ODS podezírá Kalouska, že mu jde o předčasné volby, či Nečasův pád

  13:35aktualizováno  16:31
Občanští demokraté nevěří, že za voláním TOP 09 po odchodu Ladislava Bátory z ministerstva školství či Josefa Dobeše z vlády není ve skutečnosti jiný, skrytý záměr. Spojenec premiéra Petra Nečase, místopředseda ODS Pavel Drobil, míní, že za aférou může být i snaha TOP 09 vyvolat nové volby či položit vládu. Nečas se diví postupu, který zvolila TOP 09.

Vedení ODS i Věcí veřejných bude v úterý jednat o krizi v koalici. Místopředseda ODS Pavel Drobil míní, že Miroslavu Kalouskovi jde buď o pád Nečasovy vlády, nebo o předčasné volby. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Na mě to celé již delší dobu dělá dojem, že TOP 09 respektive její první místopředseda Miroslav Kalousek, si ve skutečnosti přeje předčasné volby respektive konec vlády s premiérem z ODS v čele," citovaly Drobila parlamentnilisty.cz. Kalousek to popřel.

Drobil řekl iDNES.cz, že ministři za občanské demokraty by měli normálně jít ve středu na vládu, i když TOP 09 u toho nebude. O tom, jak by měl při řešení krize v koalici postupovat premiér Nečas, se vedení občanských demokratů podle Drobila poradí při úterním jednání grémia.

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg (9. dubna 2011)

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg (9. dubna 2011)

Ministři za TOP 09 opustili poslední jednání vlády, protože Dobeš odmítl Bátoru odvolat, když se úředník na svém facebookovém profilu kriticky vyjádřil na adresu předsedy TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. A nechtějí se na jednání vlády vrátit, dokud nepadne Bátora, nebo premiér neodvolá z vlády Dobeše.

"Pro mě jsou důležité jeho rasistické výroky a chvála antisemitské knihy. A spolupráce s Národní stranou," řekl v rozhovoru pro Týden na Bátorovu adresu Schwarzenberg. A připustil, že v krajním případě spor v koalici může skončit i úplným odchodem TOP 09 z vlády. To potvrdil i Kalousek.

K napětí ve vládní koalici se vyjádřil i Nečas. "Je s podivem, že zásadní úvahy o možném odchodu z vlády TOP 09 neuplatnila před mnoha týdny, kdy byl pan Bátora jmenován personálním ředitelem ministra školství Josefa Dobeše," uvedl Nečas.

"Moje výhrady k setrvání pana Bátory ve vysokých pozicích státní správy trvají. Zároveň však vyzývám ke klidnému a zodpovědnému řešení této situace, nikoli na základě ultimát a hrozby blokování projednávání reforem. Nemůžeme si dovolit jejich zpoždění," apeloval premiér a předseda ODS na koaliční partnery.

"Nehodlám přispívat k eskalaci této hysterie. Doporučuji zchladit hlavy a vrátit se k práci," sdělil iDNES.cz místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra.

Dva členové vedení VV míní, že Dobeš by měl Bátoru odvolat

I ve vedení Věcí veřejných už ovšem dochází některým lidem trpělivost s tím, že Dobeš drží nad Bátorou ochrannou ruku. Místopředsedové VV Tomáš Jarolím a Dagmar Navrátilová iDNES.cz řekli, že Bátorovo setrvání ve funkci nepodporují.

"Já osobně budu při jednání předsednictva říkat, že pan Bátora není v žádném případě vhodný člověk," uvedl Jarolím. V úterý bude o kauze, která už několik dní zaměstnává vládní koalici, znovu jednat předsednictvo Věcí veřejných.

Poslankyně za Věci veřejné Dagmar Navrátilová.

Místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová

I Navrátilová iDNES.cz řekla, že když se Dobeš rozhodl povýšit Bátoru ze svého poradce na šéfa personálního odboru, nebyl to ten nejlepší krok. "Já bych si pana Bátoru nevybrala," uvedla Navrátilová. Zároveň ale dodala, že je ministrovou kompetencí, aby si k sobě vybral nejlepší lidi podle své volby.

Věci veřejné vlezly Kalouskovi do pasti. ODS jim nepomůže bourat reformu a zachovat stravenky

Neúčast ministrů za TOP 09 při jednání vlády - pokud do té doby přece jen Bátora nepadne - může mít přitom praktický dopad na podobu daňové reformy, o níž bude kabinet jednat.

Věci veřejné totiž nejprve Kalouskovi vytkly, že chce sporem o Bátoru zařídit odklad reformy, aby nebyl od ledna příštího roku zdaněn hazard.

A když Kalousek připustil, že vláda může reformu odsouhlasit i bez jeho přítomnosti, představil šéf poslanců VV Vít Bárta požadavky strany, jak by se reforma měla změnit. VV z ní chtějí vyškrtnout například Kalouskův návrh, aby už nebyly daňově zvýhodněny stravenky.

Jenže vyhroceným soubojem v koalici o Bátoru se Věci veřejné samy dostaly do nevýhodné pozice. Bez pomoci ODS totiž nemají šanci reformu předělat. Mohou ji jen zcela zablokovat, ale tím by VV samy popřely, že na reformě stojí i zdanění hazardu. Kalousek podle informací iDNES.cz kalkuluje s tím, že na předělání reformy nebudou mít Věci veřejné ve vládě hlasy, protože jim ODS nepomůže.

Martin Kocourek

Martin Kocourek

"Zachování daňové výhody pro stravenky ODS nepodpoří. ODS dlouhodobě prosazuje průhledný daňový systém a odstranění nesystémových daňových výjimek. Je nespravedlivé, že různé benefity čerpají jen vybraní zaměstnanci, ale z daní na ně přispívají všichni," potvrdil ministr průmyslu Martin Kocourek z ODS, že Věci veřejné nemohou na pomoc občanských demokratů spoléhat.

"Chceme dnešní roztříštěné výhody určené jen některým zaměstnancům nahradit univerzálním paušálem, který bude spravedlivý pro všechny. Stravenky se navíc staly paralelní měnou, za kterou lidé nekupují jen potraviny, ale i jiné zboží," vysvětluje Kocourek, proč musí podle ODS zvýhodnění stravenek skončit.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz