VIDEO: Obří výletní loď se za bouřky řítila na nábřeží. Benátčané zuří

  20:35aktualizováno  20:35
Do nábřeží a jachty během bouřky v Benátkách málem narazila další výletní loď. Plavidlo Costa Deliziosa táhly z laguny za deště a silného větru remorkéry. Výletní loď se vychýlila, patrně vlivem bouřky, a téměř se srazila s jachtou kotvící nedaleko náměstí svatého Marka. Informovala o tom agentura AFP.

Plavidlo Costa Deliziosa je dlouhé zhruba 300 metrů a pojme až 3 tisíce pasažérů. Jachta, která jen těsně ušla střetu, měří na délku 50 metrů. Vedle obrovské lodi se zdá na videu zcela nepatrná. „Vrazi“ a „gauneři“ jsou nejmírnější výrazy, kterými Italové pozorující manévr zúčastněné častují. Loď podle nich neměla v takovém počasí vyplouvat.

Fotogalerie

Posádka jachty se podle agentury AGI vyřítila na nábřeží. Remorkéru se na poslední chvíli podařilo cestu lodi z laguny usměrnit. 

Na začátku června loď MSC Opera, která na palubě převážela víc než dva a půl tisíce pasážerů, proplouvala kanálem Giudecca a kvůli poruše motoru narazila do přístavního mola a další menší turistické lodi. Způsobila přitom lehká zranění čtyřem lidem.

Incidenty oživily ostrou debatu o tom, jak obří lodě poškozují křehký ekosystém laguny. Ekologové tvrdí, že plující kolosy přispívají k erozi základů města, které i s lagunou figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO.

„Hlavní odpovědnost za to, co se stalo v neděli a co se může přihodit v budoucnosti nese ten, který za poslední měsíce neučinil žádné rozhodnutí,“ řekl starosta města Luigi Brugnaro. Měl přitom na mysli ministra dopravy Danila Toninelliho z protestního Hnutí pěti hvězd.

„Už jsme se načekali dost. A teď jsme velmi rozzlobení. Už máme dost výletních lodí u (náměstí) svatého Marka a v kanálu Giudecca. Ať ministr Toninelli co nejdříve sdělí institucím a občanům výsledky už x-té kontroly, co nařídil,“ dodal první muž Benátek.

08.července 2019 v 16:40, příspěvek archivován: 08.července 2019 v 19:52

VIDEO: The Costa Deliziosa was filmed narrowly avoiding crashing into a port in Venice during heavy rain, strong winds and lightning. Watch the latest videos from today here: https://t.co/hhDQuQ1top https://t.co/RJyg1Eoxjc

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

The Costa Deliziosa was filmed narrowly avoiding crashing into a port in Venice during heavy rain, strong winds and lightning. Watch the latest videos from today here: https://t.co/hhDQuQ1top https://t.co/RJyg1Eoxjc

V roce 2017 Itálie schválila plán rozvoje benátské laguny, který podporuje výnosnou turistiku okružních plaveb a zároveň je šetrný k městu. Výletní lodě mají do laguny vplouvat jinou cestou, nepřiblíží se při tom k náměstí svatého Marka a ty největší z nich budou kotvit na druhé straně zátoky.

12.června 2019 v 19:03, příspěvek archivován: 08.července 2019 v 19:59

VIDEO: Alla #Venezia che resiste: 10.000 volte grazie! Ci vediamo venerdi #14giugno, ore 17:00, presso @SaleDocks per un'assemblea del Comitato. #nograndinavi #orabasta #8giugno https://t.co/ipHFabMPFP

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Alla #Venezia che resiste: 10.000 volte grazie! Ci vediamo venerdì #14giugno, ore 17:00, presso @SaleDocks per un'assemblea del Comitato. #nograndinavi #orabasta #8giugno https://t.co/ipHFabMPFP

Přes 5 tisíc lidí dnes poblíž náměstí Svatého Marka protestovalo proti „mořským obludám“. Vadí jim zejména to, že lodě v zátoce se staly dominantou památkově chráněného města. Mnoho lidí neslo transparenty s nápisy „lodě pryč z laguny“, zatímco další vypluli na loďkách přímo do kanálů.

Letos mají výletní lodě začít pomalu mizet z kanálu Giudecca, který lemuje náměstí svatého Marka a odděluje čtvrť Dorsoduro od ostrova Giudecca. Místo toho budou do laguny vplouvat více na jihu trasou, kterou již nyní využívají kontejnerové lodě a ropné tankery.

Největší výletní lodě mají kotvit v průmyslovém přístavu Marghera. Ostatní lodě budou pokračovat do nynějšího terminálu. Připlují k němu ovšem z druhé strany a laguna pod jejich trasou bude muset být prohloubena o několik metrů.

Obří výletní loď narazila do mola a do menší lodi na začátku minulého týdne:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

VIDEO: Prchej, blíží se žralok, varoval australského surfaře dron

Ve vodě je žralok! V Austrálii upozorňuje na nebezpečí dron

Australskému surfaři možná zachránil život dron, který jej upozornil na žraloka. Toho zpozoroval pomocí kamery a...

Většina Němců odmítá reparace pro Poláky i Řeky. Češi už na ně rezignovali

Mimořádný summit Evropské unie k personálním otázkám. Zúčastnila se ho také...

Kolem 68 procent Němců souhlasí s vládou v Berlíně, že válečné reparace Polsku a Řecku jsou uzavřeným tématem. Pouze...

Modelku, která svědčila proti Berlusconimu, neotrávili. Měla vzácnou nemoc

Marocká modelka Imán Fadílová na snímku z roku 2011

Marocká modelka, která u soudu svědčila proti italskému expremiérovi Silviu Berlusconimu a byla pravidelnou návštěvnicí...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz