Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Odvahu mi dodávaly statečné sestry, říká medička pomáhající na covid centru

Rozstřel
Když na podzim vypukla druhá vlna koronaviru, nečekala, až jí bude uložena pracovní povinnost, a šla jako mnoho spolužáků dobrovolně pomáhat do nemocnice. Kateřina Hrušková studuje všeobecné lékařství na Univerzitě Karlově. Proč si vybrala covidové oddělení a co ji tam překvapilo, prozradila studentka v rozhovoru s Elen Černou v Rozstřelu.

„Pracujeme na covidovém oddělení na pozici sanitářů, což znamená, že naší úkolem je míchání desinfekcí, desinfekce povrchů, v případě, že jsme venku, tak vynášení prádla, přivážení obědů, tedy taková klasická sanitářská práce. Plus pokud máme štěstí na sestřičku nebo jsme i sami proaktivní, můžeme si vyzkoušet odběry z nějakých invazních vstupů nebo zkusit pod dohledem naředit antibiotika“, říká studentka 4. ročníku medicíny Kateřina Hrušková, která pomáhá s covidovými pacienty ve vinohradské nemocnice v Praze.

O covidové pacienty se staráte přímo vy?
Byla by chyba si myslet, že když je medik na kovidovém centru, že zastoupí práci doktora, to opravdu ne.

Jací lidé na covid centrech dnes leží?
Teď po Vánocích mě překvapilo, že u nás ležely i mladší ročníky, v podstatě lidé kolem padesáti let, u kterých třeba ani nebyla nějaká extrémní váha nebo jiné faktory, které by měly zhoršovat průběh nemoci a přesto už teď v nemocnici leží.

Takže jste zřejmě i zažila, že už se někdo z pacientů domu nevrátil?
Ano, dvakrát. Jednou to bylo u pacienta, který měl k tomu hematologické onemocnění, jednalo se o mladšího člověka. Ten druhý byl starší pán. Připravit se na to psychicky úplně nedá, ale musím říci, že mě překvapilo, že to odcházení probíhalo vlastně v takovém zvláštním klidu a nebyl to tak drastický zážitek, jak by se mohlo zdát.

Rozstřel: Kateřina Hrušková - Celý záznam

Odvahu mi dodávaly statečné sestry, říká medička pomáhající na covid centru

Medik, dobrovolník, Vietnamec. Noví hrdinové doby koronavirové

Říkala jste, že připravit se na to nedá, vy jste ale museli mít na fakultě nějaké přednášky a kurzy, jak v takové situaci postupovat, nebo ne?Vždycky se o tom samozřejmě zmiňujeme, ale dosud to bylo spíš směřováno na situace, jak třeba příbuzné i pacienta připravovat na špatnou zprávu a jak jí oznámit, nikoliv jak se připravit na smrt pacienta. Když to pak zažijete, je to vždy nepřenosná zkušenost.

Jak jste se s tím poprvé vyrovnala vy?
Bylo kolem mě hodně sester, pro které to poprvé nebylo, což mi pomohlo se uklidnit. Viděla jsem, že to berou jako takovou součást života. Každý jednou umře, takže to není nic, co by k životu nepatřilo.

I když vidíte, že umírají mladší pacienti?
Samozřejmě, to potom nesete hůř, když umírá mladý člověk, to je těžké, ale i tak to nesly sestry moc statečně a moc dobře, to mi také dodalo odvahu.

Vy jste se na covid oddělení přihlásila sama, nebo vás tam přiřadili?
Přihlásila jsem se sama, někdy v říjnu, kdy právě začala podzimní vlna. Říkala jsem si, že v rámci mého svobodného rozhodnutí bude fajn, když si sama vyberu, že to pak nebudu mít jako pracovní povinnost. V tom rozhodování hrál i fakt, že jsem si říkala, že na covidovém oddělení bude jistě dostatek ochranných pomůcek, jako jsou respirátory nebo obleky, takže paradoxně si myslím, že pak od pacienta je nejnižší šance se nakazit. Ale taky jsem si říkala, že se prostě musím nabídnout, když je personálu v nemocnicích nedostatek.

Medici budou moci zastávat funkci praktické sestry, novelu schválil Senát

Byla vaše představa o práci na covidovém oddělení jiná od toho, co už dnes znáte z vaší praxe?
Těžko říct, vše se událo tak rychle, že jsem konkrétní představy neměla. Ale naučilo mě to i víc o mě samé. Myslela jsem si, že se třeba budu umět více a rychleji aklimatizovat na nové prostředí, nové lidi, novou situaci. Ale protože jsem tam nechodila úplně pravidelně, i proto, že máme stále školu a s ní spojené povinnosti, vždycky jsem tam narazil na jinou skupinu lidí, sester, sanitářů, takže jsem se tam dlouhou dobu cítila jako bych tam byla poprvé. 

Prvních pár směn nevíte, kde máte co hledat, také některé léky se jmenují jinak, nějakým obchodním názvem a účinná látka se také jmenuje jinak, i na to si člověk musí navyknout. Teď už jsem zvyklá a přesně vím, co od toho můžu očekávat a probíhá to celkem v pohodě.

Co pro vás byl největší nezvyk? Co vás překvapilo?
Do té doby jsem netušila, kolik času reálně sestra takto s pacientem stráví. Jako sanitář trávím hodně času se sestrami, takže už to vím.

Můžete popsat, jak pacienti vypadají a jak se o ně pečuje? 
Pracuji na covidovém ARO, proto u nás pacienti mají hodně invazivních vstupů. Pacienty otáčíme do polohy, kdy by se jim mělo ulevit a lépe dýchat. Překvapilo mě, že i když u pacientů polohy střídáme, tak mají proleženiny nebo různé odřeniny na obličeji od ochranných pomůcek a to i při sebeopatrnější péči. 

Otáčení a polohování je dost náročné. Je nás na to potřeba víc. Když jsme u pacienta jenom samé holky, tak nás na něj musí být i šest, abychom ho dostali na břicho a navíc mu neporušili žádné vstupy nebo nevykloubili ruku. Stálý personál je v tomhle už hodně zběhlý.

Stát vám děkuje, ale vraťte třetinu peněz, píší medikům. Mají zpětně danit

Říkala jste, že směna trvá tři hodiny. Když jste v tom celém ochranném obleku, je to náročné spíš psychicky nebo fyzicky?
Pro mě osobně asi spíš fyzicky, protože to je opravdu nepohodlí, já mám i pocit, že třeba přes ten štít nejenom hůř vidím, ale i slyším. Komunikace je pak náročnější.

Jak práci kloubíte se studiem? Započítává vám to fakulta do praxe?
My si práci na covidech můžeme započítat nebo nechat uznat v rámci našich letních povinných praxí. A fakulta nám i vychází vstříc, nicméně i tím, že ve fakultní nemocnici si směny můžeme sami zapisovat, tak já si je zapisuji, aby mi to se školou nekolidovalo.

S jakou představou jste šla na medicínu a změnilo se to po vašich současných zkušenostech?
No, rozhodně mě nenapadlo, že během mého studia se bude dít něco takového, jako se děje právě teď. To by mě opravdu nenapadlo ani v tom nejšílenějším snu. Dřív jsem neměla vybrané zaměření, teď si myslím, že si zvolím gynekologii-porodnictví a samozřejmě mě trochu napadlo, jestli vůbec jít do kliniky nebo jestli se vydat nějakou jinou cestou, ale pořád mě ta praxe na covid centru dostatečně neodradila.

Z pohledu studentky všeobecného lékařství, co byste třeba chtěla v budoucnu změnit?
Celkově jsem si uvědomila, ačkoliv jsem ve 4. ročníku, že mám určitou základnu teoretických znalostí, ale věcí, které bych uměla udělat prakticky, těch pořád moc není. Nevím, na co bych stačila nebo na co bych si troufla. Takže si myslím, že generace studentů po nás by mohly získat v průběhu studia možná dříve už více těch praktických zkušeností.

Autor: video.iDNES.cz
  • Nejčtenější

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá o nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

Podělali to. Landa s experty představil plán, který má Česko vyvést z epidemie

Zpěvák Daniel Landa s vakcinologem Jiřím Beranem představili desetibodový plán, který má Česko vyvést z koronavirové...

Prymula chtěl lockdown, pak šel na fotbal. Fandili i Mynář či Kvitová

Ještě odpoledne epidemiolog a poradce premiéra Roman Prymula volal po tvrdém lockdownu. Večer však usedl na tribunu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Respirátory FFP2 či dvě roušky budou povinné v obchodech i veřejné dopravě

V obchodech, veřejné dopravě i nemocnicích bude povinné nosit respirátory FFP2/KN95/N95 či dvě chirurgické roušky...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Zeman je připraven pandemický zákon rychle podepsat, řekl šéf ODS Fiala

Prezident Miloš Zeman je připraven urychleně podepsat pandemický zákon, poté co bude schválen Poslaneckou sněmovnou. Ve...

Česko si chce půjčit vakcínu od členských států, žádost posuzuje EU

Evropská unie se zabývá žádostí Česka o navýšení dodávek vakcín, které by země později vrátila zpět. Podle ČTK je...

Příznivci iniciativy Chcípl pes dorazili před Senát, nechtějí pandemický zákon

Zhruba desítka příznivců iniciativy Chcípl pes přišla ve středu odpoledne před budovu Senátu poděkovat senátorům....

Národ je málo sebevědomý, myslí si Češi. Za silného považují Havla či Jágra

Češi jsou málo sebevědomý národ, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro analytický projekt Česko v datech. Přes polovinu...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...