Historik našel fotoinstruktáž nacistů, jak se mstít za smrt Heydricha

  15:38aktualizováno  15:38
Před 68 lety začaly nacistické represálie za zabití zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Kromě 173 obyvatel Lidic umírali civilisté i na řadě jiných míst Čech a Moravy. Český historik objevil sadu fotografií gestapa, pořízenou za účelem "instruktáže ke zvýšení výkonnosti".

Záběry z popravy v Klatovech | foto: Archiv Památníku Lidice

Lidicemi 10. června 1942 odpoledne znějí salvy. Nacističtí vojáci se mstí na českých civilistech za zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, zabitého československými parašutisty. Němci, kteří si přijeli "zastřílet", pocházejí i z Halle nad Sálou, Heydrichova rodiště.

Atentát na Heydricha Československo zařadil definitivně po bok spojenců. Francie a Spojené království po něm odvolaly své podpisy mnichovské dohody. Tím vznikl základ pro obnovení republiky v předmnichovských hranicích.

Starosta Lidic František Hejma musí gestapu potvrzovat totožnost popravovaných. O několik hodin později zemře také, mezi posledními ze 173 obětí.

S masakrem civilistů v odvetě za to, že českoslovenští vojáci zlikvidovali vojenský cíl v srdci okupované Evropy, ale nebylo gestapo příliš spokojeno. S mrazivou důsledností se rozhodlo vytvořit instruktáž pro budoucí podobné trestné akce na dalších místech Čech a Moravy.

Snímky v Archivu bezpečnostních složek objevil badatel Vojtěch Kyncl z Památníku Lidice. Původně se do českých rukou dostaly v roce 1945, byly na úřadovně německé Ochranné policie (Schupo) v Praze.

Záběry z popravy v KlatovechZáběry z popravy v Klatovech

Soubor celkem 14 fotografií, pocházejících z 22. června 1942 z Lubů u Klatov, nechal zhotovit šéf klatovské služebny gestapa Heinrich Winkelhofer. "Měly sloužit jako instruktáž pro další exekuční komanda v Čechách," řekl iDNES.cz Kyncl. Není ale zřejmé, zda je Němci skutečně rozeslali.

V Klatovech byli popravováni i čeští obyvatelé Domažlicka či Písecka. Právě z Písku pocházel třeba jeden z prvních popravených, náhodně vybraný kapitán československé armády Bedřich Přetrhdílo.

Záběry z popravy v Klatovech

"Na každém z exekučních míst popravili Němci zhruba od 120 do 200 lidí, v Praze ještě více. Exekuční místa byla vybírána s ohledem na logistiku, třeba v Pardubicích proto, že tam bylo krematorium. A také je Němci zřizovali v místech, kde bylo největší procentuální zastoupení českého obyvatelstva," dodává Kyncl.

Vojenský historický ústav v publikaci Atentát píše, že za doby činnosti stanných soudů bylo na území protektorátu popraveno 1 585 českých vlastenců (včetně 173 lidických mužů, jimiž se žádný stanný soud nezabýval). Desítky lidických žen se nevrátily z koncentračních táborů. Dvaaosmdesát lidických dětí nacisté zavraždili výfukovými plyny ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu nad Nerrem.

Katafalk s Heydrichovým tělem na Pražském hradě

Katafalk s Heydrichovým tělem na Pražském hradě

Šéf gestapa Heinrich Himmler s Heydrichovými syny

Šéf gestapa Heinrich Himmler s Heydrichovými syny

PIETNÍ AKT A DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V LIDICÍCH

Zničení Lidic připomene pietní akt v Památníku Lidice v sobotu 12. června od 10 hodin. Tento den bude v památníku den otevřených dveří.

Návštěvníci budou mít volný vstup do muzea i Lidické galerie, kde je výstava fotografií studentů FAMU a také putovní výstava s názvem Heydrichiáda. Poprvé je tu prezentována většina snímků z dochovaného souboru 14 fotografií z popraviště v Lubech u Klatov.

"Představuje průběh druhého stanného práva po atentátu na Heydricha. Vedle známých fotografií tu jsou i zcela nové a dosud neuveřejněné, třeba z popravčích čet, a také nové materiály, které objevil historik Vojtěch Kyncl v německých archivech," říká ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

Internetové stránky Památníku Lidice

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Bez bytu i bez peněz. Krátkodobé pronájmy nahrávají podvodníkům

Ilustrační snímek

Kritický nedostatek volných nájemních bytů ve velkých městech Česka masivně zneužívají podvodníci. MF DNES měsíc...

Musíme vést třídní boj a zničit kapitalismus, řekla v Rozstřelu Konečná z KSČM

Lídryně komunistů do eurovoleb Kateřina Konečná v diskusním pořadu iDNES.cz...

KSČM povede do květnových eurovoleb Kateřina Konečná. Ve středečním Rozstřelu řekla, že se považuje za socialistku,...

Čeští europoslanci jsou druhou nejvlivnější národní skupinou, tvrdí analýza

Jednací sál Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku

Čeští europoslanci se v právě končícím složení europarlamentu neztratili. Bruselský portál VoteWatch ve středu...

Najdete na iDNES.cz