Poslanci odsuzují Babákův výrok o Židech. Omluvte se, vyzval ho kolega

  9:58aktualizováno  16:56
Pro narážky poslance Michala Babáka z VV na židovský původ nového ministra financí nemají jeho kolegové poslanci pochopení. "Takové věci je zkrátka nutné odsoudit a Babák by se měl omluvit. Vtipné to nebylo," uvedl Václav Baštýř z ODS. Babák má ale štěstí, že tak nevystoupil ve Sněmovně. Mandátový a imunitní výbor tak teď jeho slova řešit nemůže.

Michal Babák na tiskové konferenci Věcí veřejných ve Sněmovně (6. září 2011) | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

"Nehledejte v tom žádné rasistické narážky, ale žádný Žid nemůže být pro státní kasu horší než pan Kalousek," strefoval se Babák do ministra financí Jana Fischera v nedělní živě vysílané debatě v ČT. (více o debatě najdete zde) A moderátor se zmohl jen na to, že bude nejlepší ponechat na divácích, co v Babákově výroku budou hledat.

Později po pořadu Babák v písemném prohlášení svůj výrok zlehčoval. "Na svém výroku trvám a nevidím na něm nic rasistického. Slovo Žid není urážka, já sám mám židovské kořeny," uvedl v tiskovém prohlášení.

Neplánují spolupracovat s DSSS?

"Pan Babák si neuvědomuje, že ještě stále je poslanec Parlamentu České republiky, jinak by se snad nemohl dopustit takového srovnávacího výroku o Židech. Pokud náhodou Věci veřejné neplánují fúzi s Dělnickou stranou," opřel se do kolegy z konkurenční strany poslanec ODS Baštýř.

U nás by už balil kufry

Babákův výrok považují za šokující či diletantský i oslovení zahraniční novináři žijící v Praze. Pokud by se něco takového stalo v západní Evropě, politik by musel rezignovat, nebo alespoň odejít ze strany, domnívají se zpravodaj BBC v Praze Rob Cameron a dopisovatel německého listu Die Welt v Praze Hans-Jörg Schmidt. Korespondent španělské agentury EFE Gustavo Monge Babákova slova označil za populistická, laciná a drzá.

Zdroj: ČTK

"Pan poslanec Babák už neví, čím nás překvapit. Urážet v televizi národ, který za nacistické okupace na základě právě takového rozdělování přišel o miliony životů, je trestuhodné," zkritizovala poslance VV místopředsedkyně komunistické strany Miloslava Vostrá.

Šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová míní, že Babák svůj kontroverzní výrok o Židech dostatečně vysvětlil. "Nemám z jeho výroku pocit, že by byl míněn rasisticky. Snad to bylo jen nešťastné z hlediska toho, že se dalo čekat, že se budou jeho slova ex post rasisticky interpretovat, a s tím by měl politik počítat," uvedla Klasnová.

Sám Babák v pondělí vydal prohlášení, podle nějž s úžasem sleduje, kdo všechno ho vyzývá k omluvě. "Když jsem sháněl podporu pro změny zákona o DPH, tedy něco pro lidi, nebylo o kolegovi Baštýřovi ani vidu ani slechu," napsal Babák. "A teď se mediálně přiživuje na výroku, který i řada ortodoxních Židů nepovažuje za urážlivý či dokonce rasistický" uvedl Babák.

Mandátový a imunitní výbor má svázané ruce

Reakce iDNES.cz oslovila několik členů mandátového a imunitního výboru, zda by se Babákovými slovy neměl zabývat. Členové výboru se však shodli, že pokud se Babák svého výroku nedopustil na půdě Sněmovny, ani proti němu není vedeno přestupkové či trestní řízení, výboru hodnotit jeho slova nepřísluší.

"Pokud by by svého výroku dopustil na půdě Sněmovny, mohl by se na náš výbor obrátit poslanec, který by se jeho slovy cítil dotčen. Pak bychom se tím zabývat mohli," uvedl předseda mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka z ČSSD. Mohl by to udělat i Fischer, přestože není poslanec, kdyby si třeba Babák své vystoupení zopakoval ve středu ve Sněmovně, až se bude hlasovat o možnosti jejího rozpuštění, nebo kdykoli později, například při hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka.

"Výroky mimo Sněmovnu by se výbor zabýval pouze, byly-li by vyhodnoceny jako trestný čin a zaslány policií nebo jako přestupek a poslanec požadoval projednání před mandátovým a imunitním výborem. Z vlastní ani jiné iniciativy nemůžeme," sdělil iDNES.cz Marek Benda z ODS.

To potvrdil i komunista Jiří Dolejš. "Na středu máme v plánu jen Nečase," dodal. Mandátový a imunitní výbor se totiž začne zabývat žádostí o vydání expremiéra Petra Nečase, kterého chtějí policisté a státní zástupci stíhat kvůli údajnému podplácení bývalých poslanců ODS. (více zde)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Chaos ČSSD. Místopředseda Veselý mluví o žalobě na Zemana, Hamáček ji popírá

Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček po setkání s europoslankyní...

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš dostane podle místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého od šéfa strany Jana Hamáčka dopis,...

Vzduch z Afriky je suchý, silné bouřky nepřijdou, říkají meteorologové

Výkopový dělník se ochlazuje při práci v centru Brna. (26. června 2019)

Středa má být nejteplejším dnem od začátku roku. Vedro zavinil horký vzduch proudící z Afriky, řekl v Rozstřelu...

Válcují se zbytečným žvaněním, řekl Zeman k hlasování o nedůvěře vládě

Prezident Miloš Zeman při návštěvě městyse Vladislav na Vysočině

S despektem hodnotil prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny mimořádnou schůzi, kterou vyvolaly opoziční strany...

Najdete na iDNES.cz