Premiéři Topolánek a Fischer: dvě auta, dvě ochranky, dva stejné platy

  16:51aktualizováno  16:51
Jan Fischer se včera stal premiérem, Mirek Topolánek jím zůstal. Roli "prvního z ministrů" v současnosti plní dva muži a každý z nich využívá výhod spjatých s funkcí. Tedy například platu či služebního auta. A také policejní ochranky.

Jan Fischer nyní má v zásadě stejný status, jako Mirek Topolánek. | foto: Petr David JosekČTK

Otázky ohledně rozdělení kompetencí a pravomocí vyvstaly hlavně včera, kdy prezident Václav Klaus jmenoval Jana Fischera premiérem. Šéf Českého statistického úřadu (ČSÚ) má zemi dovést k předčasným volbám v říjnu, které vyvolal pád kabinetu Mirka Topolánka.

"Kdo bude kontrasignovat rozhodnutí prezidenta?" nastínil například jednu z nejasností odborník na ústavní právo Jiří Hřebejk. - čtěte Expert na ústavu: Politici namíchali lék na vládní krizi bez předpisu

Kontrasignací premiér potvrzuje důležitá rozhodnutí prezidenta - v tuzemských podmínkách například eventuální schválení Lisabonské smlouvy (pokud by prošla Senátem) nebo termín předčasných voleb, vysvětlil politolog Rudolf Kučera.

Úřad vlády má jasno: kontrasignace rozhodnutí prezidenta republiky by podepisoval odstupující premiér Mirek Topolánek. " Je to na základě zvyku. Prezident v tomto případě jmenoval pana Fischera premiérem, který má hlavní úkol sestavit vládu," sdělila iDNES.cz mluvčí vlády Jana Bartošová.

FISCHEROVI MINISTŘI

Podívejte se, koho doporučují politické strany do vlády

S prací pro rodící se i odstupující kabinet nemá prý tiskový odbor Úřadu vlády problém. A to přesto, že Jan Fischer bude prozatím pracovat v budově ČSÚ, odkud to má do Strakovy akademie (sídla vlády) na Malé Straně přes půl Prahy. "V době internetu a mobilních telefonů to pro tiskový odbor žádná komplikace není," řekla Bartošová.

Pro konzultace v průběhu měsíce, v němž se nová vláda chopí moci, budou politici a Fischer využívat Hrzánský palác. Teprve po jmenování nových ministrů se Fischerův kabinet zabydlí ve Strakově akademii.

Právník Hřebejk iDNES.cz řekl, že v ústavě postrádá přesnější postup, jak má v podobných situacích postupovat prezident, případně vymezení lhůt pro jednotlivé kroky. Ústava například Fischerovi neříká, do kdy musí na Hrad přinést jména ministrů, dohodnutý měsíční termín je záležitostí domluvy.

Chránit dva premiéry? Žádný problém

Už nyní ale mají oba premiéři například každý svou ochranku, která předsedovi vlády náleží. Policisté s tím problém nemají. "Není to nic nového. Když se premiérem stal Mirek Topolánek, tak ještě v demisi vládl Jiří Paroubek," připomněl pro iDNES.cz obdobnou situaci z roku 2006 ředitel ochranné služby generál Lubomír Kvíčala.

Fischerovi také včerejškem podle Úřadu vlády vznikl nárok na premiérský plat 164 900 Kč hrubého, zatímco Topolánkovi tento nárok skončí až jmenováním Fischerových ministrů - tedy podle všeho v květnu. Ze zákona pak odstoupivší premiér bude mít ještě tři měsíce nárok na užívání služebního auta, bytu nebo telefonu.

Všechny články o Topolánkově pádu a hledání nové vlády

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Najdete na iDNES.cz