Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Podivná studia Stanislava Grosse

  1:37aktualizováno  1:37
Rok 1999: devětadvacetiletý Stanislav Gross obhájil diplomovou práci na pražské právnické fakultě a získal titul Mgr. Rok 2004: čtyřiatřicetiletý Stanislav Gross uspěl u rigorózní zkoušky na plzeňské právnické fakultě a získal titul JUDr. Rok 2008: osmatřicetiletý Stanislav Gross neuspěl u advokátních zkoušek.

Stanislav Gross odchází ze zkoušek v advokátní komoře | foto: Michal ŠulaMF DNES

Stačí najít jediný rozdíl – u prvních dvou zkoušek vystupoval v roli vysokého ústavního činitele. Magistrem práv se stal jako místopředseda Poslanecké sněmovny, doktorem práv pak v roli místopředsedy vlády a ministra vnitra.

Studuj, jinak tě nepovýším!
V úterý u advokátních zkoušek už byl koncipient Gross jen sám za sebe, jako soukromá osoba. I tak má veřejnost právo vědět, jak dopadl. Vždyť podivná právnická studia mu veřejnost musela trpět v době, kdy pracoval pro ni, během dlouhé třináctileté politické kariéry.


. Grossova Zkouška

Bývalý premiér Gross propadl z obchodního a občanského práva. Naopak "jedničku" dostal z ústavního či správního práva. Přečtěte si reportáž MF DNES přímo ze zkoušky.

V červnu 1992 se teprve dvaadvacetiletý mladík, vystudovaný strojvedoucí lokomotiv, objevil v parlamentu jako poslanec za ČSSD. Schůzování ho bavilo, a tak velmi rychle začal stoupat vzhůru. Získal sice rychle velký vliv, ale jedna věc mu vadila: posměšky od kolegů, že nemá vysokou školu a neumí cizí jazyky.

Tehdejší předseda sociální demokracie Miloš Zeman mu dokonce řekl, že se postupu dočká, teprve až si dodělá vysokou školu. Ambicióznímu politikovi nezbývalo nic jiného než začít studovat univerzitu dálkově.

V roce 1993 si ke splnění šéfovy podmínky vybral pražskou právnickou fakultu. Nový titul před jménem skutečně vždy předvídal povýšení. V roce 2000 si ho coby magistra vzal Zeman do vlády jako ministra vnitra. A v roce 2004 se krátce po získání doktorátu rozhodl vystřídat Vladimíra Špidlu v premiérském křesle.

Odpověď na otázku, jak to všechno tak vytížený politik zvládnul, nebylo možné najít. Obě fakulty chránily jakékoliv informace o studiích vlivného Grosse, jako by šlo o přísně utajované státní tajemství.

V červnu 1999, kdy Gross uspěl u státnic na pražské fakultě, se objevilo vážné podezření, zda jeho studia byla fér a regulérní. Týdeník Respekt tehdy zveřejnil podrobnosti o jeho diplomové práci. Ta měla pouhých 34 stran, navíc byla z třetiny opsaná z výročních zpráv centrální banky ČNB. Kromě toho Gross zvládl náročnou zkoušku z němčiny, ačkoliv tuto řeč neuměl.

Pro získání doktorátu se tedy raději přesunul do klidnější Plzně. Navíc ve vědecké radě tamní fakulty seděli dobří známí – Grossův náměstek na vnitru Pavel Zářecký nebo bývalý kolega z vlády Jaroslav Bureš. A také tu nehrozilo žádné prozrazení studijního úsilí na veřejnosti.

Rigorózní práce o 114 stránkách s názvem Vývoj organizace finanční správy od roku 1918 zůstala utajena, ačkoliv práce ostatních studentů jsou normálně v knihovně k dispozici.

Expolitik advokátem? Úspěch
Stanislav Gross odchází ze zkoušek v advokátní komořePo tak hladkých a rychlých studiích může být překvapením, že v úterý Stanislav Gross poprvé u důležitého testu neuspěl.

"Advokátní zkouška je opravdu velmi těžká. Musíte obsáhnout všechny obory. Je to těžší než státnice na fakultě. Já zkoušky udělala, než jsem šla do politiky," říká rovněž bývalá politička a advokátka Hana Marvanová.

Grossův sen založit si vlastní právní kancelář jako plejáda expolitiků před ním se prozatím odkládá. Přitom být bývalým politikem a advokátem, to většinou dobře funguje – na známé jméno se lepí vlivní klienti.

"Spolupráce s paní doktorkou Buzkovou je úspěšná a prospěšná pro obě strany. Pro naši kancelář to bylo obohacení, nová dimenze. Výstup je velice pozitivní," pochvaluje si Petr Vyroubal z právní firmy Vyroubal Krajhanzl a Školout, kde se exministryně školství Petra Buzková stala na podzim 2006 partnerem.


  • Nejčtenější

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994 - 2018 stál coby starosta a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Neřešil blbosti, nesnášel úřednického šimla, vzpomínají v Teplicích na Kuberu

Náhlá smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery zasáhla jeho kolegy z Teplic tak, že jen stěží hledali slova, aby jeho...

DOKUMENT: V politické funkci zemřeli Dubček, Benda, Lux či Dostál

Výběr případů úmrtí politiků či vysokých ústavních činitelů, kteří po roce 1989 zemřeli ve výkonu funkce.

Politici v šoku. V sobotu byl Kubera na kongresu plný aktivity, píše Fiala

Smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery všechny překvapila. Druhý nejvyšší ústavní činitel, který zastával funkci od...

Ekoaktivisté stvořili novou ideologii, vmetl Razima Rovenskému v Rozstřelu

Hosty pondělního Rozstřelu byli ekologický aktivista nevládní environmentální organizace Greenpeace Jan Rovenský a...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.

Najdete na iDNES.cz