Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. února 2020 Miloslava

Podívejte se na neznámou tvář hrdiny Kubiše. Parašutisty, co zabil Heydricha

aktualizováno  14:29
Víme, že hodil bombu na třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha. Z jeho soukromí neznáme skoro nic. Album snímků parašutisty Jana Kubiše, které vznikly ve Francii a Británii před osudovou misí, zveřejnila jeho rodina až nyní.

Cholmondeley. (léto 1940) | foto: Archiv rodiny Dusíkových

Dril ve středisku francouzské cizinecké legie. Potupný ústup francouzské armády, které dával německý wehrmacht na frak. Tvrdý výcvik v britské základně Cholmondeley. Ale i chvíle s děvčaty, do nichž se Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem v Británii zamilovali. To vše obsahuje fotoalbum parašutisty Kubiše, které si vedl až do svého vysazení v nacisty obsazené republice.

Tábor v Cholmondeley. (léto 1940)

Kubišova rodina půjčila album vojenským historikům až nyní – 68 let od chvíle, kdy Jan Kubiš hodil v pražských Holešovičkách na mercedes architekta masového vyvražďování Židů a kata českých vlastenců Reinharda Heydricha bombu.

"Ani ve snu mě nenapadlo, že se mi do rukou někdy dostane tak cenné svědectví o tom, jací vlastně ve skutečnosti byli lidé, o nichž se hovoří ‚pouze‘ jako o hrdinech," přiznává ředitel Vojenského historického ústavu (VHÚ) Aleš Knížek.

10. rota čs. pěšího pluku 1, Pezenas. (květen a červen 1940)

Album doprovází Kubišův dopis bratrovi a jeho ženě, který napsal v Británii, kde se připravoval na výsadek (celý jej i s fotografiemi zveřejňuje časopis Historie a vojenství).

Dopis na rozloučenou

"Drahý bratře a švagrová! Já s mým úkolem budu vydán smrti a nevím, zdali vyváznu. Jen o jedno vás prosím: zůstaňte věrnými přáteli s rodinou Elisonových, kteří, nevrátím-li se, zašlou dopis po válce k vám... a splaťte jim, co oni pro mne dobrého učinili," píše Kubiš.

Jan Kubiš je z rukou prezidenta Edvarda Beneše vyznamenáván Čs. válečným křížem 1939. Kubišově pravici Josef Gabčík (9. prosinec 1940)

Zjevně ho trápily osudy rodiny v nacisty obsazené republice. Zároveň bratrovi odkazuje všechny své věci, pokud by zahynul. Fotoalbum Kubiš uložil u rodiny své britské přítelkyně Lorny Ellisonové.

"Dlouho jsme váhali, zda dát fotoalbum strýce vůbec z ruky. Je to cenná památka na naši rodinu, kterou nacisté téměř celou vyvraždili," říká Kubišův synovec Jiří Dusík.

Kubišův dopis na rozloučenou

Přečtěte si, co napsal Josef Kubiš bratrovi a jeho ženě

V koncentračním táboře Mauthausen bylo popraveno 13 Kubišových příbuzných. Dusíkovi přežili jen proto, že druhá manželka otce Jana Kubiše si ponechala své jméno. Dusíkovi kromě toho schraňují i dva Kubišovy válečné kříže. I ty jim po válce přišly z Londýna spolu s ostatními osobními věcmi parašutisty.

Známý neznámý hrdina

"O hrdinství Jana Kubiše při zlikvidování Heydricha nebo při mnohahodinovém boji proti obrovské přesile v kryptě kostela Cyrila a Metoděje je známo téměř vše. Ale z Kubišova soukromého života, o jeho snech či ideálech nevíme skoro nic," konstatuje Michal Burian z VHÚ.

A právě tohle bílé místo pomáhá podle historika zaplnit vůbec poprvé zveřejněné fotoalbum.

„Moje maličkosť s jeho výsostí Gabčíkom“. Budoucí paraskupina ANTHROPOID – Jan Kubiš a Josef Gabčík, Cholmondeley. (léto 1940)

Cenné je totiž i kvůli Kubišovým popiskům pod snímky. Ústup demoralizované francouzské armády například ironicky komentuje jako "hrdinný ústup z bojišťa". Zcela neznámé jsou pak fotografie ze soukromí jeho přátel s vtipnými popisky: "mistr kadeřník" či "nestyda hanácké" (koupající se voják).

Kubiš přitom musel vědět, že jeho šance na přežití jsou po vysazení do protektorátu minimální. Vůbec k nejsilnějším snímkům patří ty, na nichž je s Josefem Gabčíkem. Podle historika Buriana je z nich patrné, jak velmi blízcí si byli. Kubiš pod ně napsal: "Moje maličkost s Jeho Výsostí Gabčíkom".

Cesta do Anglie vedla přes Gibraltar. (červen 1940)Na lodi Rod el Farag. (červen 1940)

Historie kolem objevení alba je zvláštní i tím, že se k němu už v polovině 80. let minulého století dostal badatel Jaroslav Čvančara. Tahle doba však parašutistům z Británie nepřála, takže badatel zveřejnil ve svých publikacích jen některé fotografie.

Autor:

  • Nejčtenější

Vichřice prošla Českem. Ochromila dopravu, bez proudu je sto tisíc míst

Vichřice spojená s tlakovou níží Sabine v Česku v pondělí odřízla téměř 300 tisíc odběratelů od elektřiny, večer se...

Výstražná mapa zčervenala. Kvůli Sabine je vyhlášeno extrémní nebezpečí

Kvůli orkánu Sabine meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí, které bude na dvou třetinách území extrémní. Nejvyšší...

VIDEO: Vlk zakousl na kolejích srnče blízko zastávky, strojvedoucí nezastavil

Slovenská organizace Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAPu) zveřejnila na Facebooku video z útoku vlka na...

Hlavní hygienička bude možná muset kvůli vzdělání skončit ve funkci

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová možná bude muset do roka opustit svou funkci. Důvodem je to, že nemá vzdělání, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

  • Další z rubriky

Firma se chystá na vybíjení drůbeže kvůli chřipce, začne v úterý

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu ve Slepoticích na Pardubicku začne v úterý. Novinářům to řekl předseda...

Životní minimum vzroste na 3 860 korun, vláda zvýšila i existenční minimum

Vláda rozhodla o zvýšení životního i existenčního minima. Nová výše životního minima bude 3 860 korun, existenčního...

Pondělí přinese rekordní teploty, na zbytek pracovního týdne se ale ochladí

Po rekordně teplém pondělí, kdy se podle meteorologů teploty vyšplhají až na 15 stupňů Celsia, přijde do Česka studená...

Za krádeže vody zaplatili Češi loni miliony. Zásoby v podzemí se tenčí

V loňském roce přibylo pokut za nezákonné čerpání podzemní vody. Vyplývá to z dat České inspekce životního prostředí....

Najdete na iDNES.cz