Je to bezprecedentní atak, brání se Chládek. Tlaku Babiše prý nepodlehne

  11:07aktualizováno  11:48
Ministr školství Marcel Chládek, kterého chce premiér odvolat, v pátek rázně odmítl spekulace, které stojí za jeho koncem v čele úřadu. Zveřejnění informací o jeho nevhodném chování k zaměstnancům ve čtvrteční MF DNES označil za bezprecedentní atak. „Tlaku Andreje Babiše nepodlehnu,“ uvedl s tím, že tvrzení MF DNES je jen zástupný problém.

Jako faktický důvod svého odvolání Chládek vidí spor s ministrem financí a šéfem ANO Babišem, který se týkal navýšení rozpočtu pro resort. „Jestli si někdo myslí, že se školství a sport dá dělat bez peněz, já si to nemyslím,“ řekl po rekapitulaci svých úspěchů. Otevřeně vyzval k tomu, aby se resort nepřepustil právě hnutí ANO. O tomto scénáři však zatím nezazněly žádné informace.

Marcel Chládek

Ministr školství Marcel Chládek, kterého chce premiér odvolat, na páteční...

Marcel Chládek v minulosti působil jako středoškolský učitel, pracoval i na ministerstvu vnitra a v institucích zaměřených na vzdělávání dospělých. Členem ČSSD je zhruba deset let, během kterých získal zkušenosti v lokální i celostátní politice. Nejdříve se stal v roce 2006 zastupitelem v rodném Rakovníku. O dva roky později jej voliči poslali do Senátu a do zastupitelstva Středočeského kraje, kde byl náměstkem.

Nařčení Chládek považuje za cílený atak na svou osobu. „Důvod, o kterém se mluví, považuji za zástupný. (...) Dlouhodobě nemám nejlepší vztahy s některými členy ANO,“ řekl Chládek. „Není možné takto řešit situaci, kdy chceme navyšovat rozpočet. Je nutné, aby můj nástupce dotáhl do konce tento souboj,“ dodal.

„Zásadně to odmítám, je to lež, žádný tlak nevyvíjím,“ reagoval na Chládkova slova Babiš. Dodal, že o Chládkově nevhodném chování se v kuloárech hovoří již dlouho. Celou kauzu označil za záležitost ČSSD, nemá podle něj s rozpočtem nic společného.

Chládek viní MF DNES

„Je to lež MF DNES a redaktora Přibila,“ řekl Chládek o tvrzeních bývalých zaměstnanců úřadu, kteří si deníku stěžovali na ministrovo chování. „Pokud někdo řekne, že odešlo devět lidí z devíti stovek, nepovažuji to za nic dramatického. (...) Není pravdou, že zaměstnanci, které uvedl, odcházeli kvůli ministru Chládkovi,“ dodal na dotaz České televize, co je pravdy na informacích MF DNES.

„Za celou dobu mého působení na ministerstvu nebyla jediná stížnost, co se týče mého chování k zaměstnancům,“ řekl novinářům a předložil vytištěné prohlášení předsedy odborové organizace MŠMT Václava Götze. Ten na stránkách úřadu ministra chválí například za jeho snahy o zachování jídelny na ministerstvu školství.

„Redakce MF DNES za svými informacemi stojí. Pan Chládek se ocitl ve velmi složité životní situaci a jeho neadekvátním a iracionálním reakcím lze z tohoto pohledu rozumět,“ řekl šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl. „Máme k dispozici nahrávky výpovědí poškozených zaměstnanců ministerstva školství a pokud se pan Chládek rozhodne hájit svou čest u soudu, jsme připraveni je předložit,“ dodal.

První vyhozený ministr z ČSSD

Chládek bude prvním ministrem za sociální demokraty, který ve vládě končí. Špičky ČSSD se v pátek brzy ráno v Lidovém domě radily, kdo Chládka nahradí. Sobotkovi by se jako nová ministryně zamlouvala žena (více čtěte zde). Resort bude po Chládkově odvolání dočasně řídit Michaela Marksová Tominová, která je i ministryní práce a sociálních věcí.

Informace o Chládkově šikaně podřízených přinesla čtvrteční MF DNES. Sobotka je nehodlá zlehčovat, přestože list patří do koncernu Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše a podle premiéra ho nelze považovat za nezávislé médium.

Ve čtvrtek večer Chládek v prohlášení pro ČTK uvedl, že Sobotkovo rozhodnutí respektuje. „Osobně důvody k tomu, abych rezignoval, nevidím. Jsem přesvědčen, že by se nemělo ustupovat připravenému lynči médií, které vlastní Andrej Babiš, taková akce totiž v budoucnu může být použita proti jakémukoli členovi vlády včetně premiéra,“ uvedl tehdy končící ministr (více čtěte zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Najdete na iDNES.cz