„Dívenka“ Peake vede obranu. Dekret ministra dostali i Stanjura a Mlsna

  15:40aktualizováno  15:40
Prezident Václav Klaus odpoledne na Pražském hradě stvrdil obměnu vlády. Ministryní obrany se stala vicepremiérka Karolína Peake, ministrem dopravy šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura a šéfem Legislativní rady vlády Petr Mlsna.

Obměna vlády je dokončena. Nových povinností se po jmenování na Hradě ujali Karolína Peake (ministerstvo obrany), Zbyněk Stanjura (ministerstvo dopravy) a Petr Mlsna (Legislativní rada vlády). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

"Přeju vám, ať se vám daří," prohlásil prezident Václav Klaus po krátkém jmenovacím aktu. Jmenování v nadsázce označil za dárek k Vánocům, zároveň ale politoval ministry, že svátky stráví v práci.

Fotogalerie

Právě proti jmenování Karolíny Peake ministryní obrany se prezident koncem minulého týdne vymezil. Podle svých slov si nedovede představit, že taková "dívenka" (Peake je 37 let, pozn. red.) bude dobře vycházet se statnými muži v armádě a že ji vojáci přijmou (prezidentovo vyjádření najdete zde).

Peake na to opáčila, že prezidenta zkusí přesvědčit, že není žádná "křehotinka".

Premiér Petr Nečas upozornil, že vicepremiérka je členkou Bezpečnostní rady státu a není tak zcela odříznuta od bezpečnostních témat. Je nicméně pravda, že se Peake této oblasti dříve vůbec nevěnovala. Například na dotaz reportérky Novy, kolik vrtulí má transportní letoun CASA, správnou odpověď neznala.

"Stahujeme se ze zahraničních misí a budeme se muset víc orientovat na úkoly dle článku 5 Severoatlantické smlouvy, to jest obranu teritoria. Karolína Peake to zvládne, jako členka Bezpečnostní rady státu a výboru pro zpravodajskou činnost měla k dispozici všechny dokumenty týkající se obrany země," řekl při uvádění Peake do úřadu premiér Petr Nečas.

Nová ministryně

Podrobný profil Karolíny Peake

Nová ministryně prohlásila, že chce v první řadě pokračovat v zeštíhlování úřednického aparátu, přičemž naváže na práci Alexandra Vondry. "Budu pokračovat i v protikorupční agendě, téma osobní odpovědnosti bude mojí prioritou. Jedna z prvních schůzek bude pracovní setkání s náčelníkem generálního štábu (generálem Petrem Pavlem, pozn. red.)," řekla Peake.

Resort je očištěný a jsou tu oddaní lidé, řekl Vondra

Odstupující ministr Alexandr Vondra připomněl, že předává resort očištěný a stabilizovaný a v době, kdy má armáda sedmdesátiprocentní důvěru veřejnosti. Lidé také hodně věří NATO jako bezpečnostní záruce. "Má nástupkyně tu nalezne oddané lidi, já jí na této misi přeji všechno nejlepší a budu jí držet palce," řekl.

Vondra rezignoval po senátních volbách. Proti jeho vedení resortu nebyly zásadní výtky, přišel ale o přízeň voličů, když je nedokázal přesvědčit, že by byl nevinný v aféře ProMoPro.

Protože díky jmenování Peake získala nejmenší koaliční strana LIDEM resort obrany, vzdala se koaliční dohodou ministerstva dopravy. To připadlo ODS, která v budoucnu chce dopravu spojit s průmyslem pod jedno silné ministerstvo hospodářství.

Stanjura a silnice

Rozhovor s novým ministrem dopravy

Zbyněk Stanjura převezme resort po Pavlu Dobešovi, který rezignoval po vleklých problémech s dopravím registrem a ztrátě důvěry své strany LIDEM. "V úřadu chci osekat provozní výdaje a ušetřené prostředky využít pro investice do dopravy," uvedl Stanjura na brífinku po svém jmenování.

Stanjuru by měl v čele poslanců ODS nahradit Marek Benda, někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podle informací MF DNES zamíří do křesla místopředsedy Sněmovny.

Petr Mlsna nahradil v čele Legislativní rady vlády právě Karolínu Peake, která tuto pozici dosud zastávala.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Češi nemoci přecházejí, tvrdí průzkum. Simulanti ale údajně nejsme

ilustrační snímek

Většina Čechů nemoci přechází, nemohou si výpadek ze zaměstnání dovolit. S mírnějším nachlazením přijdou do práce spíš...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz