Dril ve středisku francouzské cizinecké legie. Potupný ústup francouzské armády, které dával německý wehrmacht na frak. Tvrdý výcvik v britské základně Cholmondeley. Ale i chvíle s děvčaty, do nichž se Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem v Británii zamilovali. To vše obsahuje fotoalbum parašutisty Kubiše, které si vedl až do svého vysazení v nacisty obsazené republice.
Kubišova rodina půjčila album vojenským historikům až nyní – 68 let od chvíle, kdy Jan Kubiš hodil v pražských Holešovičkách na mercedes architekta masového vyvražďování Židů a kata českých vlastenců Reinharda Heydricha bombu.
"Ani ve snu mě nenapadlo, že se mi do rukou někdy dostane tak cenné svědectví o tom, jací vlastně ve skutečnosti byli lidé, o nichž se hovoří ‚pouze‘ jako o hrdinech," přiznává ředitel Vojenského historického ústavu (VHÚ) Aleš Knížek.
Album doprovází Kubišův dopis bratrovi a jeho ženě, který napsal v Británii, kde se připravoval na výsadek (celý jej i s fotografiemi zveřejňuje časopis Historie a vojenství).
Dopis na rozloučenou
"Drahý bratře a švagrová! Já s mým úkolem budu vydán smrti a nevím, zdali vyváznu. Jen o jedno vás prosím: zůstaňte věrnými přáteli s rodinou Elisonových, kteří, nevrátím-li se, zašlou dopis po válce k vám... a splaťte jim, co oni pro mne dobrého učinili," píše Kubiš.
Zjevně ho trápily osudy rodiny v nacisty obsazené republice. Zároveň bratrovi odkazuje všechny své věci, pokud by zahynul. Fotoalbum Kubiš uložil u rodiny své britské přítelkyně Lorny Ellisonové.
"Dlouho jsme váhali, zda dát fotoalbum strýce vůbec z ruky. Je to cenná památka na naši rodinu, kterou nacisté téměř celou vyvraždili," říká Kubišův synovec Jiří Dusík.
Kubišův dopis na rozloučenouPřečtěte si, co napsal Josef Kubiš bratrovi a jeho ženě |
V koncentračním táboře Mauthausen bylo popraveno 13 Kubišových příbuzných. Dusíkovi přežili jen proto, že druhá manželka otce Jana Kubiše si ponechala své jméno. Dusíkovi kromě toho schraňují i dva Kubišovy válečné kříže. I ty jim po válce přišly z Londýna spolu s ostatními osobními věcmi parašutisty.
Známý neznámý hrdina
"O hrdinství Jana Kubiše při zlikvidování Heydricha nebo při mnohahodinovém boji proti obrovské přesile v kryptě kostela Cyrila a Metoděje je známo téměř vše. Ale z Kubišova soukromého života, o jeho snech či ideálech nevíme skoro nic," konstatuje Michal Burian z VHÚ.
A právě tohle bílé místo pomáhá podle historika zaplnit vůbec poprvé zveřejněné fotoalbum.
Cenné je totiž i kvůli Kubišovým popiskům pod snímky. Ústup demoralizované francouzské armády například ironicky komentuje jako "hrdinný ústup z bojišťa". Zcela neznámé jsou pak fotografie ze soukromí jeho přátel s vtipnými popisky: "mistr kadeřník" či "nestyda hanácké" (koupající se voják).
Kubiš přitom musel vědět, že jeho šance na přežití jsou po vysazení do protektorátu minimální. Vůbec k nejsilnějším snímkům patří ty, na nichž je s Josefem Gabčíkem. Podle historika Buriana je z nich patrné, jak velmi blízcí si byli. Kubiš pod ně napsal: "Moje maličkost s Jeho Výsostí Gabčíkom".
Historie kolem objevení alba je zvláštní i tím, že se k němu už v polovině 80. let minulého století dostal badatel Jaroslav Čvančara. Tahle doba však parašutistům z Británie nepřála, takže badatel zveřejnil ve svých publikacích jen některé fotografie.