Klíčovým místem ústavy, které se imunitou poslanců zabývá, je článek 27. Ten ve čtvrtém odstavci říká: "Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání navždy vyloučeno." (Ústavu České republiky najdete zde.)
Podobným způsobem úřady postupovaly například nedávno v případě poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Sněmovna je vydala k trestnímu stíhání. A soud je následně odsoudil.
Rathův problémON-LINE: Reportáž minutu po minutě |
Jenže v Rathově případě se podle čtvrtého odstavce článku 27 nepostupovalo. Hned následující odstavec totiž dává policistům možnost zadržet v určitých případech poslance bez ohledu na imunitu, a to "byl-li dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté".
Což je podle informací iDNES.cz přesně to, co se v případě Davida Ratha stalo. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová sice odmítla říct, v jaké situaci policie Ratha chytila. "Byl již obviněn. Zatím nebudeme ale upřesňovat, z jakého činu to je," dodala Bradáčová. Už dopoledne ale řekla, že skupina zadržených, mezi nimiž je i Rath, je podezřelá z poškození zájmů EU, podplácení, přijetí úplatku a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky.
Co říká ústavaČlánek 27 (5) Poslance nebo senátora lze zadržet, jen byl-li dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Příslušný orgán je povinen zadržení ihned oznámit předsedovi komory, jejímž je zadržený členem; nedá-li předseda komory do 24 hodin od zadržení souhlas k odevzdání zadrženého soudu, je příslušný orgán povinen ho propustit. Na své první následující schůzi komora rozhodne o přípustnosti stíhání s konečnou platností. |
Policie každopádně následně o zadržení poslance informovala předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou. I tuto povinnost jim ukládá ústava. Pokud by Němcová do 24 hodin od zadržení nedala souhlas k odevzdání Ratha soudu, policisté by ho museli pustit.
"V pondělí ve 23 hodin jsem vyslovila souhlas s odevzdáním poslance Davida Ratha soudu," uvedla ovšem na tiskové konferenci předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Sněmovna o přípustnosti stíhání rozhodne podle ústavy na své první následující schůzi.
"Podle informací, které mi byly předloženy, byl zadržen bezprostředně po spáchání trestného činu. Právě to bylo podmínkou, aby mohl být v souladu s ústavou a se souhlasem předsedkyně Poslanecké sněmovny odevzdán soudu," dodala Němcová.
Kromě Ratha zatkli policisté dalších sedm lidí. Je mezi nimi i Rathův spolupracovník a bývalý poslanec Petr Kott a šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Právě s dotacemi pro kladenskou nemocnici obvinění podle informací MF DNES souvisí. Policisté si také v průběhu dopoledne odvezli z areálu nemocnice batoh, který byl umístěn v jednom ze zaparkovaných vozů.
Policisté všech osm lidí podezřívají z několika trestných činů - například z podplácení nebo přijetí úplatku. Hrozí jim až 12 let vězení. Bradáčová odmítla upřesnit, kolik ze zadržených je už obviněno. "Průběžně jim policisté obvinění sdělují," řekla.