Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

  20:07aktualizováno  20:07
Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento týden však dovolenkáři asi nebudou vzpomínat rádi. V Chorvatsku zatím na řadě míst prší. Prudší bouře a silnější deště však zasáhly jih Evropy, v Řecku zemřeli dva Češi, v Itálii se dvacet lidí zranilo.

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Bouřky znepříjemnily pobyt například turistce ze středních Čech. S rodinou v pondělí přijela na Makarskou do města Podgora a hned v úterý večer je zastihla jejími slovy šílená bouřka. Blýskalo se hlavně nad ostrovy Hvar a Brač.

Fotogalerie

Včera ráno už v Podgoře nepršelo, obloha však zůstávala černá. „Moc aktivit, které bychom mohli dělat uvnitř, tady není. Přejeli jsme proto do zhruba 40 kilometrů vzdáleného Gradacu, kde sice taky foukalo a bylo jen asi 24 stupňů, ale děti se v moři vykoupaly,“ popsala situaci v Chorvatsku. Na dnešek si zarezervovali výlet lodí. Včerejší výlety museli zrušit, takže doufá, že jim počasí dnešní program nezkazí.

Když je v Chorvatsku opravdu zlé počasí, nemají turisté na vybranou o moc více možností než na ubikaci hrát společenské hry. „Záleží to na větru. Pokud fouká hodně, není radno pohybovat se venku. Doporučujeme zůstat na místě. Kvůli silnému větru totiž zavírají i dálnice,“ varuje Soňa Ježová z cestovní kanceláře CK Chorvatsko.

Silný vítr s deštěm překazil výlet také redaktorovi MF DNES. Na koupání u moře to nebylo, proto chtěl z letoviska Baška Voda vyrazit k Červenému a Modrému jezeru. Po silnici se však valila voda, auto musel otočit a vrátit se do apartmánu.

Pojištění proti špatnému počasí

Cestovní kanceláře nicméně zatím nezaznamenaly, že by Češi dovolené předčasně ukončovali, nebo je dokonce úplně rušili. Koneckonců déšť a bouřky nejsou důvodem pro reklamaci zájezdu u cestovky. 

„Počasí je vyšší moc, kterou nikdo není schopný ovlivnit. Vzhledem k tomu, že pobyty jsou objednány závazně, klienti zpravidla nemají možnost si přesunout termín na jindy,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. 

Jaké bude v Chorvatsku počasí:

  • Čtvrtek 11. července: průměrné teploty okolo 26 stupňů, mírná oblačnost
  • Pátek 12. července: průměrné teploty okolo 26 stupňů, částečně zataženo
  • Sobota 13. července: průměrné teploty okolo 25 stupňů, přes den oblačno, v noci na neděli hrozí bouřky
  • Neděle 14. července: průměrné teploty okolo 26 stupňů, přes den se vyjasní
  • Pondělí 15. července: průměrné teploty okolo 23 stupňů, na jihu okolo 27, přes den částečně zataženo
  • Úterý 16. července: průměrné teploty okolo 24 stupňů, slunečno

Zdroj: Chorvatský meteorologický ústav

„Samozřejmě, je to vždy otázka na danou cestovní kancelář, přes kterou mají klienti dovolenou zakoupenou. Některé jsou k tomu vstřícné a termín změní. A také musí být požadavek podán nějakou dobu dopředu. Jeden až tři dny před odjezdem už nikdo nemůže očekávat změnu termínu,“ doplnila Řezníčková. 

Některé kanceláře nicméně nabízejí i připojištění proti špatnému počasí. Pokud například proprší více než polovinu dovolené, dostane klient po návratu domů odškodné. „Může se pak i stát, že částka vrácená kvůli nevlídnému počasí je vyšší než cena celé dovolené,“ dodala Řezníčková.

Žralok je důležitější než počasí

Většina Čechů se však vůbec na předpověď při koupi zájezdu neohlíží. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur jsou nejoblíbenější takzvané first minute zájezdy, které cestovky nabízejí zpravidla na začátku sezony, kdy poskytují klientům největší slevy. „Když už lidé odmítají kvůli něčemu jet, není to kvůli počasí, ale proto, že si přečtou nafouknutou zprávu o žralokovi,“ glosuje Ježová.

S přívalovými dešti a bouřkami se potýkají i další evropské jižní státy. Nejvyšší stupeň varování před deštěm platí dnes v Řecku, konkrétně na území Střední a Severní Makedonie. Se silnými dešti se potýká také Itálie, kde dokonce začátkem týdne místy padaly kroupy, jež ničily auta i střechy.

Není to poprvé, kdy je v letošním roce u nás počasí stejné, ne-li přímo teplejší než u moře. V polovině června tady rtuť teploměrů šplhala téměř ke 38 stupňům, zatímco v africkém Tunisu bylo 29 stupňů, v Casablance dokonce jen 22. 

Na italském pobřeží padaly kroupy o velikosti pomerančů:

Záplavy zasáhly Španělsko a Spojené státy, krupobití zase Veronu:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Syn známého herce velvyslancem. Česko zastupuje v NATO Jakub Landovský

Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jakub Landovský

Osudovější příběh se najde málokdy. Již zesnulý herec Pavel Landovský symbolizoval v Černých baronech, ve slavné roli...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz