Policie zadržela hejtmana Ratha kvůli eurodotacím

  8:29aktualizováno  8:43
Policie v pondělí večer zadržela středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha z ČSSD. Spolu s ním další čtyři muže a tři ženy. Policisté zasahují také v Rathově hejtmanské kanceláři a v kladenské nemocnici. Právě s vyšetřováním evropských dotací do této nemocnice zadržení podle informací iDNES.cz souvisí.

Středočeský hejtman David Rath | foto:  Dan Materna, MAFRA

Informaci o zadržení známého poslance a hejtmana jako první redakci iDNES.cz potvrdil šéf středočeské sociální demokracie Richard Dolejš. "Náš útvar provádí od pondělka rozsáhlou realizaci," připustil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Odmítl ale komentovat podrobnosti.

Likvidace, hřmí krajský úřad

"David Rath se ve večerních hodinách stal obětí policejní šikany. Je to jednoznačně odplata za tvrdou opoziční práci, kdy policie pod vedením ministra Kubiceho zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců," tvrdí mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková. "Komando" podle ní chtělo hejtmana politicky zlikvidovat.

Sdílnější byla krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "V pondělí jsme zatkli osm lidí, pět mužů a tři ženy. Jsou podezřelí z poškození zájmů EU, podplácení, přijetí úplatku a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky," sdělila iDNES.cz.

Mezi zadrženými jsou i Rathův spolupracovník a bývalý poslanec Petr Kott a šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Úterní ranní zásah policistů v Rathově kanceláři v budově hejtmanství potvrdila redakci mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková. "Kontrola probíhá několik minut," řekla krátce po půl deváté ráno. "Zatím bližší informace nemám, pan hejtman momentálně není přítomen na úřadě. V tuto chvíli nevím, kde je," dodala.

Policisté stojí před domem Davida Ratha (ČSSD) ve středočeské Hostivici (15....
Protikorupční policisté stojí před domem Davida Ratha ve středočeské Hostivici

Policisté stojí před domem Davida Ratha (ČSSD) ve středočeské Hostivici. (15. května 2012)

ČSSD je překvapená, Rath zvažuje rezignaci

Rathův problém

Kromě zásahu v Praze policie dorazila i do Oblastní nemocnice Kladno. "Policie tu je, zatím neprohlíží nic, čeká asi, až přijede ředitelka Kateřina Pancová. Moc jsem s nimi nediskutoval a oni se mnou také ne," uvedl ekonomicko-obchodní náměstek ředitelky Jaroslav Pokorný v době, kdy ještě nevěděl, že i jeho šéfka skončila v rukou policie.

Špičky ČSSD ráno informace o zadržení jejich poslance zaskočila. Ráno o tom nevěděl ani předseda Bohuslav Sobotka, ani šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Sobotka podotkl, že očekává od policie rychlé vysvětlení.

Po deváté hodině ráno sociální demokraté uvedli, že nemají dostatek informací, aby Rathovo zadržení mohli hodnotit. Opětovně vyzvali ministra vnitra Jana Kubiceho a šéfa policie Petra Lessyho, aby vše rychle a podrobně vysvětlili.

Imunita není nedotknutelnost

Ústavou zaručená poslanecká imunita není absolutní. "Pokud by někdo s imunitou byl přistižen při spáchání trestného činu, je to (zadržení) možné. To platí obecně, o tomto konkrétním případu nic nevím. Každopádně by muselo jít o trestný čin, nikoli jen o přestupek a podobně," řekl iDNES.cz expert na ústavní právo Josef Blahož z Ústavu státu a práva Akademie věd.

"Pevně věříme, že policie má vše řádně podloženo a zdokumentováno a že nehrozí, že by takto odstartovala předvolební kampaň ve středních Čechách. Pokud by se však skutečně prokázalo porušení zákona, řídí se ČSSD zásadou 'padni, komu padni', která platí bez výjimek pro všechny členy," uvedli ve společném prohlášení předseda Bohuslav Sobotka a místopředseda Michal Hašek, který zároveň je šéfem Asociace krajů (více o postoji ČSSD čtěte zde).

Podle mluvčí Středočeského kraje Berill Maschekové nemá David Rath "zájem zesměšňovat se vysvětlením, které by některými novináři mohlo být interpretováno jako výmluvy". Proto prý zvažuje rezignaci ze všech svých funkcí tak, aby nepoškodil ČSSD před nastávajícími volbami.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz