Politiky straší volby o prodlouženém víkendu před státním svátkem

  11:07aktualizováno  11:38
Možný termín voleb přidělal politikům starost. Na konci října je prodloužený víkend díky státnímu svátku a děti mají podzimní prázdniny. "Budeme muset požádat voliče, kteří odjíždějí na chalupy, ať jdou volit v pátek, jinak se budou vracet do úplně jiné, levicové země," řekl šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. ODS chce hlasování o rozpuštění Sněmovny odložit na 3. září.

Politiky čeká kvůli očekávanému termínu voleb problém. Na konci října je totiž díky státnímu svátku prodloužený víkend a část voličů odjede na chalupy, aby je zazimovali. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Poslanci ODS se tak usnesli proto, že chtějí, aby Senát nejprve stihl potvrdit doprovodné zákony k občanskému zákoníku či zákon o omezení podpory obnovitelných zdrojů energie, na který v pátek kývla Sněmovna. ODS však není mezi stranami, které požádaly o mimořádnou schůzi rozpouštějící dolní komoru parlamentu a ostatní strany jí nemusejí vyjít vstříc.

Termín 25. a 26. října pro předčasné volby, který prezident Miloš Zeman avizoval v rozhovoru pro Haló noviny (více zde), je podle Gazdíka dobrý v tom, že volby budou relativně rychle. "Vítáme, že se uskuteční už v říjnovém termínu. Nové vládě, která vzejde z voleb, to umožní, aby byl včas schválen státní rozpočet na rok 2014," řekl Gazdík.

Prodloužený víkend se zdá méně výhodný pro voliče pravicových stran. Ty mají větší sílu ve velkých městech, odkud o víkendech část lidí odjíždí na chalupy.

"Nejde o to, jestli se nám ten termín líbí. Jde o to, aby volby byly v co nejkratším termínu. Byť může být problémem, že následuje volný den a může to ohrozit volební účast," reagoval na termín voleb, o kterém uvažuje prezident, šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Podle něj však bude na každém voliči, aby zvážil, co je pro něj větší prioritou: zda cesta na chalupu, nebo volby. Říjnový termín voleb na druhou stranu i podle Tejce umožní, aby byl včas schválen rozpočet.

"Kdyby se to nestihlo do konce roku, mohla by být země v režimu rozpočtového provizoria jen v lednu," míní Tejc. Rozpočtové provizorium znamená, že se hospodaří podle čísel z předchozího roku, ale peníze jsou rozděleny na jednotlivé měsíce a výdaje jsou přísně limitovány.

"Rozhodl to prezident, je to jeho pravomoc. Takže pokud to bude tento víkend, tak my se tomu stejně jako všechny politické strany přizpůsobíme," řekl úřadující předseda ODS Martin Kuba.

To, zda předčasné volby vůbec budou, mají v rukou poslanci, kteří začnou v pátek odpoledne hlasovat o rozpuštění Sněmovny. Kvůli nižší účasti poslanců a řadě omluv bude definitivní hlasování podle dohody stran v úterý. Pro předčasné volby jsou ČSSD, TOP 09, komunisté i Věci veřejné. Ve Sněmovně je tak teoreticky dostatečný počet poslanců pro předčasné volby.

Ale někteří poslanci v kuloárech Sněmovny při neformálních rozhovorech říkají, že výsledek hlasování může být těsnější, než vyplývá ze zastoupení stran v parlamentu. Pro rozpuštění Sněmovny a předčasné volby je třeba, aby se našlo alespoň 120 hlasů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

Mladí nejsou spokojeni s politickou situací v Česku. Věří ale, že ji změní

Studenti (ilustrační foto).

Pouze přibližně desetina mladých lidí je spokojena se současnou politickou situací v Česku. Trápí je nedostupnost...

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Najdete na iDNES.cz