři sliby splnili, libuje si Heger. A žalobci je k soudu nepoženou

  14:12aktualizováno  16:10
Krize ve zdravotnictví skončila, řekl ministr Heger. Lékaři plní sliby a většina stáhla výpovědi. Odbory čekají, že jim vláda zítra navýší platy. Podle státního zastupitelství lékaři hromadnými výpověďmi trestný čin nespáchali.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger po jednání s lékařskými odbory. | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Hlavní kritérium pro mě bylo, zda Lékařský odborový klub splní slib a odvolá protestní aktivitu, což udělal opakovaně," zhodnotil před novináři ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) plnění slibů memoranda.

Kompletní text memoranda čtěte zde

Podle Hegera předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel vyzval 3 800 lékařů ke stahování výpovědí nejen po podpisu dohody. "Udělal to ještě jednou po nedělním extempore s jeho zaměstnáním a v pondělí vydal další tiskové prohlášení," dodal Heger. Situace se totiž zkomplikovala poté, kdy Engelův zaměstnavatel, pražská vinohradská nemocnice, oznámil, že za šéfa odborů už má náhradu.

Dvě miliardy na platy

Ministr zdravotnictví Leoš Heger v tuto chvíli v ruce nemá dvě miliardy korun na růst lékařských platů. Má však jasný plán, jak je získá. V první řadě chce omezit neefektivity systému, zrušit nadbytečná akutní lůžka v nemocnicích, počítá i s omezením ambulancí v místech velkého nakupení. Chce také usměrnit pacienty při využívání péče a donutit zdravotní pojišťovny, aby uzavíraly smlouvy jen na potřebnou péči.
"Ty dvě miliardy se musejí poskládat z jednotlivých kapitolek, je to jedno procento z objemu celého systému a není to nic, s čím by si zdravá organizace neměla poradit," řekl Heger. Jeho strategie by měly začít fungovat během roku, kdy se na platy musí vydělat.
Nemocnice sice letos nemohou počítat jako v jiných letech s růstem plateb od zdravotních pojišťoven a nebudou mít pokrytou ani inflaci, ale mohou provést jen 95 procent péče a dostanou zaplaceno sto procent. Z pětiprocentního rozdílu pokryjí inflaci a něco zbude i na platy.

ČTK

Kromě výzvy splnili lékaři memorandum i v tom, že výpovědi skutečně začali stahovat. "Dostal jsem zprávu, že 98 procent lékařů ve fakultních nemocnicích, kteří se připojili výpověďmi k protestu, už je stáhlo. Signály z krajských nemocnic jsou zatím také pozitivní," doplnil Heger.

Podle ministra zdravotnictví proto nic nebrání tomu, aby vláda ve středu schválila navýšení tarifů. Lékaři v 11. a 12. platové třídě dostanou přidáno pět tisíc korun měsíčně, ve 13. platové třídě 6 500 korun a ve 14. a vyšší platové třídě to bude o osm tisíc korun měsíčně více. Jen za letošek přijde takové navyšování platů na dvě miliardy korun. Půjdou z rezerv zdravotních pojišťoven.

"Před vládu předstoupím s tím, že akce je u konce. Jestliže jsou někde v regionu drobné lokální poruchy, tak nejsou významné a nemocnice si v rámci kraje umí vypomoci bez problémů. Tam, kde lékaři čekají na to, jak se rozhodne vláda, je prakticky jisté, že výpovědi stáhnou," dodal Heger s tím, že bude zvýšení tarifů doporučovat.

Podle něj už nic nebrání tomu, aby je vláda posvětila. A to ani programové prohlášení, v němž se vláda zavázala, že tarify v budoucnu zcela zruší. Podle Hegera to problém nebude, protože příjem lékařů by se tím neměl snižovat.

Vláda tarify posvětí, předpokládají odbory

Odbory budou sliby považovat za naplněné až po středečním jednání vlády. "Definitivní to pro nás bude, až vláda řekne, že memorandum bere a souhlasí s ním. Jde nám o jeho plnění do budoucna. Pokud vláda řekne ano, je to závazná a dlouhodobá věc," řekl iDNES.cz člen předsednictva LOK Miloš Voleman.

Slova Hegera Voleman uvítal. "Jsem rád, že ministr chápe splnění podmínek. Nikdo tak už nebude zpochybňovat, že nemáme postranní úmysly," dodal.

Trestný čin to nebyl, shodli se státní zástupci

Podle státních zástupců nespáchali lékaři hromadnými výpověďmi trestný čin. Trestně odpovědné není ani vedení lékařských odborů, včetně odborového předáka Martina Engela.

Stalo se dnes

"Hledali jsme, jestli by bylo možné použít nějaké trestněprávní ustanovení, a došli jsme k závěru, že nelze," řekla ČTK šéfka obvodního státního zastupitelství pro Prahu 9 Eva Vycpálková. To v souvislostí s akcí LOK obdrželo několik trestních oznámení.

"Pan Engel sám o sobě nemohl trestný čin spáchat. Pokud by byl někdo pachatelem trestného činu, tak by to byli lékaři. Ale lékaři nemohou být v tomto případě trestně odpovědní. Nikomu se nemůže upírat právo na podání výpovědi. A jestli podají výpověď v jeden den ve větším počtu, ani to nemůže být trestné," dodala pro ČTK státní zástupkyně.

Trestní oznámení na Engela podal například advokát Kolja Kubíček, podle něhož se odborář mohl dopustit vydírání, když s dalšími organizoval podání hromadných výpovědí lékařů.

Kubíček vyrozumění ze zastupitelství ještě neobdržel. "Podívám se, jak přesně bude odůvodnění formulováno. Podle toho se rozhodnu, zda na odložení reagovat. Zastupitelství má zákonem dané právo na rozhodnutí, co bude stíhat a co ne. I když nemá pravdu," řekl iDNES.cz Kubíček.

Podle něj však mělo oznámení smysl, i kdyby bylo odmítnuto. "Poté, co jsem je podal a média o něm začala mluvit, začali lékaři nějakým způsobem jednat a hledat řešení, nějak to na ně zapůsobilo," míní.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

VIDEA TÝDNE: Krejčířova vila v plamenech, sražený chlapec a skandál Netanjahuové

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Rozsáhlý požár tento týden zasáhl vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích. Je možné, že ji někdo...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz