Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec karenční doby. Zaměstnavatelé opět platí nemocenskou už od prvního dne

  11:25
Stonat se bude znovu za peníze. Počínaje dneškem nemocní zaměstnanci najdou na výplatní pásce o něco více peněz. Po deseti letech se ruší takzvaná karenční doba – opatření, při kterém pracovníci první tři dny marodění nedostávali od zaměstnavatele žádné peníze. Změnu požadovaly zejména zaměstnanecké odbory.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Podle Českomoravské konfederace odborových svazů karenční doba představovala citelný zásah do rozpočtu nemocných zaměstnanců a nutila je nemoci přecházet. Její zrušení slíbila vládní koalice hnutí ANO a ČSSD ve svém programovém prohlášení.

„Podpoří to pracující a jejich zdraví. Bylo to nespravedlivé, nefunkční, demagogické a zdraví nebezpečné opatření, které všechny nemocné považuje za simulanty,“ hájí novinku ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Dosud platilo, že zaměstnavatel vyplácel 60 procent platu až od čtvrtého do čtrnáctého pracovního dne nemoci. Od patnáctého dne tuto zodpovědnost přebíral stát, což nadále zůstává.

Karenční dobu zavedla vláda Mirka Topolánka v roce 2008. Ústavní soud ji po půl roce zrušil, v roce 2009 ji kabinet znovu prosadil. Cílem bylo zabránit právě předstírání nemocí. Výsledek se dostavil okamžitě. Ještě v roce 2008 si neschopenku vzalo přes dva miliony zaměstnanců, o rok později jejich počet klesl o 800 tisíc.

Zaměstnavatelé se bojí simulantů

Zaměstnavatelé se nyní obávají, že množství pracovních neschopností naroste do takových čísel jako před deseti lety. „Nemocnost zase naskáče. Počet simulantů určitě vzroste,“ míní výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů ČR Vít Jásek.

Počet pracovních neschopností v ČR (v milionech)
2007 2,73
2008 (rok zavedení karenční doby) 2,22
2009 1,44
20121,23
20151,56
20171,71
20181,85
Zdroj: ČSÚ

Pozitivně novinku nehodnotí ani někteří lékaři. „Za dobu, kdy tu karenční lhůta byla, nikdo z nás nezaznamenal, že by v populaci došlo k závažnému poškození zdraví, protože by zaměstnanci přecházeli nemoci. Tato teorie nemá žádný podklad,“ upozorňuje předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. 

Také Šonka se obává zneužívání a toho, že si lidé budou pro neschopenky do ordinací chodit zbytečně. „Večer to přepísknete a druhý den vám kvůli kocovině bude nevolno. Proč byste si brali dovolenou, když si můžete vzít neschopenku? A je zcela evidentní, že ti lidé si pro neschopenku půjdou,“ varuje lékař.

Kalkulačka: kolik peněz dostanete během nemoci

Pro zaměstnavatele konec karenční doby bude odhadem ročně znamenat osm miliard korun navíc. Pokud se naplní předpoklad, že počet nemocných vzroste, hlavně velkovýrobny budou za chybějící pracovníky muset hledat náhradu. To znamená zaplatit přesčasy jiným nebo třeba najmout brigádníky. Jako určitou kompenzaci proto stát zavádí další novinku, a to snížení odvodu na nemocenské pojištění o 0,2 procentního bodu. Doteď zaměstnavatel odváděl 25 procent z vyměřovacího základu, nově odvede 24,8 procenta. Celkově to má firmám uspořit tři miliardy korun.

Více sick days

Řada společností už dnes nabízí benefit sick days. Zaměstnanec si může vzít den volna bez návštěvy lékaře a dostane mzdu v plné výši. Společnost Edenred, specializující se na firemní benefity, si začátkem června zpracovala průzkum mezi 106 českými podniky, z něhož vyplynulo, že v souvislosti s karenční dobou někteří zaměstnavatelé zvažují zavedení nebo rozšíření tohoto benefitu. „Pro firmu je výhodnější a levnější, když zaměstnanec zůstane s krátkodobou nemocí doma a vezme si volno, než když jde navštívit lékaře a nastoupí na nemocenskou, na níž často zůstane více dní nebo celý týden,“ vysvětluje personální ředitelka Edenredu Martina Chloupková.

Manažeři příliš nestonají. Nejvíc nemocenských mají dělníci, říká průzkum

Podle průzkumu nabízí sick days 43 procent firem, dalších šest se placené volno při krátkodobé nemoci zavést chystá a třináct procent to nyní zvažuje.

Konec karenční doby se dotkne především dělnických profesí. Podle jiného výzkumu, tentokrát zpracovaného společností PwC, rozdíly v absenci a nemocnosti nejvíce ovlivňuje pozice, na níž lidé manuálně pracují. Tito pracovníci mají v některých odvětvích až šestinásobně vyšší absenci než manažeři. Nejvíce se stoná v automobilovém průmyslu, kde je průměrně jeden zaměstnanec nemocný 12,1 dne. A čím větší je společnost, tím déle lidé zůstávají ležet doma. U firmy nad 600 zaměstnanců jsou lidé v průměru o více než tři dny za rok déle nemocní než v malých společnostech do 200 zaměstnanců.

E-neschopenka se odkládá

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) původně zrušení karenční doby podmiňoval zavedením elektronické neschopenky, která umožní zaměstnavatelům lepší kontrolu svých pracovníků. V polovině června ale Senát schválil návrh Maláčové posunout start e-neschopenky na 1. leden 2020. „Nebyla tak dodržena naše dohoda,“ postěžoval si prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Účelem e-neschopenky je zrychlit komunikaci mezi doktorem, zaměstnancem a zaměstnavatelem. Doktor zadá informaci o pracovní neschopnosti pacienta do elektronického systému. Zaměstnavatelé pak budou moci přes Českou správu sociálního zabezpečení požádat o automatické zasílání oznámení o vzniku pracovních neschopností svých zaměstnanců.

Na kolik peněz máte nárok

Prvních 14 dnů nemoci: Náhradu mzdy proplácí zaměstnavatel. Každý zaměstnanec ji nemá stejnou. Stát stanovuje určité redukční hranice. Pokud jste brali v posledním kalendářním čtvrtletí do 190,75 korun na hodinu, redukční hranice je stanovená na 90 procent. To znamená, že s průměrným hodinovým platem 150 korun se základ pro náhradu mzdy bude počítat ze 135 korun. Náhrada mzdy pak představuje 60 procent z této snížené částky. Tudíž při průměrné hodinové mzdě 150 koruny, vám zaměstnavatel vyplatí náhradu 81 korun.

Od 15. dne: Nemocenskou začne vyplácet správa sociálního zabezpečení. Vychází z průměru hrubých příjmů za uplynulý rok přepočítaných na den. Taktéž se vypočítává jako 60 procent z těchto příjmů, které opět snižují redukční hranice.

Od 31. dne: Dostanete 66 procent denní hrubé mzdy.

Od 61. dne: Dostanete 72 procent denní hrubé mzdy. Maximálně můžete být na nemocenské 380 dnů.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Analytik: Výpověď bez udání důvodu neřešme. Ale zvyšme nezaměstnaným dávky

  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Kancléř Vašina obdržel bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, oznámil Hrad

3. června 2024  14:59,  aktualizováno  15:16

Vedoucí prezidentské kanceláře (KPR) Milan Vašina obdržel bezpečnostní prověrku na stupeň tajné,...

Miluji východniarky, hlásá Kotleba na billboardech. V ukrajinské košili

3. června 2024  15:08

Odsouzený slovenský extremista Marian Kotleba se před volbami do Evropského parlamentu rozhodl...

Falešný doktor vystavoval lékařské posudky, podvodem si přišel na 1,5 milionu

3. června 2024  15:05

Svoji matku lékařku se po její smrti rozhodl nahradit 45letý muž z Plzně. V roce 2020 si pronajal...

KVÍZ: Jak znáte EU? Vyzkoušejte kvíz, ve kterém jsme testovali lídry kandidátek

3. června 2024  15:02

Znáte Evropskou unii? A obstáli byste v kvízu, který redakce iDNES.cz předložila lídrům kandidátek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...