Podívejte se na neznámou tvář hrdiny Kubiše. Parašutisty, co zabil Heydricha

aktualizováno  14:29
Víme, že hodil bombu na třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha. Z jeho soukromí neznáme skoro nic. Album snímků parašutisty Jana Kubiše, které vznikly ve Francii a Británii před osudovou misí, zveřejnila jeho rodina až nyní.

Cholmondeley. (léto 1940) | foto: Archiv rodiny Dusíkových

Dril ve středisku francouzské cizinecké legie. Potupný ústup francouzské armády, které dával německý wehrmacht na frak. Tvrdý výcvik v britské základně Cholmondeley. Ale i chvíle s děvčaty, do nichž se Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem v Británii zamilovali. To vše obsahuje fotoalbum parašutisty Kubiše, které si vedl až do svého vysazení v nacisty obsazené republice.

Tábor v Cholmondeley. (léto 1940)

Kubišova rodina půjčila album vojenským historikům až nyní – 68 let od chvíle, kdy Jan Kubiš hodil v pražských Holešovičkách na mercedes architekta masového vyvražďování Židů a kata českých vlastenců Reinharda Heydricha bombu.

"Ani ve snu mě nenapadlo, že se mi do rukou někdy dostane tak cenné svědectví o tom, jací vlastně ve skutečnosti byli lidé, o nichž se hovoří ‚pouze‘ jako o hrdinech," přiznává ředitel Vojenského historického ústavu (VHÚ) Aleš Knížek.

10. rota čs. pěšího pluku 1, Pezenas. (květen a červen 1940)

Album doprovází Kubišův dopis bratrovi a jeho ženě, který napsal v Británii, kde se připravoval na výsadek (celý jej i s fotografiemi zveřejňuje časopis Historie a vojenství).

Dopis na rozloučenou

"Drahý bratře a švagrová! Já s mým úkolem budu vydán smrti a nevím, zdali vyváznu. Jen o jedno vás prosím: zůstaňte věrnými přáteli s rodinou Elisonových, kteří, nevrátím-li se, zašlou dopis po válce k vám... a splaťte jim, co oni pro mne dobrého učinili," píše Kubiš.

Jan Kubiš je z rukou prezidenta Edvarda Beneše vyznamenáván Čs. válečným křížem 1939. Kubišově pravici Josef Gabčík (9. prosinec 1940)

Zjevně ho trápily osudy rodiny v nacisty obsazené republice. Zároveň bratrovi odkazuje všechny své věci, pokud by zahynul. Fotoalbum Kubiš uložil u rodiny své britské přítelkyně Lorny Ellisonové.

"Dlouho jsme váhali, zda dát fotoalbum strýce vůbec z ruky. Je to cenná památka na naši rodinu, kterou nacisté téměř celou vyvraždili," říká Kubišův synovec Jiří Dusík.

Kubišův dopis na rozloučenou

Přečtěte si, co napsal Josef Kubiš bratrovi a jeho ženě

V koncentračním táboře Mauthausen bylo popraveno 13 Kubišových příbuzných. Dusíkovi přežili jen proto, že druhá manželka otce Jana Kubiše si ponechala své jméno. Dusíkovi kromě toho schraňují i dva Kubišovy válečné kříže. I ty jim po válce přišly z Londýna spolu s ostatními osobními věcmi parašutisty.

Známý neznámý hrdina

"O hrdinství Jana Kubiše při zlikvidování Heydricha nebo při mnohahodinovém boji proti obrovské přesile v kryptě kostela Cyrila a Metoděje je známo téměř vše. Ale z Kubišova soukromého života, o jeho snech či ideálech nevíme skoro nic," konstatuje Michal Burian z VHÚ.

A právě tohle bílé místo pomáhá podle historika zaplnit vůbec poprvé zveřejněné fotoalbum.

„Moje maličkosť s jeho výsostí Gabčíkom“. Budoucí paraskupina ANTHROPOID – Jan Kubiš a Josef Gabčík, Cholmondeley. (léto 1940)

Cenné je totiž i kvůli Kubišovým popiskům pod snímky. Ústup demoralizované francouzské armády například ironicky komentuje jako "hrdinný ústup z bojišťa". Zcela neznámé jsou pak fotografie ze soukromí jeho přátel s vtipnými popisky: "mistr kadeřník" či "nestyda hanácké" (koupající se voják).

Kubiš přitom musel vědět, že jeho šance na přežití jsou po vysazení do protektorátu minimální. Vůbec k nejsilnějším snímkům patří ty, na nichž je s Josefem Gabčíkem. Podle historika Buriana je z nich patrné, jak velmi blízcí si byli. Kubiš pod ně napsal: "Moje maličkost s Jeho Výsostí Gabčíkom".

Cesta do Anglie vedla přes Gibraltar. (červen 1940)Na lodi Rod el Farag. (červen 1940)

Historie kolem objevení alba je zvláštní i tím, že se k němu už v polovině 80. let minulého století dostal badatel Jaroslav Čvančara. Tahle doba však parašutistům z Británie nepřála, takže badatel zveřejnil ve svých publikacích jen některé fotografie.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Najdete na iDNES.cz