Oblak popela zakalil oblohu nad Prahou a severem Čech

  12:08aktualizováno  19:32
Oblak popela z islandské sopky, který se šíří napříč Evropou, už zasáhl Českou republiku. Nejvyšší koncentrace popela jsou podle meteorologů v severních Čechách, méně pak nad Prahou. Pražské letiště v Ruzyni je mimo provoz a všechna letadla musí zůstat na zemi.

"Mrak popela stále putuje k jihovýchodu. Nejvyšší koncentrace popela je nyní v severních Čechách, pomalu roste i v Praze, kde už můžeme pozorovat zakalenou oblohu," uvedli před sedmou hodinou večer odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu. Přízemní koncentrace ale zatím nerostou a popel zůstává ve vysokých polohách.

Podle meteorologů se nad Českou republikou nadále šíří vlna vysokého tlaku vzduchu od severozápadu a popel se tak může šířit i nad další části Česka.

Státní zdravotní ústav už kvůli sopečnému prachu doporučil, aby se děti, senioři a lidé s nemocným srdcem a dýchacími obtížemi dnes raději nezdržovali venku. Pokud by se sopečný prach začal snášet k zemi, vyzvala k tomu Evropany i Světová zdravotnická organizace.

KVŮLI PRACHU PŘISTÁLI V TUŘANECH

Kazaši se do Prahy nedostali, letadlo zůstalo v Brně

Vzdušný prostor nad Českou republikou uzavřel krizový štáb ve 13:00, nařízení platí minimálně do sobotních 8:00, pravděpodobně však do 14:00. Letecká doprava je ochromena na mnoha místech Evropy, komplikace jsou i na dalších kontinentech.

Letecká doprava v České republice je z důvodu prachu zastavena poprvé v historii. Povolení ke startu mají nyní pouze vrtulníky pohybující se v nižších letových hladinách. Do 14:00 měly výjimku k přistání stroje, které už byly na cestě do Brna a Ostravy.

"Jinak se už vůbec nelétá. Ukončení poskytování letových provozních služeb ovšem neznamená ukončení letů pro záchranu života, sportovního a rekreačního létání," uvedl Richard Klíma, mluvčí Řízení letového provozu. Ani záchranářské vrtulníky ale od čtvrté hodiny odpoledne nad Českem nelétají. Do vzduchu mohou jít jen v opravdu nutných případech.

Výluka na Ruzyni se podle odhadů dotkne 180 odletů a stejného počtu příletů. "Nyní se hlavně snažíme cestující na letišti co nejlépe informovat," řekla mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová. Informace o letech jsou k dispozici na telefonních číslech 220 113 314 či 220 113 321.

LETECKÁ OMEZENÍ

Uzavřené vzdušné prostory:

Česko, Slovensko, Velká Británie, Dánsko, Belgie, Nizozemsko, Finsko, Polsko, Rakousko, Litva, Estonsko.

Částečně uzavřené vzdušné prostory:

Rumunsko, Bulharsko, Francie, Německo, Švédsko, Irsko, Norsko.

K zastavení provozu na Ruzyni se schylovalo už od brzkého rána, kdy na letišti zasedal krizový štáb. Vítr od severozápadu šířil dále mrak popela a rozhodl o osudu Ruzyně: uzavřít. V Praze zůstaly uvězněny tisíce cestujících, vzniklé komplikace však lidé přijímali v klidu.

ČSA odhadují, že dnešní uzávěrou letišť přijdou o desítky milionů korun. Klientům nabízejí letenky na jiné datum nebo jim vracejí plnou cenu letenky. Na letišti kolem 19:00 zůstávaly jen poslední desítky lidí, kteří si hledali ubytování nebo náhradní dopravu.

Postižena jsou i další česká letiště. Například podle mluvčí letiště Leoše Janáčka v Mošnově na Novojičínsku Michaely Kubešové už z Mošnova neodletěla v 10:25 pravidelná linka do Prahy. Zrušeno bylo i šest odpoledních pravidelných letů mezi Ostravou a Prahou i Ostravou a Vídní. V Brně se změny týkají především pravidelných linek do Prahy a Londýna. Zavřeno je rovněž mezinárodní letiště v Karlových Varech.

Nelétají ani záchranářské vrtulníky

Záchranná služba odpoledne oznámila, že do odvolání přestanou létat vrtulníky letecké záchranné služby. Výjimkou budou pouze případy, kdy bude bezprostředně ohrožený lidský život.

"Většinu případů, ke kterým vrtulník běžně vzlétá, stejně dokážeme bez problémů odbavit sanitkou. Není to nic, co by ochromovalo záchrannou službu jako celek," řekl předseda Asociace zdravotních záchranných složek Marek Slabý.

ohrožuje chlazení

Oblak sopečného popela ohrožuje letadla hned několika způsoby. Především může zanést vzduchové cesty motorů, které chladí jejich horké části. Popel a další sopkou vyvržené materiály můžou také poškrábat povrch letadel, především skla pilotní kabiny. Dalším nebezpečím je snížení viditelnosti, popel navíc zvyšuje možnost srážek, neboť na jeho zrnech se kondenzují vodní páry.

