Nezapomenutelný příjezd Husáka aneb prezidenti na Zemi živitelce

  19:35aktualizováno  19:35
Komunističtí papaláši pronášející z tribun nudné projevy, po roce 1989 už spíše neformální procházky areálem a pózování u traktorů. Připomeňte si, jak vypadaly návštěvy prezidentů a vrcholných politiků na výstavě Země živitelka.

Tehdejší prezident Gustáv Husák (vlevo) a předseda vlády Lubomír Štrougal se v roce 1976 zúčastnili Národních dožínek na Zemi živitelce. | foto: archiv Výstaviště České Budějovice

"Dav u hlavní brány zašuměl. Už jede, už jede. Soudruh prezident! Každý ho chce spatřit na vlastní oči. Ke správní budově přijíždí proud aut, otevírají se dvířka a z automobilu vychází armádní generál Ludvík Svoboda. Usměvavý, přesně takový, jako ho známe z televizních obrazovek a plátna filmových týdeníků."

Čtenáři Jihočeské pravdy se v roce 1973 dále dozvěděli, že Svoboda navštívil rybářský pavilon, stánek Zbrojovky a otcovsky si podal ruku s dětmi z mateřské školy.

Účast prezidentů a předních politiků na Zemi živitelce byla vždy prestižní záležitostí. Zatímco komunistický režim využíval výstavu k bolševické propagandě a oslavě pracujícího lidu, po roce 1989 známé tváře na agrosalonu hlavně sbíraly politické body u podnikatelů, zemědělců i běžných návštěvníků.

Fotogalerie

Od počátků jezdil na každý ročník tehdejší předseda vlády Lubomír Štrougal. "Jako jihočeský rodák a patriot se v roce 1970 zasloužil o vznik krajské výstavy. Díky němu se Budějovice staly veletržním městem," míní historik Ivo Hajn.

Účasti politiků na Živitelce věnoval dobový tisk vždy velké množství prostoru. Například z návštěvy Gustáva Husáka na Národních dožínkách přinesla v pondělí 6. září 1976 Jihočeská pravda celou titulní stranu.

"Úsilí o důslednou realizaci politiky KSČ zvýraznilo i ústřední dožínkové heslo Pod vedením KSČ vpřed za splnění závěrů XV. sjezdu KSČ. Příjezd soudruha Husáka byl nezapomenutelným zážitkem pro tisíce návštěvníků. Kytice rudých karafiátů, které mu předali pionýři, byly vlastně malým dárkem od všech návštěvníků, kteří se tísnili kolem cesty, aby pozdravili vzácnou návštěvu."

Husák se do Budějovic vrátil o jedenáct let později. Potom, co se zastavil v JZD Čížová a Jitexu, zavítal na výstaviště. S návštěvníky pohovořil i o programech v televizi a o tom, že "když chce člověk projít celým areálem, pořádně se uondá".

Klaus si odvezl brousek a malý traktůrek

Vedle Štrougala byl vděčným hostem generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš. Ještě v září 1989 ho místní komunisté ubezpečili, že si váží "zásadové a principiální politiky ústředního výboru strany".

V devadesátých letech se na jih Čech pravidelně vypravovali ministři zemědělství. Několik let po sobě přijel Josef Lux. V roce 1992 se nejdéle zdržel u panelu s protitemelínským nápisem a diskutoval s lidmi o dostavbě jaderné elektrárny.

Na Zemi živitelku však nikdy nedorazil prezident Václav Havel. "Patrně to bral jako komunistický přežitek. Osobně si myslím, že nedokázal docenit, že i po roce 1989 je výstava přínosem," přemýšlí Hajn.

Prezident Václav Klaus se na Zemi živitelce v roce 2005 rád zastavil s jedním...

Prezident Václav Klaus se na Zemi živitelce v roce 2005 rád zastavil s jedním zemědělcem, který ho chválil a oceňoval jeho postoje vůči českým zemědělcům.

Zato Václav Klaus patřil k nejpilnějším návštěvníkům. Ještě jako premiér si v roce 1996 odvezl z Budějovic brousek a malý traktůrek. O pět let později se jako předseda Sněmovny na výstavě pokoušel marně usmířit ředitele Jihočeských mlékáren Milana Teplého s tehdejším ministrem zemědělství Janem Fenclem.

"Delegaci neustále obklopoval hrozen lidí, kteří pozorovali známé tváře. ´Tož mámo, dívaj sa na příštího prezidenta, ukazoval prstem na Klause muž´," stálo v reportáži MF DNES.

Jako prezident se Klaus do Budějovic vracel pravidelně. Pózoval v traktoru, fotil se s návštěvníky, připíjel si pivem. Jako hlava státu se na Zemi živitelce naposledy ukázal loni, kdy upozornil, že v obchodě kupuje jen české jogurty.

Letos přijel prezident Miloš Zeman. Pro něj to také není premiéra. Už v roce 1998 sliboval jako český premiér na agrosalonu lepší zítřky pro zemědělce, o rok později odhaloval plakát Jaromíra Jágra držícího sklenici mléka a v roce 2000 zahájil Živitelku projevem na téma chléb.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz