ODS slibuje nehýbat s daněmi a neškodit živnostníkům

  15:50aktualizováno  15:50
Ponechat sazby DPH na 15 a 21 procentech, zrušit superhrubou mzdu a neškodit živnostníkům. ODS představila svůj stěžejní daňový program pro nadcházející parlamentní volby.

Úřadující předseda ODS Martin Kuba a místopředsedkyně Miroslava Němcová představily daňový program strany: nechtějí hýbat s daněmi. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Strana už nechce sjednotit DPH na 17,5%, jak bylo již schváleno v zákoně, ale ponechat stávající dvě sazby. "Pracovat s půlprocentním bodem je pro účetní systémy podniků nešikovné," vysvětlil úřadující předseda strany Martin Kuba proč ODS couvá od nápadu, který v minulé vládní koalici prosazovala.

ODS se také postavila za zákon o jednom inkasním místě, který už je schválený a má platit od roku 2015. Ten například ruší výpočet daně z příjmu ze superhrubé mzdy a nastavuje daň z příjmu fyzických osob na 19 % z hrubé mzdy. Dnes je v přepočtu na hrubou mzdu daň 20 procent.

Vybírat pojistné a daně na jednom místě strana nadále chce, ale má pochybnosti o tom, zda by jedno inkasní místo mohlo být plně funkční k již schválenému datu 1. ledna 2015. "Daňová správa musí mít správně nastavené systémy, aby nedošlo k výpadkům jako u Centrálního registru vozidel," tvrdí Tomáš Hajdušek z ODS, daňový poradce a náměstek ministra průmyslu.

Živnostníkům šrouby nepřitáhneme, slibuje strana

Živnostníkům ODS neslibuje úlevy, ale ani jim nepřitáhne šrouby. Výdajové paušály ponechá v současné výši. Stejně tak ale nebude nic dělat s redukcí daňových slev, pokud OSVČ paušály uplatňuje. Nebude zvedat minima pojistného pro živnostníky a nastavení odvodů nechá tak, jak bylo schváleno v zákoně účinném od roku 2015. Ten živnostníkům výrazně snižuje procento povinných odvodů na důchodové pojištění.

Strana chce zmírnit tresty za odhalení švarcsystému, kdy živnostník předstírá, že je zaměstnanec, aby firma ušetřila na odvodech. Dnes pokuta začíná na 250 tisících korun pro firmu a úředníci nemají možnost udělit menší. U méně naléhavých případů byla tak jediná alternativa pro inspektora práce přivřít oko. Podle ODS by však nově mohl udělit pokutu podle svého uvážení.

Jedinou daň, u které pravicová strana slíbila usilovat o zrušení, bude daň z převodu nemovitostí, na které se dnes vybere 7,5 miliardy korun. K tomuto kroku by přistoupila ale jen v případě, že to nebude na úkor prohlubování deficitu státního rozpočtu. Nápad chce prosadit nejprve pro mladé do 30 let, pro které by při koupi svého prvního bytu byl převod nemovitosti od daně osvobozen.

Nižší odvody, když ekonomika poroste. A efektivnější stát

Snižování pojistného pro zaměstnavatele vidí ODS zatím jen na úrovni diskusí. Přistoupit by se k němu dalo jen za podmínky zlepšení růstu ekonomiky a úspor ve státní správě. "Zlevňování práce se ale nesmí přenést na občany," slíbil Kuba. Rušit se přitom nechystá již schválený přesun 2 % zdravotního pojistného z beder zaměstnavatelů na zaměstnance s platností od roku 2015.

Strana v programu láká také na snižování administrativy pro podnikatele, aby například nemuseli odevzdávat různá hlášení dvakrát - například obchodnímu rejstříku i daňové správě. Státní správu hodlá zefektivnit například zavedením výkonových ukazatelů (anglická zkratka KPI) a sloučením ministerstva průmyslu a dopravy do ministerstva hospodářství či spojením resortů zemědělství, životního prostředí a místního rozvoje. Jak by se nový úřad jmenoval, nezveřejnila. Slučování rezortů má strana v programu nejméně od roku 2003, zatím se jí tyto kroky však nepodařilo prosadit.

Strana též navrhuje zavedení regulace cen vody, kterou po Česku vyžaduje Evropská komise kvůli chystaným evropským dotacím pro české vodárenství v novém programovacím období 2014–2020.

Euro by ODS zavedla až v okamžiku, kdy by bylo pro Česko výhodné. "Až bude eurozóna finančně v pořádku a my budeme mít naše rozpočty pod kontrolou," uvedla Miroslava Němcová z ODS. Žádné datum vstupu do eurozóny tak nestanovila.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Rychlý nástup robotů. V Česku má zaniknout 40 procent pracovních míst

Téměř třetina pracovních míst by v následujících letech mohla celosvětově zaniknout v souvislosti s robotizací. Analýza...

Zákaz prodejů o některých svátcích se rušit nebude, rozhodla Sněmovna

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. V úterý tak rozhodla Sněmovna, když...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz