Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Učitelé bez očkování nebudou mít zvláštní výjimky, do školy musí nastoupit

  19:42
Zájem o očkování ze strany pedagogů a dalších zaměstnanců ve školství je veliký. Registrovat se mohou od února, přihlásilo se na 150 tisíc lidí. Vakcínu ale nechtějí všichni, nebo se na ně při návratu do škol ještě nemusí dostat řada, protože očkování v Česku vázne. Učitele a další zaměstnance ale zvláštní režim podle resortu nečeká. Školy jsou znovu uzavřené od 1. března.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

V sobotu se spustila registrace k očkování pro pedagogické pracovníky. Během prvních dvou hodin od spuštění se zaregistrovalo na 83 tisíc učitelů a dalších zaměstnanců škol. Podle Chytré karantény byl zájem mimořádný. K 3. březnu ráno je v systému ze škol skoro 150 tisíc lidí.

„Dosud se k očkování zaregistrovalo 146 149 pedagogů a zaměstnanců škol. Podrobnější údaje nejsou momentálně k dispozici,“ řekla pro iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Ne všichni učitelé se nyní chtějí proti koronaviru naočkovat. Ať už ze zdravotních důvodů, nebo kvůli tomu, že například jejich rodiče vakcínu ještě nedostali. Zůstává tak otázkou, co se stane s nimi, až se školy opět otevřou. Zvláštní režim by je ale čekat neměl.

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

„Očkování zaměstnanců ve školství je na dobrovolné bázi. Ty, kteří se rozhodnou tuto možnost nevyužít, nelze nijak penalizovat. Pevně však věříme, že pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci využijí možnost přednostního očkování, které jim ministerstvo školství vyjednalo,“ uvedla mluvčí resortu Aneta Lednová.

Učitelé a další zaměstnanci škol by měli dostat vakcínu AstraZeneca, která nemá zcela jasné výsledky účinnosti pro seniory. Ministerstvo školství poslalo do škol informace k prioritnímu očkování školských pracovníků a součástí byla také informační prezentace vakcinologa Romana Chlíbka. Účinnost vakcíny v prevenci onemocnění je podle ní 81,3 procenta.

Na školách je zájem vysoký

Že by měli mít neočkovaní učitelé nějaké výjimky a například nemuseli učit žáky, si nedokáže představit například předsedkyně Asociace gymnázií Renata Schejbalová.

„Zatím nevíme, kdy budeme učit prezenčně, nevíme, zda do té doby budou učitelé naočkováni. Zvláštní režim pro neočkované pedagogy si ale moc nedovedu představit. Našem gymnáziu se chce očkovat převážná většina, možná všichni. Zatím se registrovali všichni v kategorii 55+ a i několik mladších. Data za všechna gymnázia nemám,“ vysvětlila.

Během prvních dvou hodin se k očkování registrovalo přes 90 tisíc učitelů

Šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý řekl, že případný režim po návratu do škol by byl stejný pro všechny - jak pro očkované, tak i pro ty neočkované. 

„Nyní jsou školy zavřené, takže se možná stihneme všichni nechat naočkovat dřív, než nastoupí naši žáci. Tedy kromě těch, kteří očkování zásadně odmítají. Ti ale žádné úlevy mít nebudou, je to jejich volba,“ řekl pro iDNES.cz ředitel základní školy v Klánovicích. 

Zájem o očkování se podle něj pohybuje okolo 70 procent. „Je možné, že nakonec to číslo bude ještě vyšší, podle pokynů ministerstva jsme zatím registrovali jenom první vlnu nejpotřebnějších zaměstnanců - těch, kteří nastoupí nejdřív, zbytek by se měl registrovat cca za tři týdny. Třeba si to do té doby rozmyslí ještě další,“ doplnil Černý.

Na vysokých školách a univerzitách je zájem vysoký. „Podle předběžných informací se lidé očkovat chtějí. Pedagogové na vysokých školách mají zájem a je jich přes 80 procent, nepedagogů kolem 90 procent. Vysoký zájem mohl způsobil i nedostatek vakcíny, který zvýšil její atraktivitu a také to, že učitelé do nedávna nebyli v prioritizované skupině pro očkování. Proti tomu se také také ohrazovala Česká konference rektorů,“ vysvětlil její předseda Petr Sklenička.

