Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

  1:54aktualizováno  19:42
Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi mrtvými jsou i dva Češi. Přes sto lidí se při bouři zranilo, asi tři desítky z nich skončily v místních nemocnicích. Na Chalkidiki je nyní až 12 tisíc českých turistů, uvedl místopředseda české Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

„Jsme ve vesnici Fourka. Včera jsme šli na večeři, viděli jsme plné restaurace a najednou všechno zhaslo. Mysleli jsme si, že vypadl proud. Tak jsme šli do obchůdků a když jsme pak vyšli ven, všechno venku lítalo. Stoly, židle. Do restaurace jsme nedošli a kolem jsme slyšeli pláč malých dětí,“ popisuje pro iDNES.cz ředitelka mateřské školy v Krnově Petra Šlosarová.

Fotogalerie

„Pak bouře ještě zesílila a my se běželi schovat na pokoj. Bylo to hrozné, manžel navíc hlídal auto, protože kdyby se tomu něco stalo, už bychom neodjeli,“ pokračuje. 

Redakce s ní mluvila ve čtvrtek po jedné hodině odpoledne. „Restaurace mají všechno rozbité. Velmi rychle to venku uklidili a některé obchody jsou otevřené, takže jídlo a pití lze zajistit. Ale stále nejde elektřina a neteče voda,“ říká Češka s tím, že informace zachytili jen v řečtině.

„Pochytili jsme jen to, že byl vyhlášen nouzový stav. Bydlíme v domě, kde jsou pouze Řeci a Srbové, ostatní turisté jsou v hotelu kousek odsud, takže další informace se asi dozvíme tam,“ pokračuje. V této části Chalkidiki to podle ní ještě nebylo nejhorší, ale „pár vyvrácených stromů“ tam je. Dodává, že se ještě s manželem rozhodují, zda v Řecku zůstanou. 

Přijeli v pondělí. „Původně jsme tu chtěli být zhruba týden. Ještě uvidíme, do večera by údajně měli všechno zprovoznit a také už začíná být teplo, mraky se protrhávají,“ říká Šlosarová s tím, že by je dřívější odjezd mrzel. Navíc musí podle posledních informací počkat, než řecké správy silnic uklidí popadané stromy a sloupy. Zatím jsou cesty neprůjezdné.

Redakci se ozvali i Češi z dalších míst, až na výjimky však popsali, že jsou zrovna v oblastech, kde bouře nezpůsobila vážnější škody.

Silněji pak bouře zasáhla Zuzanu Mazulouktsi, která v Řecku žije už devatenáct let. „Kolem desáté večer vypadl proud v podstatě na celém prvním prstě poloostrova Chalkidiki Kassandra. Všude byla tma, blýskalo se skoro dvě hodiny. A pak se sem přihnala ta bouře, bylo to strašné. Lidé běhali jak šílení, ostatní se ostatni zavřeli v obchodech a v restauracích,“ popisuje středeční noc.

Její muž, který pracuje v jednom z místních hotelů, musel zpět do práce. „Teď jsme ve stavu nouze bez vody a elektřiny. V jednom obchodě jsem si přes generátor nabíjela mobil a nejsem jediná. Restaurace v tuto chvíli nefungují, pouze jedna pekárna, kde jsou od rána obrovské fronty, a dvě bistra s gyrosem. Elektřina nebude asi až do soboty ráno, vodu na záchod nosíme z moře v kýblech. Jak turisté, tak místní,“ dodává s tím, že nefunkční elektřina je problém především pro její dceru.

„Je jí devět, je těžce postižená a nechodící. Musí jíst mixovanou stravu, což je bez elektřiny průšvih. Lidé skupují vše trvanlivé, já jsem ráno koupila plynový mini vařič a i ty už jsou vyprodané. Je tu také stále přistavená sanitka, což normálně nebývá. Základna je deset kilometrů odsud,“ dodává Češka s tím, že teď už je na místě klid.

Kromě dvou Čechů zemřeli Rusové a Rumuni

Starší český manželský pár zemřel poté, co se kvůli silnému větru převrátil jejich karavan na pobřeží v letovisku Sozopoli poblíž města Nea Propontida. Muž byl na místě mrtvý, žena zemřela při převozu do nemocnice, uvedla  místní média. Podle nich byl s nimi v karavanu i jejich syn a vnuk, kteří utrpěli zranění. Událost potvrdilo i české ministerstvo zahraničních věcí. 

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová informovala, že jedna z osob z karavanu je hospitalizována. Informace o dalších zraněných Češích nyní ministerstvo nemá. Ani cestovní kanceláře, které ČTK oslovila, informace o zraněných na místě nemají. „České velvyslanectví v Aténách poskytuje na místě veškerou potřebnou pomoc,“ uvedla mluvčí.

České velvyslanectví poskytlo postiženým občanům základní potraviny a oblečení a pomáhá s překladatelskými službami. Diplomaté se snaží kontaktovat také české občany, jejichž příbuzní se obrátili na ministerstvo zahraničí s tím, že od svých blízkých nemají žádné zprávy.

Kromě Čechů se oběťmi bouře na Chalkidiki stali Rus a jeho dvouletý syn, na něž u hotelu v letovisku Nea Potidea spadl strom, a rumunská žena s osmiletým synem, které zabila část padající střechy restaurace. Sedmou oběť našli ve čtvrtek u letoviska Sozopoli, jde patrně o dvaašedesátiletého rybáře, který byl od středy pohřešovaný.

