Objevila se jména ministrů, ODS je popírá

  14:47aktualizováno  18:52
Server Euro Online přinesl jména nestranických odborníků, kteří by mohli zasednout v menšinové vládě ODS a mají blízko k ČSSD. Vedení ODS ale tvrdí, že jsou nepravdivá.

Kdo zasedne ve Strakově akademii? O jménech se zatím jen spekuluje. | foto: Petr Novotný

Zatímco nový premiér Mirek Topolánek složení své nové vlády tají, internetový server Euro online zveřejnil údajný seznam nestranických odborníků, kteří mají zasednout ve vládě. Obsadili by šest křesel, které původně měli získat zástupci KDU-ČSL a Strany zelených.

Podle Eura to jsou František Mach, Ivan Wilhelm, Stanislav Kázecký, Tomáš Hájek, Jaromír Novotný a i Rostislav Vondruška.

Mach (bývalý šéf sekretariátu ministra Jana Fencla) by měl být údajně ministrem zemědělství a venkova, Wilhelm (bývalý rektor Univerzity Karlovy) ministrem školství, Kázecký (víceprezident Svazu průmyslu a obchodu) ministrem průmyslu a obchodu, Hájek (generální ředitel Národního památkového ústavu) ministrem životního prostředí, Novotný (bývalý velvyslanec v Indii) ministrem obrany, a Vondruška (šéf vládní agentury CzechTourism) ministrem pro místní rozvoj - pokud bude tento úřad zachován.

První místopředseda ODS Petr Nečas, který patří mezi hlavní vyjednavače strany o vládě, ovšem ČTK řekl, že tato jména nejsou "rozhodně pravdivá".

Ani další vyjednavač, poslanec ODS Ivan Langer, pravdivost seznamu nepotvrdil. "Stále je ve hře několik různých variant," řekl iDNES.cz.

Místopředseda vlády a ČSSD Zdeněk Škromach sdělil ČTK, že v médiích koluje několik sad jmen. "Já mám pocit, že někteří lidé se tam dokonce navrhují sami, aby se o nich mluvilo," řekl ČTK.

"Kandidáti" nic nevědí
Někteří z těch, o nichž se mluví, dali vzápětí najevo, že o žádném účinkování v Topolánkově vládě nevědí.

"Ve věci mého eventuálního angažmá v této vznikající vládě jsem dosud nebyl nikým kontaktován," sdělil iDNES.cz Tomáš Hájek, který by prý měl být novým ministrem životního prostředí.

Hájek tvrdí, že chce pokračovat v práci ředitele Národního památkového ústavu. "Předcházející měsíce na Národním památkovém ústavu při snaze o jeho reformu byly krušné, až osobně kruté, ale v posledních týdnech to vše začíná nést plody. Chci tudíž reformu památkové péče dokončit -  pokud mi to bude dopřáno."

Také bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm, předpokládaný ministr školství, informace o vládním působení popírá. "Nikdo se mnou o této věci nejednal."

Paroubek: S klidem jména nestraníků odmítnu
I když jména nestranických odborníků nejsou zatím jasná, probíhá stále ostřejší boj o to, zda je bude či nebude moci sociální demokracie vetovat.

Jiří Paroubek dává najevo, že vládu ODS nepodpoří, pokud se mu jména nestraníků nebudou líbit. "Já ta jména neznám, a pokud jsem slyšel, tak mě s nimi chce pan Topolánek seznámit v pondělí, takže zcela nepochybně to nebudou jména blízká sociální demokracii. No a pokud to budou jména vzdálená sociální demokracii, tak my to zkrátka nepodpoříme. Tečka," prohlásil ve čtvrtek na Frekvenci 1.

Místopředseda ODS Ivan Langer iDNES.cz sdělil, že Topolánek bude s šéfem ČSSD jména odborníků konzultovat. "Vzhledem k tomu, že se nejedná o velkou nebo skrytou koalici mezi ODS a ČSSD, tak to musí být postaveno na principu, že jména navrhuje předseda Topolánek a podléhají konzultaci se sociální demokracií," vysvětlil Langer.

"Šlo by o konzultaci a schválení. To znamená, že pokud by bylo ze strany sociální demokracie k některým nestraníkům silné veto, tak se o tom dá diskutovat," řekl Langer.

Paroubkova dovolená komplikuje vyjednávání

Odjezd dosluhujícího premiéra Jiřího Paroubka na krátkou dovolenou zkomplikoval vyjednávání o menšinové vládě ODS na čele s Mirkem Topolánkem. Zástupci ODS totiž říkají, že bez Paroubka se nedá o ničem jednat.

"Je to samozřejmě komplikované tím, že odjel na dovolenou a zbytek vedení sociální demokracie nechce bez něj vyjednávat," oznámil místopředseda ODS Petr Nečas. "Místopředsedové ČSSD nám tvrdí, že nemají mandát k tomu cokoli uzavírat, že je třeba vyčkat, až se Paroubek vrátí z dovolené," dodal.

Paroubek se vrátí v pondělí, kdy má naplánováno setkání s Topolánkem. Ten mu chce ukázat jména nezávislých odborníků, kteří by usedli ve vládě společně s ministry za ODS.

Zdroj: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz