Premiér Petr Nečas po jednání vlády potvrdil, že Česká republika nezmění postoj a dohodu o smlouvě o rozpočtové odpovědnosti v Bruselu nepodepíše.

Premiér Petr Nečas po jednání vlády potvrdil, že Česká republika nezmění postoj a dohodu o smlouvě o rozpočtové odpovědnosti v Bruselu nepodepíše. | foto: Reuters

Nepodepíšu, trvá na svém Nečas. Česko se nepřidá k rozpočtové unii

  • 681
Ani těsně před summitem EU nezměnil premiér Petr Nečas názor a nepodepíše tento týden smlouvu o rozpočtové unii. Odmítavý postoj má kromě Česka i Velká Británie. Nečas po jednání vlády řekl, že strany nezměnily názory - podle ODS a Věcí veřejných se smlouva podepisovat nemá, opačný názor má TOP 09.

Vláda podle Nečase schválila, že se Česká republika k nové rozpočtové dohodě Evropské unie zatím nepřipojí. Vyplynulo to podle něj z toho, že vládní koalice v této věci zatím nenalezla shodu.

Premiér zopakoval, že země má možnost se ke smlouvě kdykoli v budoucnu ještě připojit. Vládní strany podle něj o českém postoji ke smlouvě budou dále jednat. Přijetí smlouvy ODS podmiňuje dohodou o referendu, zda si občané České republiky přejí platit místo koruny eurem.

"Vláda se shodla na tom, že výsledkem tohoto summitu, tohoto jednání Evropské rady, nebude podpis za Českou republiku. Všechny tři koaliční strany si nadále podržely svůj názor," uvedl Nečas.

"Nenastává žádná fatální, zlomová situace, kdy buďto my brzdíme ostatní státy v kroku, který chtějí udělat, nebo že se naopak my nějakým způsobem vyřazujeme, protože do toho vlaku lze kdykoliv nastoupit bez jakýchkoliv problémů," řekl Nečas. Podle TOP 09 ale tento postoj Českou republiku poškozuje.

Vláda popírá směřování Česka po listopadu 1989, zlobí se ČSSD

Lubomír Zaorálek (ČSSD) během zasedání bezpečnostního výboru Sněmovny. (21.

Za nepřijatelný označila Nečasův postup opoziční ČSSD. "Pokud bude současný stav nečinnosti vlády vůči Evropské unii pokračovat, reálně hrozí popření smyslu polistopadového směřování České republiky k zapojení se do procesu evropské integrace, který se v současném globálně propojeném světě jeví jako jediná životaschopná alternativa pro Českou republiku," uvedl stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Pokud vláda nepřehodnotí své stanovisko, měla by podle něj odstoupit a hledat dohodu na předčasných parlamentních volbách.

Smlouva má zpřísnit rozpočtový dohled. Země by měly do svého práva zakotvit pravidla vyrovnaného či přebytkového rozpočtu. Dohoda má platit pro státy eurozóny, pro ostatní členské státy Unie by se stala závazná až po přijetí eura.

Smluvní strany, mezi nimiž bude 25 ze 27 členských zemí Evropské unie, se zaváží například k tomu, že když jejich veřejný dluh přesáhne 60 procent HDP, měly by ho snižovat o 5 procent za rok. Země, které se k dohodě připojí, se také zaváží k posílení koordinace svých hospodářských politik.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video