Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

S Paroubkem netančím krakoviaka, spíše boxuju, říká Topolánek

  12:48
Mirek Topolánek přirovnává své soupeření s Jiřím Paroubkem ke thajskému boxu. "Některá bojová umění jsou téměř bez pravidel, a to platí pro českou politiku scénu," řekl v rozhovoru pro MF DNES. Odcházející premiér věří, že v říjnových volbách ODS nakonec zvítězí. A Obamu považuje za přímočarého sympaťáka.

Mirek Topolánek | foto: Michal Šula, MF DNES

Jak se stalo po těch třech letech nelítostných soubojů s Jiřím Paroubkem, že jste se tak rychle dohodli na vládě i protikrizových opatřeních?
Musím říct, že je hluboký omyl si myslet, že ty souboje přestaly. To je téměř jako mezi dvanáctým a třináctým kolem zápasu. A řekl bych spíš v thajboxu než boxu, protože box má přece jenom nějaká pravidla. Některá bojová umění jsou téměř bez pravidel, a to platí pro českou politickou scénu. Takže chci říct, že to rozhodně není žádná láska na první pohled. Je to nalezení jediného možného řešení, které stabilizuje zemi a uvádí ji ze stavu chaosu do stavu přijatelného bince.

O DOHODĚ O VLÁDĚ

"Je to nalezení jediného možného řešení, které stabilizuje zemi a uvádí ji ze stavu chaosu do stavu přijatelného bince."

Čili jste si prostě v zápase jen chvíli vzali time-out.
To, že Jiří Paroubek byl nakonec ochoten spolupracovat na jediném možném společném řešení, beru opravdu jako výsledek naprosto racionální úvahy. Z jeho strany je to spíše snaha eliminovat ztráty. Je to pragmatické rozhodnutí, on je viníkem naprosto neskutečného kroku, který poškodil naši zemi v očích Evropy i světa. Zmařil práci polistopadových politiků při vytváření obrazu České republiky. Ale není to tak, že bychom se najednou objali a tančili spolu krakoviaka.

Čili nás čeká půl roku pokračování thajského boxu, tvrdé kampaně před říjnovými volbami?
Nic se přece nemění. Ten pravolevý střet tady dál existuje, ani náhodou nevymizel. Jsem zároveň rád, že jsme našli variantu, která reflektovala naši absolutní prioritu: co nejrychlejší předčasné volby. Jestliže nám teď někdo vyčítá - oni vám rozbili bábovky na pískovišti a vy s nimi teď stavíte hrad ze sypkého písku - tak tomu moc rozumí.

O PŘÍSTUPU K POLITICE

"Moje životní filozofie je řešit problémy. Když je nějaký problém, chci být součástí řešení."

To říkají i někteří členové ODS.
Nejen oni, ale i někteří lidé se teď diví: Proč jste jim tu stojedničku s těmi bolševiky a přeběhlíky nenechali!? Ať si novou vládu zkusí sestavit sami!? Proboha, odpovídám, já tu zemi mám rád, žiju tady. Když je nějaký problém, chci být součástí řešení. Oni zbořili, a pokud teď chtějí s námi chviličku stavět, aby to pískoviště úplně nevyplavila voda, tak O.K. To je moje životní filozofie: řešit problémy. Snažíme se zachránit reputaci země. A dát lidem šanci, aby politikům znovu rozdali karty a spočítali jim to za minulé tři roky.

Aby volby neskončily zas nějakým patem nebo těsným vítězstvím. Nestojí za to ještě změnit volební systém?
Stojí za to, ale musí na to být podpora v Poslanecké sněmovně. Speciálně sociální demokracie to teď nechce. Ano, my v ODS si to přejeme, ale jsme sami. Malé strany, lidovci a zelení, chtějí systém více proporcionální. Komunistům a socialistům zas vyhovuje ten stávající.

Volby vyhrajeme, věří premiér

Povedete ODS do říjnových voleb?
Nevidím žádný důvod, proč ne. Vyhrajeme.

K nové vládě - jak jste vlastně přišli na nového premiéra Jana Fischera?
Hledali jsme člověka, který má jazykové znalosti, má zkušenosti s řízením vysokého státního úřadu. Hledali jsme člověka, který zná agendu vlády a který bude přijatelný pro předsedy čtyř politických stran. Nebyl to můj nápad, ale já jsem ho okamžitě adoptoval, přivlastnil si ho, protože to trochu byla moje slepota.

Opravdu, Jan Fischer na schůzích vlády tři roky sedí jako předseda Českého statistického úřadu. Účastní se normálně rozpravy, pokud je potřeba. Zná celou agendu vlády. Působí v řadě evropských i světových institucí, tedy nemá problém pohybovat se v tomto prostředí. Pro mě je absolutní zárukou, že bude schopen se pohybovat v EU naprosto bez problémů. Řekl bych, že z hlediska toho, co čekáme od konce českého předsednictví, dokonce lépe než český prezident.

Kdo by tedy měl jezdit za Česko na eurosummity? Prezident Klaus, nebo premiér Fischer?
Ono už moc summitů nebude. Do Ruska pojede Václav Klaus, což už je dlouhodobě dohodnuto. V případě červnového summitu opravdu doporučuji, aby tam jel Jan Fischer. Kvůli té pověsti, ať už zasloužené či nezasloužené, kterou Václav Klaus v Evropě má.

Pokud to bude moc chtít, tak ať tam jede. Ale nemyslím si, že by to nějak přispělo k vylepšení našeho jména. Že to zvládne a že je schopen to uřídit, o tom nepochybuji ani vteřinu. Mě trochu vyděsily jeho věty před předsednictvím, že je to jen ceremonie a stříhání pásek, a teď po krizi, že to klidně vezme do svých rukou.

O VÁCLAVU KLAUSOVI

"Mě trochu vyděsily jeho věty před předsednictvím, že je to jen ceremonie a stříhání pásek, a teď po krizi, že to klidně vezme do svých rukou."

Co je ale podstatné: my jsme ztratili schopnost něco v Unii prosadit, máme nižší vyjednávací sílu. Jestli to bude dělat Jan Fischer, nebo Václav Klaus, už to neovlivní. To už je prostě pryč, ztratili jsme to 24. března.

Ztratili "obyčejným" pádem vlády?
Jde o to, že my jsme tím pádem uprostřed předsednictví EU poškodili všechny postkomunistické země a další malé státy v Evropě. Ony na nás spoléhaly a celkem právem, že zvládneme předsednickou roli. Vždyť předtím panovala obecně velká skepse, jestli to zvládneme. A my jsme to dokázali, my jsme všechny přesvědčili, že malá nebo střední země je opravdu schopna řídit Evropskou unii.

A teď najednou má zelenou rétorika, že malé země nejsou schopny to dělat. A že to musí dělat ten velký pantáta, který na to dohlédne. Takový názor je absolutně zjevný ze všech vyjádření, třeba Francouzů, ze všech komentářů západních novin. Je děsivé, že v zájmu nějaké vlastní politické prezentace, kvůli nějaké závisti nebo destrukci úspěchu někdo takovým způsobem poškodí nejenom Českou republiku! Je to neskutečné!

Fischer je naprostý profesionál

Čím to je, že v krizových dobách vy politici vždy sáhnete po premiérovi, bývalém komunistovi? V roce 1989 Čalfa, v roce 1997 Tošovský a dnes Fischer.
Zapomněl jste ještě na Jana Stráského v roce 1992, předsedu poslední československé federální vlády. Stal se z toho takový dobrý český zvyk. To byl žert. Nicméně mně dvacet let po revoluci v případě vysokého státního úředníka, který prošel všemi lustracemi a který dvacet let dělá svou odbornou práci, připadá tato diskuse bezpředmětná.

Nikomu nevadil Vlastimil Tlustý. Nikomu nevadilo, že v Klausových vládách bylo takových lidí daleko více než lidí, kteří nebyli v KSČ - namátkou Stráský, Dlouhý, Dyba, Ježek, Kočárník. To je přece něco, co už dnes nemůže být takto vnímáno.