Další vývoj si nikdo netroufá odhadnout. Pokud se vítr otočí, může se podle expertů situace rychle změnit k lepšímu. Stav také může zůstat dlouhodobě stejný, sopka v krajních případech chrlí popel i celé měsíce.

"V současné době není možno předpovídat vývoj meteorologické situace a čas znovuobnovení provozu," oznámilo letiště.

Potíže se dotýkají velké části Evropy. Již včera byla ze stejného důvodu uzavřena letiště v Německu, Velké Británii, Dánsku a dalších zemích.

Bez problémů se ráno z Ruzyně létalo ještě do jižní a východní Evropy. Později už letadla zůstávala jedno po druhém na zemi.

Cestující, kterým aerolinky zrušily let kvůli sopečnému popelu, nemají automaticky nárok na finanční kompenzaci. Podle evropské legislativy je čistě na leteckých společnostech, zda budou peníze za propadlé letenky vracet.

Letecký provoz nad Evropou v 10:30. Zdroj: radarvirtuel.com

Vzdušná kalamita by mohla ohrozit i návštěvu českých a světových státníků na nedělním pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczynského v Krakově. Jednou z krajních variant bylo i odložení pohřbu, tento návrh však byl pozůstalými zamítnutý.

Stoupl zájem o vlaky

České dráhy s omezením a zrušením leteckých spojů zaznamenaly výrazný nárůst zájmu o mezinárodní spojení o desítky procent. Posilují vlaky do Německa i Rakouska. O všech destinacích se cestující mohou informovat na www.cd.cz

Prezidentská kancelář už připravuje náhradní řešení pro případ, že by lety nad Českem byly zrušeny i během víkendu. Václav Klaus by tak do Polska mohl cestovat vlakem. "Situaci samozřejmě sledujeme. Kromě letecké jsou připraveny i další možnosti dopravy pana prezidenta na nedělní státní pohřeb," sdělil iDNES.cz mluvčí Hradu Radim Ochvat. (více k odjezdu prezidenta Klause do Polska čtěte zde)

Co vlastně hrozí letadlům, pokud by se ocitla v mraku prachu? Největším nebezpečím je vážná porucha motorů, které v minulosti z tohoto důvodu u několika letounů zcela vysadily.

Podle Olgy Šuvarinové z Českého hydrometeorologického ústavu by velký oblak vulkanického popela neměl vážněji ohrozit zdraví lidí. "To nepředpokládáme. Popel se ale může objevit od země až do výšky jedenácti kilometrů," upozornila.

Dýchací problémy by se mohly projevit u astmatiků. Lidé by také měli počítat s tím, že jemná vrstva prachu pokryje třeba auta.

Probuzení po 200 letech

Islandská sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull ve středu prudce zvýšila aktivitu. Úřady evakuovaly nejméně 800 lidí a zhruba 70 turistů, kteří uvázli v její blízkosti. Vulkán, který se nachází asi 120 kilometrů od metropole Reykjavíku, oživl po téměř 200 letech poprvé letos v březnu.

Sopka byla naposledy aktivní v 19. století, přičemž tehdy erupce trvala plné dva roky (1821 až 1823), napsal server Iceland Review.

Tentokrát byla ale erupce podle expertů desetkrát až dvacetkrát silnější a vyvolala v oblasti kolem vulkánu rozsáhlé záplavy. Hladina místních řek po erupci sopky, nacházející se pod dvousetmetrovým příkrovem sněhu a ledu, stoupla prý až o tři metry.

Aktivita vulkánu chrlícího páru a dým ani po 24 hodinách neutuchá. "Činnost sopky je stále intenzivnější. Z kráteru ale nevytéká žádná láva," řekl vulkanolog Ármannn Höskuldsson z islandské univerzity. Podle některých islandských expertů by sopka mohla dštít popel ještě několik dní, či dokonce týdnů.

Island má asi 320 tisíc obyvatel a nachází se na atlantickém hřbetu uprostřed severní části oceánu. Je vulkanického původu a ze 140 zjištěných sopek na něm je asi 30 považováno za stále aktivní.

zdroj: ČTK

Autoři: , , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Půjdu za Zemanem. Pokud to nevyřešíme teď, tak po prázdninách, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, pravděpodobně...

Šéf Svazu průmyslu se pyšní diplomem z „Oxfordu“. Nedorozumění, hájí se

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák čelí dalším problémům. Po osočení protestujících studentů při stávce...

Nejen Jourová. Vláda musí do eurokomise najít dva kandidáty, rozhodne v srpnu

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

Českou vládu nejspíš čeká úkol najít dva vhodné kandidáty do nové Evropské komise, z nichž by si nová šéfka Evropské...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEST DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz