Předvolební sliby splníme, až poroste ekonomika, říká Bohuslav Sobotka

  13:28aktualizováno  20. května 10:01
Vyšší přídavky na děti i alimenty, důchody a podpora v nezaměstnanosti, to jsou sliby, které čteme na oranžových billboardech. Bohuslav Sobotka ale v rozhovoru Přímo k věci řekl, že ČSSD slibované vyšší sociální dávky zavede, až ekonomika zase poroste.

35. sjezd ČSSD - Bohuslav Sobotka | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Když vidím záplavu slibů ČSSD, mám pocit, že ekonomika roste desetiprocentním tempem a hlavní problém je utratit z rozpočtu miliardy.
My v těchto dnech a týdnech pečlivě promýšlíme program. Máme podle průzkumů velkou šanci vyhrát, takže máme i velkou zodpovědnost - postavit program, který bude realistický a současně bude motivovat naše voliče. Zároveň jde o program do nepohody. Čeká nás pravděpodobně nejtěžší volební období, které vůbec může sociální demokracie zažít. Nikdy jsem si nemyslel, když jsme překonali povodně v roce 2002, že ještě někdy budou hrozit této zemi takové deficity.

Musíte krotit apetit kolegů při sestavování programu?
Určitě. A je to tak vždycky ve všech kapitolách. Zrovna jsem dělal určitou revizi sociálního programu naší strany a posílal kolegovi Zdeňku Škromachovi několik připomínek právě ve věci nákladů a jejich kvantifikace.

Hádáte se u toho? Co ještě ano, a co je moc nákladné?
Řešíme, co si budeme moci rozpočtově dovolit. Konkrétně například, jak zvýšit dětské přídavky a jak velkému okruhu lidí je zpět vrátit. Ještě o tom vedeme debatu. Ale nehádáme se, kolegové to chápou. Všichni žijeme ve stejné době a víme, co si můžeme dovolit. Jsme ve fázi, kdy procházíme nebývale hlubokou recesí. Je to mnohem horší než v době, kdy v roce 1998 nastupovala vláda Miloše Zemana. Tehdy všechny okolní země rostly, dnes všechny klesají. Teď musíme být velmi ostražití, pokud jde o nové výdaje, které slíbíme voličům. A jestliže nějaké nové slíbíme, tak musíme mít jasnou představu, na vrub čeho budou financovány.

BOHUSLAV SOBOTKA

První místopředseda ČSSD a předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. Osobní údaje
Narozen 23. října 1971
v Telnici u Brna. Je ženatý, s manželkou Olgou má syna Davida.

Vzdělání
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně

Politická kariéra
Od prosince 1989 obnovoval činnost ČSSD
v Brně a na okrese Vyškov. Roku 1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny. Po volbách
v roce 2002 byl jmenován ve Špidlově vládě ministrem financí. Funkci ministra financí zastával
i ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka.

Vždyť tohle moc nejde dohromady s expanzí vašich slibů, ne?
Žádná expanze. Myslím, že je to psychologicky dáno tím, že jsme jediná strana, kteří začala představovat konkrétní volební program. Na politické scéně, když se rozhlížím napravo nalevo, tak žádná jiná strana není schopna takto přesně formulovat své návrhy pro budoucnost. Nevím, zda je to tím, že jsou všechny pohlceny vlastními problémy.

Tak jen namátkou pár vašich slibů - startovní malé byty, novomanželské půjčky, vyšší přídavky na děti, rodičovská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, alimenty, důchody...
Část těchto návrhů nevyžaduje nové investice z veřejných rozpočtů, část velmi minimální. A ty, co mají větší rozpočtové dopady, třeba zvýšený rodičovský příspěvek nebo přídavky na děti, o nich ještě vedeme debatu. Není to definitivně rozhodnuto. Program není schválen, stane se tak na programové konferenci v červnu. Pak už budou naše sliby jasné a neodvolatelné.

Vy to vše slibujete už teď v inzerátech do eurovoleb. Víte přece, že v Evropském parlamentu nic takové zařídit ani navrhnout nelze...
Už na podzim loňského roku jsem prezentovali politiku sociální demokracie přirovnáním k hokejovému zápasu, jenž má tři třetiny. My jsme vyhráli první třetinu, krajské a senátní volby. Teď je před námi druhá třetina, evropské volby. A třetí třetina je na podzim, říjnové sněmovní volby. Jsme jedna strana.

Co když vše nakonec nesplníte se stejnou omluvou jako v roce 2003 - "Naše sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce"?
Řeknu vám jeden technický detail, který je ale zásadní. Když jsem se tehdy připravoval na roli ministra financí, nebyly k dispozici žádné rozpočtové výhledy. Tehdy se rozpočet dělal z roku na rok. Dnes už je to standardně k dispozici. Takže všichni politici vědí, jak se budou zhruba vyvíjet veřejné rozpočty v následujících letech. A k tomu by měli přizpůsobit své volební plány a recepty nabízené voličům. Dnes jsou si všichni dobře vědomi, že v době hospodářské krize můžeme mít omezené množství priorit.

Tak proč máte tolik slibů?
Nejde o množství, ale o jednotlivé dopady na rozpočet, o jejich finanční náročnost. Rozpočtová odpovědnost u sociální demokracie existuje a ovlivňuje sliby. Ty musí být reálné. ČSSD má tři priority. První je obnovit hospodářský růst, druhý nepřipustit během hospodářské recese pokles sociálních standardů, třetí prioritou je připravit naši zemi na přijetí společné evropské měny euro.

Máte to nějak vyčísleno, kolik taháků kolegům nakonec schválíte?
Musíme udržet veřejné rozpočty pod kontrolou. Naprosto nezbytné je, aby se deficit veřejných rozpočtů pohyboval v pásmu do dvou set miliard korun v těch nejhorších krizových letech, tedy v roce 2010 a 2011. Pokud se neudělá vůbec nic, tak nám v příštích letech bez aktivních zásahů vlády hrozí deficity veřejných rozpočtů mezi šesti až sedmi procenty HDP.

Bude stačit na financování vašich plánů a nových výdajů pouhé vyšší zdanění bohatých?
Vyšší zdanění nejvyšší příjmové skupiny je rozpočtově pozitivní, ale řádově přinese pět miliard korun ročně. V době recese není situace na snižování daně. Kdokoliv s tím teď přijde, tak je rozpočtový podvodník. V příštích letech musíme investovat především do podpory obnovy hospodářského růstu. A pokud jde o sociální výdaje, musíme udržet stávající standardy. Jestliže se nám během volebního období podaří dosáhnout růstu české ekonomiky, pak může být vytvořen prostor na příjmové straně pro zvýšení sociálních standardů.

Počkejte, z vašich billboardů to vypadá, že to všechno zavedete hned.
Náš program je program na celé volební období. Myslím, že první polovina volebního období bude spíše o podpoře hospodářského růstu. Ve druhé polovině můžeme uvažovat o mírném zvýšení sociálních standardů tam, kde bychom chtěli odstranit hlavní nespravedlnosti politiky Topolánkovy vlády. Myslím tím například rodiny s dětmi, jež přišly o přídavky. Mám na mysli nemocné, již přišli o dávku první tři dny nemocenské.

Věříte, že se ekonomika v tom volebním období, v příštích čtyřech letech, zvedne? Abyste to vůbec stihli splnit?
Může se stát, že to v tomto volebním období nebude, ale je to méně pravděpodobný scénář. Odhaduji, že fiskální stimuly Spojených států a mnohých evropských zemí umožní obrat ve vývoji ekonomik někdy ke konci roku 2010. Naším cílem bude, jakmile nám to umožní ekonomický růst, zlepšit sociální standardy lidí. Ale ne všechna opatření budeme realizovat 1. ledna 2010. Já budu usilovat o to, abychom k nim skutečně přistoupili až v okamžiku, kdy se ekonomika dostane do fáze hospodářského růstu. Ten bude generovat příjmy, jež nám umožní sociální politiky profinancovat.

OTÁZKY ČTENÁŘŮ IDNES.CZ

Jiří Doubek: Proč posíláte do voleb takové lidi jako herečku Brožovou a hokejistu Šlégra? To potřebujete občany "zblbnout"?
Myslím, že jsou určité rozdíly mezi kandidaturou paní Brožové a pana Šlégra. Pan Šlégr je Severočech, delší dobu se angažuje na straně ČSSD, o těch věcech přemýšlí. Je docela přesvědčeným sociálním demokratem. Názory paní Brožové na politiky neznám, znám ji jako herečku. Její kandidatura je něco, co budí otazníky, s tím se musí vyrovnat sociální demokraté v Ústeckém kraji. Znám voliče ČSSD, kteří mají paní Brožovou velmi rádi, na druhou stranu za mnou chodí voliči, kteří na ni mají spíše negativní názor. U ní je veřejné mínění více rozděleno než u Jiřího Šlégra.

Kratochvíl: Není vám divné, že právník může být prvním ekonomem státu? Nesignalizuje to jakousi absenci odborníků v řadách členů ČSSD?
Pokud v čele ministerstva financí stojí někdo, který nemá silnou politikovu podporu a nedokáže si ji zajistit, tak je to pro rozpočtovou stabilitu země velmi špatné. Já tu podporu dokázal najít, opíral jsem se o odborníky, ekonomy, kteří měli velmi dobré renomé. Jestliže budu mít možnost se na ministerstvo financí vrátit, chci pokračovat ve spolupráci s odborníky.

František Musil: Nemáte obavu, že šrotovné bude motivovat nízkopříjmové lidi k tomu, aby si půjčovali na nové auto? A tím pádem by se mohli dostat do větších finančních potíží?
Samozřejmě určitou obavu v tomto směru mám. Šrotovné je vnímáno jako dočasné opatření, je to náš příspěvek k celoevropské akci. Ale současně pracuji na tom, abychom více regulovali oblast poskytování spotřebitelských úvěrů. Už jsme předložili návrh zákona proti lichvě. Mým cílem do budoucna je, aby veškeré subjekty, jež půjčují peníze, se dostaly pod regulaci České národní banky.

Osmička: Mám malou firmu, která zaměstnává osm lidí. Pakliže ČSSD zavede vyšší zdanění firem, zvýší sociální odvody, mám vyhlásit bankrot a lidi propustit?
My nebudeme zvyšovat náklady práce, nepočítáme s růstem sociálního či zdravotního pojištění. A firemní sazba daně na plánovaných 21 procent je proti dnešku zvýšení o jedno procento, tedy nic dramatického.

Jitka: Jak po zrušení poplatků, a tedy i ochranného limitu budete chránit těžce nemocné, kteří ročně doplácejí desetitisíce?
Já myslím, že to je jedna z věcí, kterou jsme dlužni. I z pohledu minulého volebního období. Naše zdravotní politika nebyla schopna řešit problémy lidí, kteří jsou vážně nemocní a je u nich velká spoluúčast. Musíme najít jiné řešení, pokud to nebudou stropy na doplatky, musíme najít jiné alternativní řešení. Tohle je vážný problém, který prostě musí ČSSD vyřešit.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Rošády v Loučné. Odvolaného starostu nahradila dříve sesazená starostka

Starostování v Loučné nad Desnou na Šumpersku není v tomto volebním období právě nejstabilnější práce. Petra Harazímová...

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

Po Rathovi nastoupili do vězení i manželé Kottovi. Odsedět si mají 6 let

Manželé Petr a Kateřina Kottovi v pondělí nastoupili do vězení v Ruzyni, kde si bude každý z nich odpykávat šest let za...

Premium

Stavba rodinného domu se prodraží. EU zpřísnila požadavky na zateplení

Od ledna se bude stavět podle přísnějších norem. Podle nařízení EU musí být rodinné domy energeticky šetrnější. A bude...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz