Posilovnu i bar ve Sněmovně už mají, teď chtějí poslanci modlitebnu

  0:44aktualizováno  0:44
V dramatické politické době, kdy vláda Petra Nečase málem padla, žije skupina věřících poslanců až překvapivě "obyčejnými" starostmi - řeší, jak ve Sněmovně vybudovat kapli či modlitebnu.

Kaple ve Sněmovně opravdu chybí, říká šéf klubu TOP 09 a praktikující katolík Petr Gazdík. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Já bych si malou kapli moc přála. Právě teď, ve vyhrocené politické době, by bylo dobré mít ve Sněmovně místo určené pro zklidnění, ztišení a zamyšlení se nad politickou smrští, která se přes nás přehání," řekla MF DNES poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Podle šéfa klubu TOP 09, praktikujícího katolíka Petra Gazdíka, by šlo o ekumenickou kapli, tedy společné duchovní místo pro křesťanské církve. "Už jsem o tom několikrát diskutoval s předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou. Kaple tu opravdu chybí," uvedl Gazdík. Němcová však tvrdí, že ve Sněmovně vhodný prostor nevidí.

Vybudování duchovního místa by podle věřících poslanců nestálo moc peněz. A bylo by pro politiky možná přínosnější než jiné, už dávno zavedené sněmovní výhody, třeba několik barů, ordinace zubaře či posilovna s masážemi.

Nápad na zřízení kaple se zrodil na tradiční duchovní snídani, která se koná ve Sněmovně každý první čtvrtek v měsíci. V místnosti číslo 56 se jí účastní deset až dvacet poslanců. Pozvou si duchovního či kněze, pomodlí se, poslechnou si úryvek z Bible a diskutují o něm.

Inspirovali se v USA

Tradici zavedli už v 90. letech tehdejší lidovecký šéf Josef Lux a poslanec Jan Kasal po návratu z USA. Inspirovala je Národní modlitební snídaně, která se koná každý první čtvrtek v únoru ve Washingtonu. Oficiálními hostiteli snídaně jsou američtí kongresmani.

Po sněmovních volbách v roce 2010 se organizace duchovních snídaní ujali poslanec ODS Marek Benda a jeho kolegové z TOP 09 Gazdík a Langšádlová.

Chodí sem i šéfka poslanců VV, vystudovaná teoložka Kateřina Klasnová, poslanec ČSSD Stanislav Křeček, jeho kolega z TOP 09 Stanislav Polčák či ministr práce Jaromír Drábek. Poslancům přednášel třeba katolický kněz Vojtěch Eliáš, prezident Arcidiecézní charity Praha.

Gazdík, Langšádlová či Polčák by si přáli rozjímat ve sněmovní kapličce. Odvolávají se i na zkušenosti z parlamentů na Západě, kde duchovní místa nechybějí. Ostatně - historickou valdštejnskou modlitebnu mají i čeští senátoři.

"Je to odosobnění náboženství"

Avšak ne všichni věřící poslanci s nimi souhlasí. Poukazují na to, že si politici v případě potřeby mohou zaskočit do malostranských kostelů - třeba do Svatého Tomáše v Josefské ulici či Svatého Mikuláše na Malostranském náměstí.

Spoluorganizátor snídaní Marek Benda tvrdí, že kaple by měla smysl jen tehdy, kdyby ve Sněmovně stála historicky. "Já to považuji za odosobnění náboženství. Je to podobné jako všechny ty dřevěné budky na letištích, kde na jedné je kříž, na druhé půlměsíc, ve třetí kobereček a ve čtvrté soška Buddhy," řekl Benda.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz