"Václav Havel byl zpopelněn v dřevěné rakvi se zinkovou vložkou včetně čalounění, čímž nabyl objem popela, který se nevešel do úřední urny," vysvětlila iDNES.cz Sabina Tančevová, která byla Havlovou tajemnicí.
Od pohřební služby, která kremaci zajišťovala, tak vdova po Václavu Havlovi obdržela tři úřední urny. "Během pietního vystavení rakve Václava Havla a několika rozloučení bylo navíc víko jeho dřevěné rakve poničeno voskem a proto muselo být nahrazeno novým. Zpopelněna pak byla obě," dodal Martin Červený ze Správy pražských hřbitovů.
Odborníci už dříve uvedli, že rozdělení popela zemřelého je na přání pozůstalých možné. "Rozdělení popela do několika schránek není v Česku příliš obvyklé. V zahraničí se to ale dělá, vzorek popela si mohou pozůstalí třeba chtít nechat doma. Je to skutečně jen na rozhodnutí příbuzných," uvedl tajemník Sdružení pohřebnictví Josef Hájek. (Více čtěte zde.)
Podle Červeného o to musejí pozůstalí požádat předem, ale možný je takový postup i v Česku. "Nevím přesně, jak to funguje v zahraničí. Tady to ale funguje tak, že pozůstalí po kremaci obdrží jednu úřední urnu. Je to nevzhledná plastová schránka, která je pracovníkem krematoria hermeticky uzavřená a je na ní štítek se jménem a s dalšími potřebnými údaji," dodal Červený.
Úřední urny si pak rodina ukládá do ozdobných schránek. Dagmar Havlová nesla stříbrnou schránku s červenými srdíčky zahalenou v černém tylu. Ozdobnou schránku pak políbila a předala ji k uložení do rodinné hrobky.
"Pokud si to pozůstalí přejí a vysloví své přání předem, nechává se pohřební službou odsypat část popela a příbuzní si to například nechávají zatavit do skleněných těžítek či do šperků. To je běžné i u nás," dodal Červený s tím, že i v takovém případě pozůstalí dostanou několik úředních uren a část popela si tak mohou rozsypat například na zahradě.