Premiér Jan Fischer s prezidentem Václavem Klausem poté, co složil do jeho rukou slib (9. dubna 2009)

Vaše ODS má antikomunistickou rétoriku.
Mně vadí něco podstatnějšího. Mně vadí stávající prezentování komunistických názorů. Mně vadí nepoučitelnost některých lidí. Mně vadí lidé, kteří kolaborovali s režimem. U člověka, který ve vysoké státní funkci prokazuje naprostou profesionalitu jako Jan Fischer, je to zavádějící. A navíc, on není kandidát ODS. My jsme se na něm shodli jako čtyři předsedové, přesně odpovídá typologii člověka, jehož jsme hledali.

Kdo s Janem Fischerem tedy přišel?
Nebyl jsem to já, byl to jeden z mých kolegů z koalice. Já o Janu Fischerovi ani na vteřinu nepochybuji, že to zvládne. On povede politickou vládu v tom smyslu, že dostane ve Sněmovně důvěru velké části čtyř poslaneckých frakcí. A nepolitickou v tom smyslu, že bude složená z nestraníků. Musí dovést zemi k předčasným volbám bez velkých turbulencí a bez velkých nároků.

O JANU FISCHEROVI

"Ani na vteřinu nepochybuji, že to zvládne."

Připraví státní rozpočet, dokončí předsednictví EU a realizuje protikrizová opatření. A běžnou administraci a legislativní návrhy, jež ponecháme v parlamentu.

Ta vláda už dostala nehezké názvy, jako loutková nebo podržtašků.
Říkat jí vláda podržtašků nebo loutková mi připadá velmi pejorativní. A k lidem, co v ní budou, urážlivé. Bude to letní překlenovací vláda v pravém slova smyslu. Už je hezky, skoro je léto. 9. října budou volby, takže to léto zhruba skončí. Takže je to letní vláda. Je překlenovací od vlády Mirka Topolánka k vládě, která bude mít mandát z voleb. Takže je to překlenovací vláda. A vláda je to také, protože budou vládnout.

Budete jí tak říkat i navzdory Václavu Klausovi, jemuž se to nelíbí?
Já jsem ji tak nazval, a nejenže jí tak budu říkat - vždyť ona má i tento charakter. Obsah se kryje s názvem, což se o mnoha názvech Václava Klause, jež vymyslel pro různé kousky, říci nedá. Že by se obsah kryl s formou. Třeba sarajevský atentát.

Naše nominace ministrů může Fischer respektovat. Ale nemusí

Platí rozdělení nominací do vlády a to, že politické strany budou Janu Fischerovi ministry doporučovat?
Jen velmi volně. Je to zcela formální. Jan Fischer má odpovědnost a buď může, nebo ne, respektovat ty nominace. Kdybyste dopředu nevěděli, která strana jakého odborníka nominovala, tak byste to nezjistili. Jsou to ve velké většině vysocí státní úředníci ve funkci náměstků nebo vedou vysoký státní úřad. Anebo lidé, kteří jsou neutrální, ale v dané chvíli od nich neočekáváme průlomové reformy. - přečtěte si více o možných Fischerových ministrech

Jak berete rozhodnutí zelených a lidovců, kteří se distancovali od podpory úřednické vlády?
Se zelenými jsem mluvil, oni se od toho nedistancovali. Jejich poslanci se podepíší pod ty dohody, což je daleko důležitější než dohody těch pantátů. Zelení samozřejmě nechtějí být fíkovým listem dvou velkých ještěrů, nechtějí přikrývat velkou koalici. Ale snad už všichni pochopili, že z hlediska omezeného mandátu vlády i omezeného času vládnutí to nemůže být velká koalice ani opoziční smlouva.

O ROLI ZELENÝCH, KTEŘÍ Z DOHODY COUVLI

"Zelení samozřejmě nechtějí být fíkovým listem dvou velkých ještěrů, nechtějí přikrývat velkou koalici. Ale snad už všichni pochopili, že z hlediska omezeného mandátu to nemůže být velká koalice."

Lidovci to možná nepochopili.
Tam to přikládám jejich předsjezdovému harašení uvnitř strany. Taková ta úporná snaha Jiřího Čunka vyvinit se z pádu vlády, kdy speciálně jeho osobní problémy vládu dramaticky poznamenaly...

Jeho kroky mi připadají naprosto nelogické. Myslím, že neměl zapotřebí se takto zesměšnit, jak se mu stalo. Vážím si toho, že část politiků KDU, a zcela úmyslně říkám jen KDU, dohodu podepsala a ukázala, že ctí principy loajality a nechtějí mít dlouhé roky vtisknutou pečeť nebo stigma nespolehlivé strany.

Nelitujete teď, že jste neodvolal nejvyšší státní zástupkyni Veseckou, jak žádala ČSSD, a nezachránil tak svou vládu?
Renata Vesecká mi to odpustí, že o ní vůbec mluvím v nějakém rozhovoru. Já ji pokládám za stabilní kámen české justice. Byla to právě ona, kdo neovlivňoval kauzu Jiřího Čunka. Jeho vinou bylo, ačkoliv jsemmu to doporučoval, že nedokázal včas z vlády odejít a vrátit se. Já Vesecké důvěřuji a doufám, že tohle zemětřesení přežije.

To, že má pošramocené jméno, je jedna věc. Avšak ona přesně ví, kam by to mělo směřovat, o tom není pochyb.

K protikrizovým opatřením - vaše podpora šrotovného je výměnný obchod za podporu ČSSD slevám na sociálním pojištění?
Nejprve řeknu jednu věc: zásadně odmítám, že teprve teď děláme nějaká opaření. Daleko víc jsme jich už udělali předtím: 85 procent už je realizováno a vycházejí z analýz Národní ekonomické rady. Teď bylo evidentní, že sleva na sociálním pojištění nemůže projít bez dohody s ČSSD, která to odmítala spíše z ideologických důvodů. Takže nakonec jsme se dohodli na kompromisu.

Šrotovné je věc, která nebude letos v České republice zaváděna. Je to připraveno, souhlasíme s tím, ale naše automobilky nepotřebují šrotovné. Nyní nejsou schopny naplnit poptávku vyvolanou šrotovným v Německu, Francii, na Slovensku. Šrotovné je připraveno a může ho zavést jakákoliv vláda, bude-li to při poklesu poptávky potřeba. Čili šrotovné beru jako situační daň za prosazení našich návrhů.

Mirek Topolánek, Karel Schwarzenberg a americký prezident Barack Obama na summitu EU-USA v Praze.

K návštěvě Baracka Obamy - bavili jste se spolu ještě o "cestě do pekel", jak jste nazval jeho plány?
Samozřejmě, už na summitu G20 jsme měli pět sedm minut v Buckinghamském paláci, docela jsme se tomu zasmáli. S jistou mírou ješitnosti musím říct, že od roku 1918 ještě nebyl žádný český premiér, který by měl jeden den první stránku ve Washington Post, Wall Street Journal a Financial Times. Takže já jsem celkem spokojený.

Jaký je při osobním setkání?
Sympaťák, velmi otevřený, velmi přímočarý. To jeho sdělení na Hradčanském náměstí bylo zásadní: My vás nikdy nezradíme a my vás nikdy neopustíme. To bylo sdělení do Ruska. Opravdu silné poselství. - vše o návštěvě Baracka Obamy v Praze čtěte zde

Vondrák: Senioři očkování chtějí. Problém jsou pečovatelé, věří dezinformacím

  • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii

Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web...

Nový PES může ve 4. stupni otevřít obchody, hotely či sport testovaným

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Vondrák: Senioři očkování chtějí. Problém jsou pečovatelé, věří dezinformacím

Očkování se zbytečně stalo prostředkem politického boje. V Rozstřelu to řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo...

Památku Jana Palacha uctili senátoři. Jako jediní ústavní činitelé

Předseda Senátu Miloš Vystrčil uctil spolu s dalšími senátory památku studenta Jana Palacha, který se před dvaapadesáti...

V pátek přibylo 9230 případů covidu, index PES zůstává nadále na 72 bodech

V pátek v Česku přibylo nových případů koronaviru téměř o třetinu méně než před týdnem, bylo jich 9230. Podíl případů...

Na D1 srazila dodávka řidiče kamionu, ve směru na Brno se tvořily kolony

Na dálnici D1 ve směru na Brno se v pátek v podvečer stala nehoda u exitu 34. Kamion sjel do odstavného pruhu, zřejmě z...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...