Ukrajinští uprchlíci na přechodu Korczowa-Krakowiec (25. dubna 2022)

Ukrajinští uprchlíci na přechodu Korczowa-Krakowiec (25. dubna 2022) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Negativní názor Čechů na cizince převažuje, postupně ale slábne, říká průzkum

  • 27
Podíl Čechů s negativními názory na cizince žijící v Česku je v současnosti nejnižší za posledních 20 let, přesto stále převažuje. Lidi jiné národnosti označuje za problém pro celou Českou republiku 50 procent obyvatel země. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), prováděného od konce ledna do 20. března.

Jen 35 procent Čechů nepokládá nově příchozí občany jiné národnosti za problém. Přitom při hodnocení konkrétní situace v místě svého bydliště už označila cizince za problém méně než čtvrtina dotázaných.

Průzkumy názorů Čechů na cizince nově přicházející do země provádí CVVM od roku 2003. Tehdy pokládaly cizince za problém zhruba tři čtvrtiny Čechů. Ještě před pěti lety podíl lidí s negativním názorem na cizince činil 64 procent.

Aktuálně je s 50 procenty nejnižší za celou dobu provádění průzkumu. Proti poslednímu průzkumu z roku 2019 se přitom snížil podíl Čechů, v jejichž okolí nežijí žádní cizinci, z 19 na devět procent. Do Česka přicházejí od loňského února uprchlíci z Ukrajiny, kterou vojensky napadlo Rusko.

Přestože v názorech na cizince v celém Česku převažují negativní postoje, při dotazech na situaci přímo v bydlišti účastníků průzkumu jsou negativní názory dlouhodobě v menšině. V současnosti si pouze 24 procent lidí myslí, že cizinci v místě jejich bydliště představují problém. Podle 59 procent naopak nově příchozí občané jiných národností problémem nejsou.

Lidem stále vadí sousedé narkomani a alkoholici, k ostatním jsou shovívaví

Podíl Čechů s negativním názorem na cizince v místě svého bydliště se pohyboval ve většině dosavadních průzkumů CVVM mezi 22 a 29 procenty. Pouze jednou, v roce 2015, stoupl na 35 procent. Tehdy byl v Evropě zaznamenáván prudký nárůst počtů přicházejících uprchlíků, často ze zemí Blízkého a Středního východu či z Afriky.

Pozitivní názory jsou v menšině

Za problém označují cizince častěji lidé s horší životní úrovní či nižším vzděláním a obyvatelé větších měst. Negativní názory mají také častěji lidé hlásící se k levici a voliči SPD, KSČM nebo ANO.

Většina Čechů stále zastává názory, že cizinci přispívají k šíření nemocí nebo nárůstu kriminality v zemi. Cizince dlouhodobě žijící v Česku označuje za zdravotní riziko 56 procent lidí a za příčinu nárůstu kriminality 52 procent dotázaných.

Pomoc ukrajinským uprchlíkům schvaluje šedesát procent Čechů

Pozitivní názory jsou vesměs v menšině. Například jen 27 procent lidí si myslí, že cizinci obohacují českou kulturu a že přispívají k řešení stárnutí populace. Poměry pozitivních a negativních názorů se ale oproti předchozímu průzkumu letos mírně změnili ve prospěch cizinců.

V průzkumu z roku 2019 totiž označovalo cizince za zdravotní riziko a příčinu šíření kriminality přes 60 procent Čechů. Pozitivně je tehdy z pohledu obohacování kultury a řešení stárnutí populace hodnotilo jen asi 20 procent lidí.

Průzkumu provádělo CVVM letos od 31. ledna do 20. března. Zúčastnilo se ho 861 obyvatel Česka starších 15 let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video