Zeman podpořil preventivní úder na Írán, Fischer mírové řešení

  22:16aktualizováno  22:16
Pokud by se prezidentem stal Miloš Zeman, podpořil by preventivní vojenský úder Izraele na íránská odpalovací zařízení. Jan Fischer, podle průzkumů favorit prezidentské volby, podpořil při setkání tří prezidentských kandidátů v Hradci Králové odlišný postup. "Tahle země by mohla přispět ke klidnému, mírovému řešení," řekl Fischer.

Bývalí premiéři Miloš Zeman a Jan Fischer při galavečeru Dny pro Izrael, při němž mluvili o vztahu k Izraeli. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Prezidentští kandidáti o svém vztahu k Izraeli mluvili na slavnostním galavečeru v rámci Dnů pro Izrael v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Nebyla to klasická debata, pro každého ze tří prezidentských kandidátů - expremiéry Zemana, Fischera i prvního místopředsedu Přemysla Sobotku z ODS - bylo v rámci večera, vyčleněno patnáct minut. Sál byl do posledního místa plný.

"Kdyby v roce 1936, kdy Hitler okupoval Porýní, Francie a Anglie zaútočily na Německo, nebyla by druhá světová válka ani holocaust. Pacifisté říkali, že Hitler je strůjce míru. A kvůli tomu válka i holocaust byly," řekl Zeman, který vystoupil jako první.

"Dostávám se k myšlence preventivního úderu, která je dnes aktuální vůči íránským odpalovacím rampám. Slova jsou krásná věc, ale někdy jsou daleko důležitější skutky. Evropská unie opakuje chybu appeasementu, usmiřovací taktiky, tehdy vůči Hitlerovi, dnes vůči islámským fundamentalistickým teroristům. Appeasement, a to souvisí s tím preventivním úderem, se dlouhodobě nikdy nevyplácí," vysvětlil bývalý premiér a předseda ČSSD, proč by podpořil preventivní vojenský útok Izraele na Írán. Pokud bude mít Česko odvahu podporovat Izrael, zaplatí za to sice podle Zemana horšími vztahy se zeměmi, které na Izrael útočí, ale bude to správné řešení.

Fischer, který vystoupil na závěr, mu oponoval. "Češi mají dobrou schopnost vyjednávat a zázemí v arabských zemích. Ne všichni jsou teroristé. Tahle země by mohla přispět ke klidnému, mírovému řešení," řekl předseda bývalé úřednické vlády. Vymezil se tak proti Zemanovi, který znovu potvrdil pověst "jestřába" v otázkách zahraniční politiky.

Velkou pozornost vzbudil už Zemanův rozhovor v roce 2002 pro izraelský deník Haarec, když byl Zeman ještě jako premiér na návštěvě v Izraeli. "Jistě, není mým úkolem hodnotit Arafata, ale každý, kdo podporuje terorismus, je v mých očích teroristou," prohlásil tehdy Miloš Zeman na adresu bývalého palestinského vůdce. Česká diplomacie pak jeho slova "žehlila" a vysvětlovala je jako nedorozumění při překladu z angličtiny. Zeman teď ale svůj názor na Arafata zopakoval.

Sobotka ocenil Izraelce jako národ, který umí bojovat

První místopředseda Senátu Přemysl Sobotka v pondělí večer v Hradci Králové ocenil Izrael jakožto ostrůvek demokracie obklopený nebezpečným okolím.

"Je to národ, který, když je v nebezpečí, tak umí bojovat. Má to ve své historické paměti," řekl Sobotka. Jeho názor v diskusi byl bližší Zemanovu, než Fischerovu. "Terorismus je velké nebezpečí a je třeba s ním bojovat," řekl Sobotka. Jeho názory formoval tatínek, který byl na olympiádě v Berlíně v roce 1936 a viděl zblízka, na čem je postaven Hitlerův režim.

Jinak svých patnáct minut pojal Fischer. "Izrael pro mě vždycky byla země vyrvaná z pouště, země neobyčejného talentu, píle," odvětil na otázku moderátora ze sdružení Sion, co pro něj znamená Izrael. Prohlásil, že Izraelci dobře vědí, co jsou jejich národní zájmy. Naznačil, že Češi by se v tomto u nich mohli učit.

Akce, kterou doprovázela vystoupení klezmerové skupiny Trombenik a zpěvačky Moniky Absolonové, proběhla pod záštitou izraelského velvyslance v Česku Jaakova Levyho. "Oceňujeme velkou podporu Izraeli na české politické scéně. Tato podpora je založena společných sdílených hodnotách," řekl Levy. Právě kvůli jeho přítomnosti provázela akci zvýšená bezpečnostní opatření. Ještě před jejím začátkem sál pečlivě zkontrolovala ochranka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz