Mezi dalšími přihlížejícími byl i podnikatel a sponzor Havlových aktivit Zdeněk Bakala s partnerkou Michaelou, výtvarník a architekt Bořek Šípek či sestry boromejky, které o Havla na sklonku života pečovaly a teď mu u hrobu na rozloučenou zazpívaly. Během pietního aktu promluvil katolický kněz.
"Tělo našeho bratra Václava uložíme do země, neboť člověk je prach a v prach se obrátí," řekl. Dagmar Havlová políbila jednu z uren, která byla ozdobena srdcem, a pak ji předala obřadníkovi. Ten schránku snesl do hrobky. V tichém zamyšlení pak u ní vdova spolu s knězem postála a poklonila se.
Popel Václava Havla byl rozdělen netradičně do tří uren. Rodina důvod nekomentovala. Uložení uren ale proběhlo v den, kdy uplynulo rovných 15 let od svatby Václava Havla a jeho druhé ženy Dagmar. "Rozdělení popela do několika schránek není v Česku příliš obvyklé. V zahraničí se to ale dělá, vzorek popela si mohou pozůstalí třeba chtít nechat doma. Je to skutečně jen na rozhodnutí příbuzných," uvedl tajemník Sdružení pohřebnictví Josef Hájek.
Havlovo jméno může nést podle Nečase univerzitaJméno Václava Havla by v budoucnu mohla nést některá z univerzit či vysokých škol. Po jednání vlády to připustil premiér Petr Nečas. Takovému rozhodnutí či stavbě pomníku zesnulému prezidentovi by podle něj měla předcházet širší společenská debata a diskuse s blízkými Václava Havla. Premiér Nečas také uvítal, že si pražské letiště zaregistrovalo ochrannou známku, aby mohlo v budoucnu případně nést Havlovo jméno. Označil to za krok správným směrem, který zabrání tomu, aby to udělal někdo jiný ze spekulativních důvodů. |
V rodinné hrobce už odpočívají členové Havlovy rodiny včetně jeho první manželky Olgy. Právě po její smrti v roce 1996 Havel požádal architekta Zdeňka Hölzela a sochaře Olbrama Zoubka, aby hrobku přestavěli.
S přípravami na uložení popela začaly na Vinohradském hřbitově už v úterý (podrobnosti najdete zde). Během noci na středu pak kameník vytesal na náhrobek Havlovo jméno a data jeho narození a úmrtí. Ráno byla hrobka odkryta. Zřízenci nadzdvihli masivní náhrobní desku, jejíž povrch je vybroušen do podoby české státní vlajky.
Náhrobek byl vyroben z mrákotínské žuly, tedy ze stejného kamene, ze kterého navrhl slovinský architekt Josip Plečnik obelisk na Pražském hradě. Čtyři metry vysoký náhrobní kámen lemují bronzové reliéfy andělů a Panny Marie, které pro Havla vytvořil sochař Zoubek.
Podle Hölzela otiskl Havel do reliéfu náhrobku při jeho tvarování i svůj palec.