PŘEHLEDNĚ: Největší boj je o křeslo ministra financí, otloukánek je kultura

  12:26aktualizováno  12:26
Ministerská křesla čekají na nové obsazení. Některé resorty jsou žádané, jiné naopak nepopulární. MF DNES sestavila jakousi vládní mapu resortů rozdělených do pěti skupin. Největší sháňka je po ministerstvech financí, životního prostředí, dopravy a obrany. Proč? A kdo by je mohl obsadit?

Miroslav Kalousek, Karel Schwarzenberg a Pert Nečas po trojkoaličním jednání ODS, TOP09 a VV v Poslanecké sněmovně v Praze. (2. června 2010) | foto:  Dan Materna, MAFRA

1. Horká křesla

Finance

Proč je horké: Sestavuje návrh státního rozpočtu neboli rozhoduje, kolik který resort bude mít peněz. Ministr je populární, když snižuje daně, a nepopulární, když škrtá.

Kdo má zájem: Nárokuje si jej TOP 09 pro Miroslava Kalouska. "On byl mezinárodně vyznamenán jako nejlepší ministr financí, tudíž bych řekl, že asi by bylo dobré, kdyby se toho úřadu ujal," říká Karel Schwarzenberg.

"Je tady několik adeptů, kteří jsou minimálně srovnatelní," reaguje lídr ODS a patrně příští premiér Petr Nečas. Raději by měl na financích "svého" Martina Kocourka.

Sociální věci

Proč je horké: Jde přes něj skoro polovina státního rozpočtu, letos 476 miliard. Hlavně důchody a sociální dávky. Beze změn v této oblasti Česko nevybředne z dluhů.

Kdo má zájem: Ministr bude nepopulární, proto tady bitva o křeslo překvapivě není. ODS by sem nejraději poslala Miroslava Kalouska, ať si tady škrtá, jak sliboval v kampani. V úvahu připadají ženy – Miroslava Němcová z ODS nebo Ludmila Müllerová z TOP 09.

Zdravotnictví

Proč je horké: Do zdravotnictví proudí ročně 260 miliard korun, byť přes pojišťovny. Okolo resortu krouží velmi silné a bohaté zájmové skupiny, například výrobci léků. "Životnost" ministra v nejžhavějším křesle je 15 měsíců.

Kdo má zájem: Ambici přiznává Martin Stránský z VV a v ODS stojí fronta hned čtyř zájemců: Marek Šnajdr, Tomáš Julínek, Daniela Filipiová a Boris Šťastný.

2. Vliv a síla

Zahraniční věci

Proč je mocné: Ministr zahraničí je skoro vždy ten nejpopulárnější z vlády. Nemusí řešit domácí ožehavá témata, naopak cestuje po světě a vytváří cenné kontakty.

Kdo má zájem: Skoro jistý ministr je Karel Schwarzenberg z TOP 09. "Zatím mám z těch veřejných prohlášení pocit, že naši koaliční partneři vyzobávají rozinky a nám nechávají zbytky," usmívá se poslanec ODS Marek Benda.

Spravedlnost

Proč je mocné: Celá justice s napětím čeká, kdo soudy a státní zastupitelství povede. Takzvaná "justiční mafie" v aféře Čunek za Topolánkovy vlády ukázala, jak lze přehazováním kauzy mezi žalobci zneužít moc.

Kdo má zájem: Resort si chce ponechat ODS. "Z dvojice vnitro – spravedlnost bychom měli získat alespoň jeden resort,“ radí brněnský člen vedení ODS Pavel Blažek.

Vnitro

Proč je mocné: Nejsilnější silový resort. Ministr vnitra sice "jen“ jmenuje policejního prezidenta, ale přes svou inspekci může nahlížet vlastně do všeho.

Kdo má zájem: O křeslo už si otevřeně řekl předseda VV Radek John. Část ODS si myslí, že problémový resort klidně mohou nechat někomu jinému. Anebo ať tam za sebe nominuje nestraníka – bývalého elitního policejního důstojníka Zdeňka Macháčka. Ten velel legendárnímu zásahu proti ruské mafii v pražské restauraci U Holubů v roce 1995.

3. Žíly z Bruselu

Doprava

Proč je žilou: Resort má nejtučnější příjem z evropských dotací – 150 miliard korun v průběhu šesti let. Je mu podřízen Státní fond dopravní infrastruktury se stamiliardovým rozpočtem. Nemělo by to tak být, ale na zakázkách se mohou pěkně živit spřízněné firmy.

Kdo má zájem: Chtěl by se sem vrátit Petr Bendl z ODS.

Životní prostředí

Proč je žilou: Jednak přes něj teče druhá největší suma z EU (128 miliard), jednak má ohromnou moc zakázat jakoukoliv stavbu v zájmu ekologie. Bude například rozhodovat o rozšíření letiště ve Vodochodech kousek od Prahy.

Kdo má zájem: O resort se hlásí hlavně VV a TOP 09. "Poté, co zelení zmizeli ze Sněmovny, bychom rádi převzali jejich roli,“doporučuje šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, poslanec za TOP 09.

4. Velká domů

Obrana

Proč velká domů: S 50 miliardami je to čtvrté největší ministerstvo. Zvlášť kvůli neprůhledným miliardovým zakázkám se pomalu stalo synonymem pro korupci.

"Tady bude klíčové zavedení protikorupčních opatření," žádá Vít Bárta z VV. Kdo má zájem: V úvahu připadá senátor Alexandr Vondra z ODS, případně Josef Zieleniec za VV.

"Pokud dostane topka zahraničí a véčka vnitro, my musíme usilovat o obranu," říká anonymně jeden z místopředsedů ODS.

Zemědělství

Proč velká domů: Hospodaří s 40miliardovým rozpočtem, kde většinou jde o nejrůznější dotace. Ministr má pod sebou také "zlaté slepice", tedy podniky Lesy ČR a pivovar Budějovický Budvar.

Kdo má zájem: TOP 09 by tu ráda viděla Jiřího Bessera, starostu Berouna. Návrat Petra Gandaloviče z ODS se zdá nepravděpodobný.

5. Otloukánek

Kultura

Proč je nechtěné: S osmimiliardovým rozpočtem patří mezi nejmenší resorty. Ministr sice patří mezi populární tváře, ale jeho vliv je malý.

Kdo má zájem: V úvahu připadá Miroslava Němcová z ODS nebo některá ze zástupu dam VV, třeba Karolína Peake.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz