Lékaři stahují výpovědi. Na mě se neohlížejte, pobídl je Engel

  9:40aktualizováno  16:30
Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel vyzval lékaře, aby ukončili protest a odvolali bez otálení výpovědi. A to bez ohledu na to, zda ho pražská vinohradská nemocnice přijme zpět. Už před Engelovým prohlášením oznámila část lékařů, že výpovědí stahují.

Předseda LOK Martin Engel na tiskové konferenci. (16. února 2011) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Vyzývám všechny lékaře, aby ukončili protest a neprodleně odvolali své výpovědi bez vazby na moje přijetí zpět na radiodiagnostickou kliniku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," uvedl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel v písemném prohlášení.

DOKUMENT: Engelova výzva lékařům

Vyjádření přišlo po napjaté situaci, kterou způsobila informace, že nemocnice nepřijme Engela zpět, protože si za něj našla náhradu.

Odbory v pátek uvedly, že pokud nemocnice stanovisko nezmění, nebudou hromadně výpovědi stahovat ani v Praze, ani v jiných městech. Odvolávaly se na dohodu o solidaritě, kterou podepsali lékaři na konci roku spolu s výpovědmi v rámci protestu "Děkujeme, odcházíme".

Pondělní obrat Engel odůvodnil tím, že nechce, aby nastalá situace byla zneužita ke zpochybnění memoranda, které odbory podepsaly s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) ve čtvrtek.

Pokusy trestat jsou vizitkou úrovně ředitelů, napsal Engel

S rozhodnutím vinohradské nemocnice se Engel nesmířil. "Osobně vnímám snahu ředitele Zemana 'potrestat' toho, kdo vedl legitimní protestní akci lékařů, jako ubohou a přízemní," vzkázal na adresu svého bývalého nadřízeného Marka Zemana. Již v pátek lékař uvedl, že by rád v práci pro nemocnici pokračoval.

"Křečovité pokusy dalších ředitelů potrestat lékaře za oprávněný odpor proti neutěšeným poměrům v českém zdravotnictví jsou jen vizitkou jejich morální a lidské úrovně," dodal šéf odborů.

Vinohradská nemocnice dnes oznámila, že na rozhodnutí si trvá. Výpověď dalšího z mluvčích odborářské protestní výzvy "Děkujeme, odcházíme", chirurga Miloše Volemana nemocnice přijme zpět.

Voleman bude dál operovat na Vinohradech

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zvala zpět výpověď chirurga Miloše Volamana, který je v předsednictvu LOK:

Podle Engela stojí za krokem Zemana ODS, která se snaží české zdravotnictví destabilizovat. Odbory již v pátek poukazovaly na to, že Zeman je členem ODS.

"Cílem je zabránit za každou cenu dohodě mezi lékaři a vládou a destabilizovat tak systém. Kolegyně, kolegové, nedejme jim šanci! Nechci, aby se náš oprávněný protest stal záminkou k rozkradení českého zdravotnictví," dodal Engel.

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) Engelovi přes média vzkázal, že by ho mohla zaměstnat některá ze středočeských nemocnic. "Pokud by ho do vinohradské nemocnice nevzali, což považuji docela za faul, a pokud by on měl zájem, tak se určitě podíváme po tom, jestli bychom zkušeného rentgenologa někde nepotřebovali," řekl Rath.

Podle něj je v řadě středočeských nemocnic v oboru rentgenologie podstav. "Většinou máme problém sehnat na takový obor i absolventa, který nic neumí. A když ho něco naučíme, tak nám většinou za pár let někam uteče, nelépe do zahraničí," poznamenal hejtman.

Výpovědi stahují lékaři napříč ČR, zatím opatrně

Podobný problém jako v Praze řeší ve Zlínském kraji. Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek rozhodl, že předsedovi a místopředsedovi odborářů v nemocnici od pondělí nepřidělí práci. Rozhodnutí potrvá do konce února, kdy jim vyprší výpovědní lhůta. Předseda odborů Petr Vysloužil varoval před hrozbou, že se do nemocnice nikdo ze 46 lékařů ve výpovědní lhůtě už nevrátí.

Lékaři v Libereckém kraji zatím se stahováním výpovědí čekají. V Liberci se podle informací chystají hromadně stáhnout své výpovědi v úterý dopoledne, v Jablonci to plánují na středu.

Zažehnání krize ohlásila Praha (více o tom čtěte tady) a Karlovarský kraj. Tam se LOK dohodl s generálním ředitelem Karlovarské krajské nemocnice Zdeňkem Horákem, že drtivá většina ze 79 protestujících doktorů stáhne své výpovědi. Nemocnice v Karlových Varech a Chebu je všechny přijmou zpět (více o situaci v tomto kraji čtěte tady).

Výpovědi začali postupně stahovat jihočeští lékaři.  Nejvíce výpovědí zatím odvolali v Písku. V ostatních nemocnicích ukončí protest pravděpodobně do středy. Původně se s hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) dohodli, že je vezmou zpět ve čtvrtek či v pátek, až po jednání vlády.

Opatrně, ale přece stahují výpovědi také lékaři v Jihomoravském kraji. Podle krajského radního Oldřicha Ryšavého (ČSSD) je zpětvzetí výpovědí zatím jen otázkou jednotlivců. "Hromadnější rušení výpovědí očekáváme až ve středu," řekl Ryšavý, který je odpovědný za zdravotnictví.

V nemocnici v Jičíně v Královéhradeckém kraji stáhlo výpovědi 33 lékařů. Výpovědi stáhla i část lékařů v Náchodě.

Hromadné stahování výpovědí by dnes a zítra mělo začít v jihlavské nemocnici. Místní odborový předák Bohdan Trnka předpokládá, že výpověď stáhne všech 109 lékařů. Většina z 71 výpovědí přestane platit i v nemocnici v Havlíčkově Brodě, někteří lékaři tam však oznámili, že si budou hledat jiné místo a výpověď nestáhnou. "Ale takových nebude mnoho, určitě se jejich počet vejde do deseti," uvedla Šárka Drinková z tamních odborů.

Středočeské krajské nemocnice jsou stále připraveny na situaci, že od března odejde řada nespokojených lékařů. Přestože někteří doktoři již výpovědi stáhli, krizové plány stále platí, řekl mluvčí krajských nemocnic Patrik Tomšů. Podle krajského koordinátora LOK Jiřího Sedláka například lékaři v Kladně se o situaci ještě stále jednají s ředitelstvím nemocnice.

Lékaři v Moravskoslezském kraji stáhnou výpovědi najednou v úterý nebo ve středu. Řekl to krajský předseda LOK Martin Sedláček.

Zdroj: ČTK a regionální redakce MF DNES


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz