Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Piráti získali jen čtyři mandáty, přesto Starostům vyfouknou miliony korun

  10:14
Psát koaliční smlouvu dlouho před volbami se nemusí vyplatit. Své o tom ví Starostové a nezávislí či TOP 09, kteří účastí v koalicích navzdory svým úspěchům ostrouhají. „U PirSTANu to může být problém, tam budou peníze řešit,“ myslí si politolog Josef Mlejnek. Redakce iDNES.cz se zaměřila na finanční situaci jednotlivých stran po volbách a jejich majetky.
Naruší spolupráci Rakušana (vlevo) a Bartoše boj o peníze a křesla ve Sněmovně?

Naruší spolupráci Rakušana (vlevo) a Bartoše boj o peníze a křesla ve Sněmovně? | foto:  Petr Topič, MAFRA

Spojení liberálních Pirátů se středově smýšlejícími Starosty mělo před volbami jasný a logický cíl. Vytvořit koalici, aby hlasy voličů nepropadly a oni vytvořili protibabišovský blok, který se v případě úspěchu spojí s konzervativním blokem trojkoalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09).

Povedlo se. Byť se očekávalo, že to budou Piráti, kdo uzme většinu hlasů a mandátů koalice PirSTAN, i vlivem šíření dezinformací a manipulativních kampaní je voliči vykroužkovali a upřednostnili Starosty a nezávislé. 

STAN: Koaliční smlouvu dodržíme

Od roku 2017 až do současnosti získali Starostové a nezávislí na příspěvcích od státu či na mandátech dle propočtů ČTK 87,8 milionu korun. Vinou koaliční smlouvy, v níž stojí, že většinu v poměru 2,25:1 dostanou Piráti, náleží hnutí v následujících čtyřech letech odměna v celkové výši 79,14 milionu korun (výpočtu se věnujeme na konci článku).

Ve výsledku přijdou oproti minulému volebnímu období o 8,66 milionu korun, navíc nemají žádné nemovitosti, které by mohli dlouhodobě pronajmout či prodat.

Předseda Vít Rakušan sice přiznává, že pro ně v danou chvíli nejsou podmínky ze smlouvy úplně výhodné, přesto, jak sám říká, od předem podaných rukou necouvne.

„Smlouvu s Piráty se chystáme dodržet, ačkoliv finanční přerozdělení nevychází v náš prospěch. Od začátku jsme si podali ruku na přerozdělení, které vycházelo z tehdejší reality. Dohody se mají dodržovat, nebudeme teď po výsledcích usilovat o změnu,“ napsal iDNES.cz v SMS Rakušan.

Poměr křesel ve vládě není jistý, pro STAN chci vnitro i školství, řekl Rakušan

Jeho slova potvrdil i mluvčí uskupení STAN, které má na transparentním účtu 190 tisíc korun, Tomáš Pergl. „Počítáme s tím, že budou mít Piráti vyšší část příspěvku. STAN dlouhodobě hospodaří s financemi zodpovědně a v přebytku, proto se neobáváme, že by dělení příspěvků s ekonomickou situací hnutí výrazně zamávalo.“

Pirátská otázka

Veselo bude u Pirátů, i přes zisk pouhých čtyř mandátů vydělají za čtyři roky 178 milionů korun a oproti minulému volebnímu období si polepší o 4,3 milionu korun. Bývalý šéf mediálního výboru strany Mikuláš Ferjenčík redakci poslal krátkou zprávu, že k jinému než smlouvou potvrzenému přerozdělení peněz nedojde. „Smlouva platí.“

Piráti totiž zaplatili větší část předvolební kampaně, z toho proto plyne i rozdělení státního příspěvku.

PirSTAN si stěžuje u soudu, chce uznat svého kandidáta namísto člena ANO

Podle koaliční smlouvy mezi Piráty a STAN se křesla měla po volbách rozdělovat v poměru 2,25:1, pokud koalice ve volbách získá 40 a méně poslanců. Koalice Pirátů a STAN jich získala 37. Piráti tedy po debaklu ustoupili na to, že to bude 1:1. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se na tom dohodl s Rakušanem.

„Smlouvy se mají držet, ale řekli jsme si, že budeme přiměřeně ambiciózní a rádi bychom měli rovné zastoupení a předpokládáme, že to Starostové budou respektovat,“ vyjádřil se v rozhovoru pro Seznam zprávy Ferjenčík.

Piráti mají k pátečnímu dopoledni na transparentním účtu 7,5 milionu korun a stejně jako STAN nevlastní žádné nemovitosti.

Podle politologa Josefa Mlejnka ještě finance v koalici PirSTANu mohou nadělat zlou krev. „Tam jsou ty peníze důležité pro financování dalšího provozu stran,“ myslí si Mlejnek.

ODS si výrazně finančně polepší

Trojkoalice SPOLU si přijde za čtyři roky ve vládě na 444,9 milionu korun. Na poměru, v jakém si jednotlivé strany rozdělí vydělané peníze, se představitelé uskupení domluvili již několik měsíců před volbami. Detaily koaliční smlouvy má redakce k dispozici, ale rozhodla se je nezveřejňovat.

Úspěšný „projekt Fiala“. Jak se z akademika stal kandidát na premiéra

I když závěr volebního sčítání hlasů patřil primárně TOP 09, za kterou v Praze dominovala Markéta Pekarová Adamová, jako jediná strana si v trojkoalici mírně pohorší. Zato občanští demokraté si mohou mnout ruce. Úspěch v parlamentních volbách straně přinese v následujícím volebním období o více než 57 milionů korun více než měli naposledy v opozici, celkem si nyní vydělají 244,7 milionu korun. 

Kromě toho mají sedm nemovitostí, tou nejvýznamnější je budova místní buňky ODS v historickém centru Ostravy, na transparentním účtu nyní straně svítí cifra 7 640 korun.

Trojkoalice má na společném volebním účtu k dispozici 1,2 milionu korun.

Možná budeme propouštět, spekuluje ČSSD

Bolestivou porážku utrpěly ČSSD a KSČM. Prvně zmíněný subjekt se v nedávné historii potýkal s finančními problémy a situace nebude lepší ani nyní. Tím, že se sociální demokraté nedostali do Sněmovny, zchudnou v v následujícím volebním období o 68,2 milionu korun.

Nové vedení ČSSD je nutné, říká exhejtman Štěpán po volebním debaklu

ČSSD vlastní šestnáct budov, přičemž ta nejvýznamnější, Lidový dům, nyní zeje prázdnotou. Nasnadě by tak bylo budovu prodat a vykompenzovat tím budoucí finanční ztráty, obdobně v minulosti postupovala například i ODS, jenže Lidový dům je předmětem vleklých soudních tahanic s potomky zesnulého advokáta Zdeňka Altnera, jenž dům pro stranu v minulosti získal.

Podle mluvčí ČSSD Evy Gregorové nelze vyloučit ani možnost propouštění. „Provozní náklady se budou muset snížit na minimum. Ve hře je propouštění zaměstnanců,“ řekla iDNES.cz Gregorová. Končící předseda Jan Hamáček na otázky dalšího směřování strany neodpověděl. 

Jak vypočítat, kolik si strany a koalice vydělají

Hlasy voličů

Pokud strana či koalice pokořila hranici 1,5 % hlasu od voličů, dostane za každý hlas 100 korun.

Např.: PirSTAN získal 839 776 hlasů, za volby proto dostane 83 977 600,-

Státní příspěvek

Strany či koalice, které se dostaly do Sněmovny, dostanou od státu každý rok příspěvek na provoz ve výši 10 000 000, tedy celkem 40 000 000,-

Peníze za mandáty

Za každý jeden mandát dostane politické uskupení 900 000,- ročně. 

Např.: PirSTAN má 37mandátů, za čtyři roky zinkasuje 133 200 000,-

Koalice PirSTAN získá během čtyř let ve vládě celkem 257 177 600,- a následné přerozdělení financí je předmětem interní koaliční smlouvy.

Pozn.: Výpočet se týká pouze stran a koalic, které se dostaly do Sněmovny.

Situaci nepomáhá ani skutečnost, že na transparentních účtech sociálních demokratů je jen 201 569 korun.

Zcela nejhorší výsledek utrpěli komunisté, kteří ve Sněmovně nebudou poprvé od roku 1946. A protože od roku 2016 nemají zastoupení ani v Senátu, budou se muset zaměřit na krajskou a komunální politiku.

Jenže volby nepatří k nejlevnějším výdajům, a tak by prvně komunisté museli nějaké peníze ušetřit, což půjde velmi těžko. Strana má nárok na státní příspěvek, navíc získá peníze za hlasy voličů, ale ani tak se nevyhne propadu o 84,3 milionu korun.

KSČM může těšit alespoň skutečnost, že napříč republikou vlastní 59 budov, k tomu má i pozemky. Část nemovitostí se komunistům daří dlouhodobě pronajímat, nově by počet pronajímaných prostor chtěli zvýšit. Na transparentním účtu má strana 385 358 korun.

Končí stávající Sněmovna. Největší odchodné 912 500 korun dostane Filip

„Zásah do stranické pokladny je zásadní, ale ne neřešitelný, prokáží-li představitelé KSČM na všech úrovních odvahu. Obrovské rezervy vidím rovněž ve využívání nemovitostí, které KSČM má,“ sdělila nová předsedkyně strany, europoslankyně Kateřina Konečná.

Končící předseda Vojtěch Filip se redakci k situaci odmítl vyjádřit a odkázal nás na finančním řízením pověřeného Václava Orta, který na otázky redakce do uzávěrky článku neodpověděl.

Finanční situace jednotlivých politických stran (finanční údaje v milionech korun)
StranaObdobí 2021 - 2025Období 2017 - 2021RozdílPočet nemovitostíStav transparentního účtu k 22. 10. 2021
ODS244,7187,3+57,470,007
KDU-ČSL111,2105,4+5,881,9
TOP 0988,992,1-2,204,7
ANO 2011445470,8-25092,1
Piráti178173,8+4,207,5
STAN79,1487,8-8,600,19
SPD163,4173,1-9,700,25
ČSSD62,6130,8-68,2160,2
KSČM49133,3-84,3590,38
Autoři: ,

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

STALO SE DNES: Poslanci umožnili urychlení staveb, Deutsche Bank oslabila korunu

Poslanecká sněmovna schválila zákon, který zjednoduší povolování staveb. Akcie Deutsche Bank ztratily 12 procent a...

KOMENTÁŘ: Seznamy StB, které měnily životy. Má lustrace ještě smysl?

Premium Tolik povyku pro lustrace? Tento týden uběhlo dvacet let od vydání oficiálních seznamů spolupracovníků Státní...

Zemřel generál Boček. Poslední žijící československý stíhač RAF

Ve věku sto let zemřel československý pilot Emil Boček. O sobotním úmrtí brněnského rodáka, posledního žijícího letce...

Jednat o vstupu do EU chceme ještě letos, řekl bývalý ukrajinský velvyslanec

Ukrajina by chtěla zahájit jednání o vstupu do EU letos v prosinci, uvedl náměstek ukrajinského ministra zahraničí...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...