Předčasné volby jsou na dosah. Poslanci sami rozpustili Sněmovnu

  9:44aktualizováno  17:18
Poslanci rozpustili Sněmovnu a předčasné volby jsou na dosah. Po třech letech vlády Petra Nečase, letním kabinetu Jiřího Rusnoka a vůbec poprvé v historii. Pro konec Sněmovny bylo 140 ze 147 přítomných. Prezident Miloš Zeman předpokládá, že by předčasné volby měly být 25. a 26. října.

Poslanec VV Petr Skokan se obrátil na Ústavní soud, který bude mít stejně jako v roce 2009 v rukou, zda předčasné volby skutečně budou. Pro rozpuštění Sněmovny hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, TOP 09 i VV. ODS se hlasování nezúčastnila s výjimkou Miroslavy Němcové, která byla proti, stejně jako šest nezařazených poslanců - zčásti ti, kteří přešli ke straně LIDEM, a spolu s nimi i Jaroslav Škárka (detail hlasování najdete zde).

Pro rozpuštění Sněmovny bylo nutných minimálně 120 hlasů z 200. ČSSD, komunisté, TOP 09 a VV jich měly dostatek.

"Rozpuštění Sněmovny nemá žádnou politickou alternativu. Pokud by se Sněmovna nerozpustila, zavládl by tu chaos," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Naopak před rozpuštěním Sněmovny varovala její předsedkyně Miroslava Němcová. Poslanci tím nastavují precedens i do budoucna.

ON-LINE: Historicky první rozpuštění Sněmovny jsme sledovali minutu po minutě

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda oznámil, že poslanci za občanské demokraty rozpuštění Sněmovny nepodpoří a nezúčastní se hlasování. ODS argumentuje tím, že ze Sněmovny do Senátu zamířily zákony důležité pro život občanů v zemi a že je třeba, aby tyto zákony byly přijaty. "To, že opustíme Sněmovnu, je standardní politický postoj," řekl úřadující předseda ODS Martin Kuba.

Prezident Miloš Zeman už avizoval, že by předčasné parlamentní volby svolal na 25. a 26. října. V pátek chce o tom ještě na Hradě mluvit se zástupci stran (více o jednání čtěte zde).

Melčák zhatil volby v roce 2009, dokáže to teď i Skokan?

"Přes čas, který by nám prospěl, budou Věci veřejné všemi hlasy přítomných poslanců hlasovat pro rozpuštění Sněmovny," prohlásil odpoledne ve Sněmovně předseda VV Vít Bárta. Jeho žena, šéfka poslaneckého klubu Kateřina Klasnová se omluvila voličům za to, že její strana neměla dost odvahy a pokory být od začátku volebního období v opozici.

ČSSD bude hlasovat pro rozpuštění Sněmovny:

To, zda volby skutečně budou, bude mít ale v rukou také Ústavní soud. Bude řešit stížnost poslance VV Petra Skokana. Ústavní soud už zastavil jedny předčasné volby, když v roce 2009 vyhověl stížnosti Miloše Melčáka.

Fotogalerie

Skokan se na soud obrátil, aby vydal předběžné opatření, jímž by prezidentovi fakticky zabránil volby vyhlásit. Skokan napadá podle něj chybnou parlamentní proceduru při hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. Skokan upozornil, že Ústavní soud bude řešit ještě další stížnost, a to přímo na předčasné volby - že na přípravu na ně nebudou mít strany dost času.

Exministr financí Miroslav Kalousek nechtěl před hlasováním odhadovat, kolik poslanců rozpuštění Sněmovny podpoří. "Pokud všichni ti, kteří připojili svůj podpis pro svolání této schůze, dodrží své slovo, tak to usnesení musí být přijato," řekl Kalousek. Důvodem, proč je TOP 09 pro předčasné volby, je podle Kalouska to, že ve Sněmovně neexistuje většina pro vytvoření stabilní vlády.

ODS neúspěšně prosazovala odklad hlasování o konci Sněmovny

Občanští demokraté v minulých dnech neúspěšně prosazovali, aby se o rozpuštění Sněmovny hlasovalo až 3. září. (více zde) Tedy době, kdy už bude jasné, zda Senátem prošly zákony doplňující občanský zákoník, jenž má platit od ledna příštího roku, či zákon omezující státní podporu obnovitelným zdrojům, především fotovoltaice.

Sněmovna se rozpustí, ukázal průzkum iDNES.cz

Poslanci po rozpuštění Sněmovny musí v následujících dnech vrátit průkazy poslance, služební notebooky, auta a vyklidit své kanceláře na Malé Straně v parlamentních budovách.

Ti, kdo by se do tří měsíců nedostali do jiné státem placené funkce, by navíc měli nárok na odchodné. To se vypočítává podle počtu let ve funkci. Jeden plat odstupného je automaticky, za každý odsloužený rok jeden plat navíc. Pro poslance, kteří v politice skončí by to po třech letech znamenalo čtyři platy odstupného.

V době, kdy je Sněmovna rozpuštěna, může přijímat zákonná opatření Senát, a to na návrh vlády. ODS vyzvala Senát, kde má převahu ČSSD, i Rusnokovu vládu, aby tuto situaci nezneužívaly k prosazení programových návrhů levice jako jsou třeba majetková přiznání.

Věci veřejné se připojí k návrhu o rozpuštění Poslanecké sněmovny:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Čtvrtstoletí české ekologie: Stovky miliard šly hlavně na vodu a ovzduší

Ilustrační snímek

Do péče o životní prostředí se za čtvrt století investovalo 655 miliard korun. Většinu z toho zaplatily podniky, které...

Unikátní loď zatím nemůže vozit výletníky na Hartě, čeká na osvědčení

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Ačkoliv o objednávky není nouze a každý den se na vyhlídkovou plavbu po přehradě Slezská Harta ptají další zájemci,...

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz