"Byla to pouze studijní cesta," řekl na Ruzyni. Novinářům, kteří na něj čekali, sdělil, že během ní neuzavřel žádnou smlouvu ani partnerství.
Premiéra Topolánka nařkl, že může za mediální obraz cesty do blízkovýchodní země. "Snažil se tím snažil odvést pozornost od vlastní cesty do USA a od toho, že za zády občanů vyjednává o radaru," prohlásil. Předseda vlády se totiž v průběhu týdne setkal s americkým prezidentem Georgem W. Bushem. - více o cestě zde
S baasisty spolupracovat nehodláme
Šéf nejsilnější opoziční strany se vyjádřil i k jednání se syrskými představiteli. Dementoval nařčení, že by sociální demokraté chtěli navázat nějakou bližší spolupráci s tamní vládní Socialistickou stranou arabské obrody (Baas), jak o tom referovala syrská média. (více zde)
Se syrskými politiky podle vlastních slov jednal i o lidských právech. Řeč se údajně stočila i na vězně Riyada Saifa. Prezidenta Asada prý Paroubek vyzval ke zvážení humanitárního gesta.
Baasisté vládnou zemi od vojenského převratu v roce 1963. Činnost jiných stran, než je Baas a jejích spojenců, není v zemi povolena. Strana je spojována s podporou mezinárodního terorismu, například islámského radikálního hnutí Hizballáh.
Kalouskovi jsem usnadnil budoucí jednání, míní šéf ČSSD
Paroubkovu cestu kromě médií kritizoval i Topolánek, podle něhož šéf ČSSD svými aktivitami na Blízkém východě jde proti zahraniční politice kabinetu. "Odmítám nařčení, že bychom jednali za zády vlády nebo proti zahraniční politice České republiky. Česká republika by si měla do budoucna udržet dobré vztahy s arabskými státy. A my se snažíme poznat i lidi, kteří nejsou našimi bezprostředními politickými partnery," reagoval po návratu do vlasti předseda sociální demokracie.
Proti misi opozičního lídra ostře vystoupila i europoslankyně Jana Hybášková, která jeho cestu považuje za absolutně nepřípustnou. Jednání s představiteli strany Baas dokonce označila za "velmi naivní" a v rozporu s politikou Evropské unie.
I to Paroubek odmítl. Novinářům řekl, že se syrskými představiteli loni vyjednával například Javier Solana. Vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku prý Damašek ujišťoval, že diplomatická izolace země není v zájmu Bruselu.
Navíc se prý na Blízký východ v červnu chystá i podnikatelská delegace v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Tomu prý Paroubek svou cestou usnadnil budoucí jednání.