Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Praha chce olympiádu a už se začíná chystat

  9:09
P r a h a - Dopoledne Shaquille O'Neal pod basketbalovým košem na Brumlovce, odpoledne Andre Agassi na kurtech na Štvanici a večer Marion Jonesová na tartanové dráze na Julisce. Vítejte v olympijské Praze! Že je to absurdní představa? Za patnáct dvacet let - byť s jinými hvězdnými jmény - by to pravda být mohla. Pražský primátor Jan Kasl a špičky Českého olympijského výboru udělali první kroky k tomu, aby se z Prahy stalo skutečné olympijské město. "Podepsali jsme dohodu o spolupráci - společně budeme usilovat, aby se k nám olympiáda dostala," uvedl Kasl.

Olympijský výbor chce nyní detailně zjistit, co všechno je k pořádání této nejokázalejší megalomanské akce na světě zapotřebí: kolik chybí sportovišť, hotelů, restaurací. Jak uzpůsobit dopravu. Jak zajistit bezpečnost statisíců návštěvníků Prahy, celebrit i sportovních hvězd.

"Problémů je hodně. Zatím tedy mapujeme situaci - nežádáme rovnou nové stadiony pro dvě stě tisíc lidí. Všichni si uvědomujeme, že situace teď není v žádném směru příznivá, podmínky pro pořádání tu nejsou," podotkl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. "Ale za dvacet let to může vypadat úplně jinak. Bylo by špatné, kdybychom si v budoucnu řekli, že všude, kde mohla být sportoviště, jsou supermarkety a nedá se nic dělat."

Zedníček: Vyplatí se to
Před půl rokem chodil bývalý basketbalista a nynější člen Českého olympijského výboru Jiří Zedníček po Sydney a "rozhlížel se". Měl za úkol ptát se, konzultovat a vůbec zjišťovat, co všechno by bylo zapotřebí k organizaci her na domácí půdě. "Je to běh na dlouhou vzdálenost. Z prvního rozhlížení se po Praze je například zřejmé, že pro některé sporty - veslování, jachting - Praha není, uvažuje se o Lipnu," říká Zedníček.
Jaké podmínky klade Mezinárodní olympijský výbor na kandidáty?
Zatím to není pevně dané, MOV po četných žádostech začal dávat dohromady manuál, který požadavky shrne.
A co tedy bude podle vás nutné připravit?
Nejprve tu jsou některé technické záležitosti - vybudování veškeré infrastruktury. Ale musíte připravit i náladu ve společnosti. Hry se musí těšit široké podpoře veřejnosti - tak jak se to ukázalo v Austrálii. A pak tu ovšem musí být i vhodné ekonomické podmínky. Země musí být ve stavu, aby mohla tak velikou akci uspořádat.
A
le kdo zaplatí miliardové náklady?
Ve středoevropských podmínkách je zapotřebí, aby se na tom podílel výrazně stát i město. Na druhou stranu nezapomeňte, že pořádání her nemusí skončit ztrátou. Naopak, od roku 1984, kdy byla olympiáda v Los Angeles, přinášejí olympijské hry pořadatelům i zisk.
Nebylo by lepší dát peníze raději na nemocnice či školy?
N
epopírám, že si to někdo bude myslet. Ale i tak jsem přesvědčen, že je naší povinností připravit našim nástupcům půdu, aby mohli o podobné akci uvažovat už v daleko konkrétnějších dimenzích.

 


 

Kasl: Jsem skeptický
Pražský primátor Jan Kasl se myšlence pořádat v hlavním městě olympijské hry nejprve bránil. Dnes však věří, že by Praha mohla v budoucnu akci podobného rázu unést. "Třeba olympiáda v Barceloně znamenala pro město mnoho. Stalo se z ní moderní město s dopravními stavbami, s bydlením, s parky a veškerou vybaveností. Pokud by něco takového potkalo i Prahu, bylo by to dobře," soudí Kasl.
Dovedete si představit, co všechno by se muselo stavět?
M
useli bychom uvažovat v naprosto jiných parametrech. Dnes diskutujeme o tom, zda jsme náhodou nepřehnali stavební aktivity města tím, že stavíme tři kilometry tunelů... Olympiáda by byla technicky nesmírně obtížná. Znamenala by investovat obrovské peníze, protože město není dobře vybavené. Navíc některé sporty ani nejsme schopni v Praze zajistit. Třeba taková regata by musela být někde u moře. Bylo by to sice hodně nestandardní, ale proč ne.
Máte představu, co by to všechno stálo?
Odhadem to budou miliardy dolarů. Nejde jen o to stavět z gruntu nová sportovní zařízení, ale také nákladně opravovat ta, co už máme. Znamenalo by to dostavět všechny silniční okruhy kolem Prahy. Zlepšit fungování veřejné dopravy. A mnohem více by muselo být i ubytovacích kapacit. To jsou ale všechno věci, které by městu zůstaly i po skončení her.
Je Praha schopna pojmout třeba čtvrt milionu lidí navíc?
To samozřejmě je. V Praze žije asi 1,2 milionu obyvatel, ale město je dimenzováno na 1,5 až 1,8 milionu osob. Problém by mohl být s ubytováním návštěvníků, museli by bydlet například i v okolí Prahy. Pak by však musela dobře fungovat i příměstská doprava.
Věříte, že v Praze olympiáda skutečně bude?
Bylo by to hezké, byl by to přínos, ale jsem trochu skeptický, že by Praha tuto poctu získala.

Na podání kandidatury je ještě dost času. Pro Česko by však mohl být zlomový rok 2003, kdy se do Prahy sjede Mezinárodní olympijský výbor. "Bylo by dobré mít do té doby ujasněno, zda dáme svůj zájem ve známost, a zasedání využít pro lobbování," řekl Jirásek.

Praha se už připravuje
Moderní letní olympijské hry se nikdy nekonaly v tak malém městě, jako je Praha. Přesto se Praha o pořádání olympiády patrně bude ucházet. Zvládne hlavní město totéž co megapole jako Los Angeles nebo Soul?

"Přáli bychom si to, a teď zjišťujeme, zda je to reálné. Když se přesvědčíme, že ano a že v cestě stojí jen nedostatek odvahy a nadšení, bude na místě se do toho pustit a lidi přesvědčit," míní předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek, který se ve středu domluvil s pražským primátorem Janem Kaslem na spolupráci při možné kandidatuře Prahy.

Hlavní město už o pořádání her (pro rok 1980) usilovalo. Návrh na kandidaturu Prahy přijal Československý olympijský výbor v roce 1967. V období normalizace se ovšem Češi neodvážili kandidovat proti Moskvě, a tak dnes na velké plány upomíná jen hotel Olympik vystavěný tehdy nedaleko Manin, kde mělo vyrůst olympijské sportovní centrum.

Zatím není jasné, kolik peněz by taková akce spolykala. Ale například rozpočet letních olympijských her v Atlantě činil 1,7 miliardy dolarů. "Nejde o peníze, které by bylo nutné vydat jednorázově. Mnohé nákladné projekty jsou vázány na přidělení her. Úspěšný kandidát má pak zhruba sedm let času pro budování," řekl náměstek ministra školství pro tělovýchovu a sport Ladislav Malý.

To by mohlo brzy skončit: Mezinárodní olympijský výbor hodlá požadovat od pořadatelských zemí pevné záruky. "Města nám totiž slibují hory doly, jen aby hry dostala. Jakmile se tak stane, všechno je jinak," prohlásil nedávno člen MOV Jacques Rogge.

Kromě ekonomických problémů by Praze mohla stát v cestě taktika, s níž se vybírají budoucí pořadatelé. Pro Prahu by bylo nevýhodné, kdyby se hry konaly v blízké budoucnosti v Evropě.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...