Z důchodového spoření budete moci podpořit své rodiče, navrhuje ODS

  11:12aktualizováno  11:32
Podpořit důchodovou reformu tak, aby lidé mohli z vlastního důchodového spoření podpořit jedním procentem své rodiče, kteří už mají nárok na důchod, navrhuje ODS. "Sociální cítění není výsadou levice," řekla Lenka Kohoutová z ODS. A zdůraznila, že příliš štědrá sociální politika by znamenala, že společnost jako celek bude chudnout.

ODS představila další část volebního programu, a to v oblasti sociálních věcí a zdravotnictví. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Pouze státní důchody nebudou do budoucna schopny zachránit seniory před chudobou. Proto lze doporučit zabezpečit se na na důchod z více zdrojů," řekla expertka občanských demokratů na sociální politiku. "Chceme diskutovat o možnostech, jak zatraktivnit druhý důchodový pilíř," uvedla Kohoutová.

Řekla, že ODS prosadí daňové zvýhodnění rodin, které doma pečují o seniory s třetím a čtvrtým stupněm závislosti na jejich péči. "Zkrátíme lhůty pro posuzování závislosti," řekla dosavadní poslankyně občanských demokratů, která za stranu kandiduje ve volbách v Praze.

Jak se na penzijní reformu dívají konkurenti ODS

Společné sociální pojištění manželů navrhuje TOP 09, úpravu důchodové reformy, aby zohlednila počet vychovaných dětí, chce KDU-ČSL.

V ostrém protikladu je ČSSD, která chce zrušit druhý důchodový pilíř, jenž umožňuje vyvádět část odvodů na sociální pojištění do soukromých penzijních fondů. Sociální demokraté chtějí spíš motivovat zaměstnavatele i občany ke zvýšení částek, které si lidé spoří v takzvaném třetím pilíři se státním příspěvkem.

Hnutí ANO chce prosadit automatickou účast nových účastníků pracovního trhu v druhém penzijním pilíři s možností z něj vystoupit.

Chtějí obnovit slevu na dani pro pracující seniory, kterou zrušili

"Daňově zvýhodníme seniory, které doma pečují o seniory s vyšším stupněm závislosti na jejich péči," napsala ODS do volebního programu.

Slibuje také, že obnoví slevu na dani pro pracující a podnikající seniory. Její zrušení přitom prosadila právě vláda pod vedením občanského demokrata Petra Nečase.

Do programu však strana napsala, že ji zrušila "na návrh našich koaličních partnerů". Svedla to tedy především na TOP 09, která vedla ministerstvo financí i resort práce a sociálních věcí. Výslovný příslib obnovení slevy na dani pro pracující důchodce mají v programu i lidovci a ANO.

Amalgámové plomby zdarma jen těm, kdo chodí na prohlídky

V oblasti zdravotnictví ODS brání poplatky u lékaře, které zavedly pravicové vlády a které chce levice osekat. Strana hodlá podporovat komerční připojištění pro léčebné úkony a možnost připlatit si legálně, bez úplatků, za nadstandard. Zdravotní pojišťovny by podle ODS měly dostat možnost skutečné soutěže o klienty.

Amalgamové plomby by podle náměstka ministra zdravotnictví Ferdinanda Poláka z ODS měly být zdarma jen pro pacienty, kteří po tři předchozí roky chodili pravidelně na preventivní prohlídky.

"Máme program promyšlených, systematických, na sebe navazujících kroků," řekla kandidátka ODS na premiérku Miroslava Němcová, která vede kandidátku občanských demokratů v Praze. Zároveň se ostře vymezila vůči čtyřem stranám - hnutí ANO Andreje Babiše, Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury, bloku Hlavu vzhůru, který iniciovala Jana Bobošíková a "prezidentské straně" SPOZ. S žádnou z nich nepůjde podle Němcové ODS do koalice. (více zde)

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Stačí vložit novou chlopeň. A vada je odstraněna bez operace, říká kardiolog

MUDr. Michael Želízko od roku 1992 vede oddělení Intervenční kardiologie na...

Měl jsem štěstí zažít obrovský technologický pokrok v našem oboru, říká kardiolog Michael Želízko z pražského IKEM. V...

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz