České předsednictví v Radě EU. Snímek pochází ze zahájení v Litomyšli. (1. července 2022)

České předsednictví v Radě EU. Snímek pochází ze zahájení v Litomyšli. (1. července 2022) | foto: Petr Topič, MAFRA

STEM: Češi od předsednictví chtějí řešení energetické krize, Ukrajina propadla

  • 15
České předsednictví Radě Evropské unie trvá již měsíc, dalších pět má stále před sebou. Agentura STEM zabývající se výzkumem veřejného mínění nyní přináší průzkum, který vykresluje priority české veřejnosti ve vztahu k předsednictví. Výsledkem je, že Čechům nejvíce jde o řešení sociálních dopadů energetické krize, nejméně o poválečnou obnovu Ukrajiny.

Z pěti prioritních témat, které si pro období českého předsednictví v Radě Evropské unie vytyčila vláda Petra Fialy (ODS), je podle průzkumu STEM pro veřejnost jednoznačně nejdůležitější zajištění dodávek energií. Řešit celoevropsky sociální dopady krize v energetice chce po vládě 79 procent obyvatel, 55 procent určitě ano a dalších 24 spíše ano.

Pět nejzásadnějších témat českého předsednictví:

1. Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny

2. Energetická bezpečnost

3. Posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru

4. Strategická odolnost evropské ekonomiky

5. Odolnost demokratických institucí

„Jednoznačně to vychází z domácího vývoje cen. Češi doufají, že nám Evropa v této situaci bude krýt záda. Podle našich dat musí začít výrazně šetřit čtyři pětiny populace, tedy i ti lépe situovaní,“ sdělil sociolog STEM Nikola Hořejš.

„Obnovitelné zdroje jsou nyní zjevnou alternativou k fosilním palivům nejen kvůli klimatické krizi, ale i proto, že zvyšují energetickou soběstačnost Česka. A soběstačnost v energiích v Evropě si teď přeje 82 procent Čechů, což je mnohem více než ještě vloni v létě,“ uvedla Helena Truchlá, hlavní analytička projektu České zájmy v EU.

Hned za energetickou bezpečností skončila snaha o zvyšování odolnosti demokratických institucí, kde Češi od vlády žádají konkrétně důraz na „dodržování demokratických pravidel v jednotlivých zemích Evropské unie“, 70procentní podpora na základě odpovědí „určitě ano“ a „spíše ano“. Vysokou prioritu má i „nezbytnost ochrany nezávislosti médií“, celých 62 procent. Skončila na sdíleném čtvrtém a pátém místě společně s „bezpečností v online prostředí“, na kterou klade důraz taktéž 62 procent občanů.

Zhasneme v Unii. Česko chce kvůli světelnému smogu omezit zbytečná světla

„Zde se odráží především to, že ani v České republice nemají lidé dlouhodobě pocit, že by soudy a instituce fungovaly férově a spravedlivě. Češi mají podle dat jisté pochybnosti o stavu demokracie třeba v Maďarsku a Polsku, ale nepovažují to zatím za úplnou tragédii,“ popsal sociolog Hořejš.

Velkou podporu má také „strategická odolnost evropské ekonomiky“ v podobě snah o snižování závislosti na několika málo dodavatelích součástek či surovin. Tu požadují více než dvě třetiny veřejnosti.

Fakt, že 68 procent veřejnosti podporuje úsilí o snižování závislosti na jednom či několika málo dodavatelích surovin či součástek, odráží obavy z dalšího vývoje vztahu nejen k Rusku, ale třeba i k Číně. Z obou zemí nyní Evropa dováží nejen ropu a plyn, ale také řadu dalších kritických surovin. Jsou mezi nimi i vzácné zeminy, což jsou suroviny nezbytné při výrobě elektromotorů nebo elektrických generátorů,“ vysvětlila Truchlá.

Čechy zajímá, kolik peněz z EU plyne

Poválečná obnova Ukrajiny a její začlenění do evropské sedmadvacítky naopak v očích Čechů předsednickou prioritou být nemusí. Aby se na Ukrajinu během svého předsednictví v Radě EU zaměřila, žádá po tuzemské vládě jen zhruba třetina veřejnosti.

Reprezentativní průzkum české populace byl realizován v rámci projektu pro Úřad vlády ČR, a to od 20. do 30. května 2022. Zúčastnilo se ho 1021 obyvatel České republiky starších 18 let. Zjištění tedy odráží postoj české veřejnosti před samotným začátkem českého předsednictví v Radě EU.

V EU jde znovu na přetřes konec práva veta. Že nyní projde, se ale nečeká

Výzkum se také zaměřil na to, co Čechy nejvíce zajímá o dění v Evropské unii a o jejím fungování. Největšímu zájmu se těší evropský rozpočet a kolik z něj konkrétně Česká republika získává, vyjádřilo ho 75 procent dotázaných. Naopak informace o konkrétních politicích nebo významných jednání, které se nyní, tedy i v rámci českého předsednictví, konají, žádá výrazně méně lidí: pouze 48 procent.

„V datech vidíme, že Češi stojí o víc informací i o tom, jak vlastně EU funguje a co pro ně konkrétně dělá. Předsednictví je v tomto ohledu pro českou politickou reprezentaci ‚otevřeným oknem příležitosti‘, v rámci kterého se může pokusit lidem poskytovat co nejvíc srozumitelných informací o dění v Evropě a naší roli v ní,“ zakončila analytička Truchlá.

,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video