Peake rozprášila Vondrův tým. Budu žádat vysvětlení, říká Nečas

  10:52aktualizováno  17:25
Karolína Peake se při uvedení do funkce ministryně obrany dušovala, že nebude v personálních otázkách dělat žádný "kobercový nálet". První den ve funkci ale začala zostra: vyhodila prvního náměstka Vlastimila Picka, šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta a ředitele kabinetu Františka Šulce. Premiér Petr Nečas odvolání nechápe a bude po ministryni žádat vysvětlení.

Po odvolání Vlastimila Picka, Františka Šulce a Pavla Bulanta bude zajímavé sledovat, koho si Karolína Peake do funkcí přivede. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Pokud dojde k některým drobným změnám v budoucnosti, samozřejmě o tom budu informovat v první řadě ty, kterých se to týká, případně koaliční partnery, a potom samozřejmě veřejnost," tvrdila Karolína Peake při svém jmenování do funkce ministryně obrany (více o jmenování zde).

Kde na světě stojí v čele armády žena?

O jediný den později ve funkcích skončili klíčoví lidé týmu bývalého ministra Alexandra Vondry. Vlastimil Picek jako první náměstek vedl jednání se Švédy ohledně pronájmu stíhaček Gripen. Generál Pavel Bulant řídil vyzbrojování armády, šéfporadce František Šulc byl ředitelem kabinetu ministryně a výrazně se podílel na tvorbě koncepční Bílé knihy, řešící priority armády v dalších letech.

Bleskurychlé odvolání

Bude zajímavé sledovat, koho si Karolína Peake do funkcí přivede. Vlastimil Picek, přestože coby náčelník generálního štábu neodolal tlaku na nákup letounů CASA, armádě bezpochyby rozuměl. Jeho odvolání může narušit kontinuitu jednání o dalším pronájmu stíhaček Gripen, které Picek vedl, byť by bylo předčasné spekulovat, jestli to ohrozí vyjednávání jako takové.

Tvrzení ministryně, že chce nového prvního náměstka vybrat po jednání s koaličními partnery, popouští uzdu úvahám o politizaci ministerstva.

Premiér Petr Nečas odpoledne v Bruselu prohlásil, že odvolání náměstka Picka nechápe. "Musím říci, že tímto krokem paní ministryně Peake jsem překvapen. Netuším, jaké důvody ji k tomuto kroku, který nechápu a nerozumím, vedly," řekl Nečas novinářům.

"Nevím, co se stalo mezi včerejškem odpolednem, zhruba půl pátou, kdy na tiskové konferenci říkala, že žádné personální zemětřesení nechystá, devátou hodinou večerní, kdy končilo jednání vlády a ona nic podobného ani náznakem nenaznačovala, a zhruba čtvrt na jedenáct dopoledne, kdy tento krok učinila," dodal.

"Místopředsedkyně vlády a ministryně obrany se rozhodla přistoupit k tomuto kroku po pečlivém zvážení všech okolností s ním souvisejících," uvedl resort v tiskové zprávě.

Funkci prvního náměstka považuje Peake za "výsostně politickou" a jméno nového náměstka chce najít po jednání s koaličními partnery. Obsazení této politické funkce bývalým náčelníkem generálního štábu bezprostředně po skončení jeho aktivní služby je podle Peake v příkrém rozporu s principem civilní kontroly armády. Picka si nicméně na ministerstvu chce nechat.

Picek je podle Nečase velmi kvalitní odborník. "Z tohoto pohledu tento krok paní ministryně příliš pochopitelně nevypadá," uvedl v Bruselu předseda vlády.

Generálovi Bulantovi se v očích ministryně Peake stala osudnou opakovaně nezvládnutá veřejná zakázka na zajištění uniforem pro vojáky. Porušení zákonů v tomto případě uznal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a podle Peake je to závažný důvod k Bulantově odvolání.

Národní úřad pro vyzbrojování povede po Bulantovi civilista a nebudou v něm sloužit žádní vojáci v činné službě. Peake rovněž zrušila post náměstka pro obranné akvizice, jehož funkce byla podle ní zdvojením postu ředitele vyzbrojovacího úřadu.

Klaus: Buď jsem byl oklamán já, nebo premiér

Prezident Václav Klaus je prý rozhodnutím nové ministryně překvapen. "Měl jsem mnoho otazníků nad jmenováním paní Peake, ale byl jsem předsedou vlády ubezpečen, že bude zajištěna kontinuita fungování ministerstva a že tuto kontinuitu bude zajišťovat první náměstek ministra Vlastimil Picek," odpověděl Klaus pro Novinky.cz na dotaz, jak vnímá personální opatření nové ministryně.

"Buď jsem byl oklamán já panem premiérem, nebo byl oklamán pan premiér paní ministryní," prohlásil prezident.

Václav Klaus kritizoval jmenování Karolíny Peake ministryní obrany již dříve. Prohlásil, že toto rozhodnutí je nešťastné, protože Peake nemá žádné zkušenosti s resortem armády. "Neumím si představit, že se z Karolíny Peake stane přes noc odbornice na armádu. Statní muži v armádě takovou dívenku nepřijmou," řekl prezident minulý týden (více čtěte zde).

Peake ve mně budí zděšení, reagoval stínový ministr Hamáček

Stínový ministr obrany za ČSSD prohlásil, že u něj personální kroky Karolíny Peake vzbudily zděšení a mohou vést k destabilizaci ministerstva. Hamáček podle ČTK připomněl, že Picek připravoval kromě pronájmu gripenů i řadu dalších legislativních změn. Dodal, že takové kroky se rovnají "odpálení atomové bomby".

Hamáčkův stranický kolega poslanec Antonín Seďa, který se rovněž dlouhodobě zabývá problematikou armády, uvedl, že chce Peake interpelovat v Poslanecké sněmovně.

Karolíny Peake se naopak zastal místopředseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím, podle něhož má ministryně právo vybrat si své spolupracovníky v čele resortu a pro Picka se může najít místo například v diplomacii. Personální kroky nové ministryně podpořila podle ČTK i její předchůdkyně Vlasta Parkanová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš požádal Zemana, ať pomůže rychle dořešit otázku ministra kultury

Premiér Andrej Babiš (ANO) se 20. srpna 2019 v Lánech setkal s prezidentem...

Premiér a šéf ANO Andreje Babiš požádal prezidenta Miloše Zemana, aby bylo možné rychle dořešit problém nového ministra...

Pokud Babiš padne, půjdu do politiky, řekl Jiří Ovčáček v Rozstřelu

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v diskusním pořadu Rozstřel.

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, bude od posledního srpnového týdne moderovat vlastní zábavní pořad na TV...

Babiš zamířil za Zemanem. ČSSD má víc kandidátů na nového ministra kultury

Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech premiéra Andreje Babiše.

Premiér Andrej Babiš se vydal za prezidentem Milošem Zemanem. Do pátku chce od ČSSD jméno kandidáta na ministra...

Najdete na iDNES.cz