„Pět minut to bylo hotové peklo,“ popsal agentuře AFP události Haris Lazaridis, majitel restaurace, v níž zemřela Rumunka a její syn, když na ně spadla střecha. Podle Lazaridise se pod střechou, když se zhroutila, schovávalo asi sto lidí. „Jen zázrakem nezemřelo více lidí,“ řekl AFP jeden z rekreantů, podle něhož byly skoro všechny restaurace u pláží plné. Vichr převracel židle, stoly i auta, z balkonů trhal zábradlí, vyvracel stromy a ničil střechy.

Úřady vyhlásily stav nouze

„Něco takového jsem ve své 25leté kariéře zažil vůbec poprvé,“ řekl podle Reuters lékař z nemocnice ve městě Nea Mudania Athanasios Kaltsas. V jeho nemocnici byli ošetřeni pacienti ve věku od osmi měsíců do 70 let, zvláště s rozličnými zlomeninami.

Vichr, lijáky a krupobití způsobily na Chalkidiki také vážné materiální škody, řecká vláda už slíbila na obnovu infrastruktury poskytnout 500 tisíc eur (asi 12,7 milionu korun). Pomoci je připravena i Evropská unie, řekl evropský komisař pro humanitární pomoc Christos Stylianidis.

Severovýchod Řecka, kde Chalkidi leží, zasáhly bouře po několika tropických dnech s teplotami blížícími se 40 stupňům Celsia. Ve středu večer začaly oblast bičovat prudké lijáky a krupobití. Dnes ráno bylo na 80 procent Chalkidiki bez elektřiny. Místní úřady tam vyhlásily mimořádný stav. S likvidací škod pomůže i armáda.

Podle agentury DPA krupobití a silný vichr trvaly jen asi 10 minut, meteorologové jev popsali jako nepříliš obvyklý v této oblasti. Podle nich se oblastí přehnaly dvě vichřice. „Věděli jsme dopředu, že přijde silná bouře a vydali jsme také varování, nedokázali jsme ale říct, kde přesně bouře udeří,“ řekl řeckému rozhlasu Efthymios Lekkas z ústavu pro předcházení škodám přírodních katastrof.

Jste na místě?

Redakce iDNES.cz hledá svědky noční bouře na Chalkidiki. 

Pokud jste aktuálně na místě, ozvěte se nám prosím na mail hotline@idnes.cz.

Děkujeme!

„Když mi začalo pršet na záda, připadalo mi to, jako když mi na záda padají kameny, tak byl vítr silný,“ popsal řecké televizi Skai krupobití místní obyvatel. Vichr podle něj převracel plážové slunečníky, židle, stoly i auta a z některých balkonu trhala zábradlí.

Hasiči zasahovali kvůli živlu celou noc. Nezvykle silné deště skončily ve čtvrtek ráno. S likvidací škod má pomáhat i armáda, řekl místnímu rozhlasu řecký ministr obrany. Postižené obce vypadají podle místních médií jako po zemětřesení.

Webový list Protagon píše o apokalyptické noci, která se snesla na Chalkidiki. „Jsme tady, abychom truchlili a napravili škody,“ řekl ministr Chrysochoidis, který hovořil o nevídané události. Také místní obyvatelé uvádějí, že takovou smršť nepamatují desítky let.

Asi 80 procent severořeckého poloostrova Chalkidiki je bez proudu. Dodávky elektřiny by měly být obnoveny do večera, informoval řecký deník Kathimerini. Místní úřady vyhlásily na Chalkidiki nouzový stav. Kvůli neštěstí zrušil čtvrteční program i nový řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který situaci nepřetržitě sleduje.

Na Chalkidiki může být přes 10 tisíc Čechů

„Chalkidiki je lokalita, kam jezdí spoustu Čechů bez cestovních kanceláří vlastní dopravou, například do pronajatých apartmánů. Odhadoval bych, že na poloostrově může být deset až dvanáct tisíc českých turistů,“ sdělil Jan Papež. S cestovními kancelářemi tam je asi 7 500 Čechů. 

České ministerstvo zahraničí po bouřích nezpřísnilo doporučení pro cesty do Řecka. Jde o živelní pohromu, nikoli o trvalé zhoršení situace, vysvětlila Štíchová. 

Případné zkrácení nebo rušení pobytů by podle Papeže mohlo potkat pouze turisty, kteří mají být ubytováni právě v zařízení poškozeném bouří. V takovém případě by to řešily přímo cestovní kanceláře. „Byla to bouře, která odezněla. Byl bych spíše optimistický v tom, že dál nebude pobyt na Chalkidiki nijak narušen,“ dodal Papež.

Dvojice českých turistů zahynula v obci Sozopoli na severu Řecka.

Dvojice českých turistů zahynula v obci Sozopoli na severu Řecka.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Ministři vnitra EU se neshodli na řešení migrace. Znovu jednají v pondělí

Tisíce migrantů v honduraském městě Santa Rosa de Copan (14.10.2018)

Ministrům vnitra členských zemí Evropské unie se na čtvrteční neformální schůzce v Helsinkách nepodařilo dosáhnout...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Najdete na iDNES.cz