Možností, jak zabránit šíření infekce u učitelů, kteří se očkovat nechtějí nebo na ně ještě jednoduše nevyšla řada, je podle Skleničky pravidelné testování. „Co se týče testování učitelů, s tím počítáme,“ dodala mluvčí MŠMT Lednová.

Odmítnutí nastoupit do škol bude těžko obhajitelné

Z právního hlediska by učitelům, kteří se nyní odmítnou očkovat, nemělo nic hrozit, protože v Česku neplatí zákon, který by očkování proti koronaviru nařizoval jako povinné. 

„V současné době je očkování pedagogů ryze dobrovolné, neboť k uložení této povinnosti zaměstnancům chybí relevantní právní podklad,“ uvedla Romana Sedláková, advokátka KODAP legal. 

Ředitel tak podle ní není žádným způsobem oprávněn donutit pedagogy k očkování. „Stejně tak není možné, aby ředitel v budoucnu neočkované pedagogy omezoval či znevýhodňoval, či po návratu žáků do škol neočkovaným pedagogům nařídil, aby i nadále učili v online podobě,“ dodala právnička.

Vakcíny do škol. Ředitelé na jihu Čech chtějí návrat žáků, doma leniví

Upozornila, že v souvislosti s očkováním se řeší právě pozitivní motivace občanů k němu. Tedy, že by očkovaní lidé mohli například na kulturní akce. Podle Sedlákové v takových situacích nejde o diskriminaci.

„Je to legální a legitimní. Jinou situaci však představuje takový přístup v rámci pracovněprávních vztahů, kdy by se mohlo jednat o zvýhodnění očkovaného pedagoga nebo i jiného zaměstnance, a to například formou bonusu či jiných benefitů. Domnívám se, že zaměstnavatelé jsou povinni i v této situaci dodržovat zásadu rovného zacházení se zaměstnanci, a to i v rovině odměňování,“ doplnila. 

Zvýhodňování v zaměstnání?

Co by případně bylo s učiteli, kteří by se nestihli naočkovat do doby, než se opět otevřou školy? Podle zákoníku práce je zaměstnanec oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, případně život nebo zdraví jiných fyzických osob.

„Takové odmítnutí není možno posuzovat jako nesplnění povinností zaměstnance. Aktuální situace, tedy obavy z nakažení nemocí covid-19, však nebude znaky tohoto zákonného ustanovení ve většině případů naplňovat,“ uvedla Sedláková. 

Podle ní by se vždy zaměstnavatel měl domluvit se svými zaměstnanci na nějakém řeší. Například v případě učitelů by takovou situaci mohl ředitel vyřešit například prací z domova. 

„Pokud se nepodaří najít oboustranně akceptovatelné řešení a zaměstnanec i přes to odmítne vykonávat práci, pak takové jednání po posouzení všech okolností případu, zejména důvodnosti takového odmítnutí, může být posouzeno jako neomluvená absence, za kterou ho může zaměstnavatel postihnout v souladu se zákoníkem práce. Všechny případy však bude třeba posuzovat individuálně,“ popsala.

Autoři: ,

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Jihoafrickou mutací se v Česku poprvé nakazil plně očkovaný člověk

Nákaza jihoafrickou mutací koronaviru se v Česku poprvé prokázala u člověka, který byl očkován dvěma dávkami vakcíny,...

Brazilská mutace na Děčínsku je méně nakažlivá, hygiena dál hledá zdroj

Rozbor dvou záchytů brazilské mutace koronaviru na Děčínsku neprokázal, že by šlo o agresivnější a nakažlivější...

AMOS umožní českým firmám prodávat vojenský materiál na mezivládní úrovni

Česko se zařadilo mezi hrstku zemí, které mohou domácímu obrannému průmyslu zprostředkovat obchody s vojenským...

Lidovec Bartošek chce prověřit, zda členka Rady ČT Lipovská neporušuje zákon

Poslanci zvolí čtyři nové členy Rady České televize. Podle šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška by měla být z...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...