Bude jednou Praha hostit olympijské hry?

2 2000
S y d n e y - S y d n e y (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Olympijský oheň v Sydney dohasl, na řadě jsou za čtyři roky Atény. Po nich Peking, Toronto, Ósaka, Paříž nebo Istanbul. Tato místa jsou od srpna oficiálními kandidáty na pořádání olympiády v roce 2008. Ale co Praha? Má někdy šanci? Má sportoviště olympijských parametru? Má vůbec peníze a lidi, aby byla schopna takovou gigantickou akci zvládnout?

To jsou přesně otázky, které si nyní klade a má za úkol na ně odpovědět člen výkonného výboru Českého olympijského výboru Jiří Zedníček. Proto byl i v Sydney "na zkušené", pozoroval, ptal se, konzultoval, zúčastnil se odborného semináře na organizaci olympijských her.

Je tedy kandidatura Prahy na spadnutí?

"Ale to zdaleka ne. Já jsem si po nástupu do exekutivy Českého olympijského výboru řekl, že perspektivním cílem, jakousi vizí, by pro každý olympijský výbor mělo být uspořádání her na domácí půdě. Tedy nejen se starat o dobrou reprezentaci a zajišťovat účast na olympiádách v cizině, ale připravovat svou vlastní."

Jiří Zedníček by proto do poloviny příštího roku měl předložit vedení ČOV první nástin, analýzu toho, co v Praze a okolí je k dispozici a co by se muselo ještě postavit.

"Musíme zmapovat, jak vypadají sportoviště, jaké mají zázemí, jak by to zvládla městská infrastuktura," řekl Zedníček. Předběžně se o této myšlence zmínil i předseda ČOV Milan Jirásek při setkání s primátorem Janem Kaslem. "Shodli jsme se, že teď ani v nejbližší době není taková akce v Praze možná, ale že stojí za to hledat cesty, jak do Prahy dostat maximum sportovních soutěží včetně těch nejvyšších."

Olympionik Jiří Zedníček však zdůrazňuje, že jeho práce je během na dlouhou trať. "Rozhodně nemluvím o roce 2012. Když uvážíte lhůty pro kandidaturu, je zcela jasné, že je třeba pracovat s vizí šestnácti až dvaceti let dopředu. My vlastně jen chceme začít práci, která by některému olympijskému výboru v budoucnosti umožnila se kandidaturou konkrétněji a seriózněji zabývat."

Zedníček míní, že kdyby v současné době někdo otevřel diskusi, zda by olympiáda v Praze měla být, byl by za blázna. "Veřejnost je přesvědčena, že teď jsou na práci duležitější věci. A má pravdu. Tady je potřeba počkat a vychovat generaci, která olympiádu vůbec bude chtít. Když jsem viděl tady v Austrálii, jak jsou lidé nadšení, nedivím se, že hry mají takový úspěch."

Co bude jeho tým sledovat kromě analýzy stavu stadiónu, hřišť, hal, bazénů, vodních kanálů a možností ubytování a dopravy? "Rádi bychom byli ve spojení s architekty a urbanisty. Chtěli bychom pomoci, aby nevznikaly nekoordinované projekty. Nová sportoviště by měla celkově zapadat do případného olympijského projektu."

Jiří Zedníček tvrdí, že i kdyby nakonec Praha kandidaturu vůbec nepředkládala, samotná vize a snaha o koordinaci při výstavbě sportovišť, parkovacích míst a dopravního spojení městu pomůže tak jako tak. A kdyby ano - byla by to pro hlavní město obrovská propagace. "K olympiádě přece vede pořádání řady významných mezinárodních soutěží, mistrovství světa i Evropy. A pro ty Praha sportovišti také potřebuje. Mezinárodní dopad pořadatelství je přitom nedozírný."

A jak vypadá dosavadní inventura pražských sportoviš?? "Opravdu jsme teprve na začátku, nechtějte po mně, abych nyní říkal, kde by se případné olympijské boje odehrávaly."

Stačila by na hry pouze Praha? Nemusela by pomoci jiná města? "Znovu opakuji, že právě tohle si chceme vyjasnit. Já to teď prostě nevím. Bylo by asi lepší, kdyby se většina sportů odehrávala v Praze a středních Čechách, ale například regata by mohla být na Lipně. Jiné tak obrovské jezero nemáme. Možná, že bychom zvládli i přepravu do Brna či Ostravy, byly už takové olympiády, kde se přejíždělo na relativně dlouhé vzdálenosti. Ale jak říkám, nechte nás na tom pracovat."

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Najdete na iDNES.cz