Labe pokryl od Děčína až do Hřenska koberec květin pro Havla

  14:09aktualizováno  14:09
Květiny, kterými se lidé rozloučili se zesnulým prezidentem Václavem Havlem, plují v Labi do moře. Z pietní lodi je v Děčíně vysypali do řeky účastníci smuteční plavby s představiteli města a dalšími hosty. Symbolickému poslednímu rozloučení přihlížely stovky lidí.

Třídenní plavba skončila pod děčínským zámkem. Na děčínský most a Smetanovo nábřeží přišlo před polednem asi 1 500 lidí, parkoviště v okolí byla zcela zaplněná. Do konce ale vydrželo jen několik desítek přihlížejících.

Loď s květinami zakotvila uprostřed řeky. Několik "uklízecích čet" pod vedením Michaela Kocába věnce a květinové vazby rozebíralo, aby ve vodě skončily jen květiny a biologický materiál. Polystyren, dráty a běžné stuhy skončily v pytlích na zádi a děčínský magistrát je pak nechal odvézt. Stuhy s věnováním převzala boromejka Angelika, jedna z řádových sester, které se o Václava Havla do poslední chvíle staraly.

Fotogalerie

Na přídi házeli květiny do Labe kromě Kocába například bývalý vedoucí Havlovy prezidentské kanceláře Ivo Mathé, organizátor trutnovského Open Air Music Festivalu Martin Věchet nebo náměstek děčínského primátora Pavel Sinko. Na místě byli i hasiči pro případ, že by z kluzké paluby někdo při shazování květin spadl do Labe.

Věchet na závěr vhodil do Labe okopírovaný Havlův vzkaz, kterým "náčelník" festivalu naposledy vzkazoval, že se kvůli svému zdravotnímu stavu už nemůže oblíbené akce v Trutnově zúčastnit. Se vzkazem putovalo do Labe i několik plakátů trutnovského festivalu.

Shazování květin trvalo téměř dvě hodiny

Shazování květin začalo před polednem a trvalo téměř dvě hodiny. Do Německa se po Labi táhl dlouhý zelený koberec. Když poslední květiny opouštěly smuteční loď, první už byly u Hřenska nedaleko hranic s Německem.

"Pokud odstraníme veškerý anorganický materiál, Němci s tím problém nemají," řekl Kocáb.

Ani správci Labe neočekávají, že by velké množství květin mohlo způsobit komplikace, protože poslední zdymadla, která by nápor květin mohl ucpat, byla v Ústí nad Labem.

"Je to ojedinělé, ale nepředpokládáme, že by to způsobilo problémy. Časem to nejspíš klesne ke dnu, ale vědět to nemůžu, ono v té řece plave ledacos," řekl dispečer Povodí Labe Pavel Jansa (více zde).

Silnici kolem Labe lemovala auta přihlížejících

Remorkér s nákladním člunem plným květin a smutečních věnců připlul do Děčína z Ústí nad Labem, kde kotvil od neděle. Do Ústí připlul s hodinovým zpožděním, přesto na něj na nábřeží vydržely čekat asi tři stovky lidí.

"Zájem lidí o plavbu byl obrovský, tím jsme se zdrželi. Čekali jsme, že přijde pár lidí, ale stáli na břehu prakticky od začátku do konce," poznamenal Kocáb.

Z Ústí odplula v pondělí na palubě lodi Lužnice do Děčína asi desítka lidí. Silnici, která vede kolem Labe, lemovala auta přihlížejících. "Ta plavba byl výborný nápad. Lidé aspoň dostali šanci se s Václavem Havlem rozloučit. Pro mě byl symbolem svobody," poznamenala na břehu Labe ve Velkém Březně Klára Čikošová.

Lidé na březích zapalovali svíčky, mávali a troubila auta i vlaky. "Nebyl úsek více než 500 metrů, kde by někdo nestál. Atmosféra byla úžasná, takové reakce lidí jsme nečekali. Z Ústí jel s námi celou trasu cyklista na kole, v Roudnici se k nám přidal pán o francouzských holích. Dva mladí lidé, kteří šli na výlet na Říp, s námi nakonec pluli až do Ústí s tím, že zpátky už se nějak dostanou. Lidé se přidávali naprosto spontánně," řekla řádová sestra Angelika.

Také kapitán lodi Jiří Smažík byl z reakcí na plavbu nadšený. "Takových lidí na březích a nejen ve městech, ale i v polích. Tleskají a zvoní klíči," svěřil se a připojil svou vzpomínku spojenou s Václavem Havlem. "Když jsem jezdil na zámořské lodi, tak se mě na něj ptal v Indii čistič bot. Bylo to za komunismu, tady ho lidi neznali, ale on věděl, o koho jde," řekl.

Loď vyplula v sobotu z Prahy nedaleko od domu, kde Havel dlouhá léta žil (čtěte zde), a silvestrovskou noc strávila v Mělníku. Květiny a věnce na ponton přivezlo sedm dodávek a nákladních aut. S nápadem na uspořádání plavby přišel výtvarník David Černý a uhradily ji společnosti Prague Boats, Pražská paroplavba a Gray Line.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Šmarda dvě hodiny jednal s prezidentem. Mlčí o tom, zda bude ministrem

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Prezident Miloš Zeman se při návštěvě na Vysočině setkal s kandidátem na ministra kultury, místopředsedou ČSSD Michalem...

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

Vytvořme předvolební blok proti Babišovi, vyzval strany Rakušan

Tisková konference STAN před jednáním Sněmovny, na snímku zleva Vít Rakušan a...

Předseda STAN Vít Rakušan věří, že strany, které vyvolaly hlasování o nedůvěře vládě, vytvoří předvolební blok, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz