Manažeři příliš nestonají. Nejvíc nemocenských mají dělníci, říká průzkum

  13:28aktualizováno  13:28
Dělníci mají proti manažerům více než čtyřnásobnou absenci a pětinásobně vyšší nemocnost. Nejvyšší absenci a nemocnost vykazuje automobilový průmysl, naopak nejméně se stoná v odvětvích s vysokou technologickou náročností. Vyplývá to z průzkumu společnosti PwC. Nepřítomnost pracovníků firmám zvyšuje náklady, někdy jde podle ní až o dvojnásobek mzdy chybějícího zaměstnance.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: SXC

Rozdíly v absenci a nemocnosti zaměstnanců nejvýrazněji ovlivňuje pozice, na níž lidé pracují, uvedla PwC. Manuální pracovníci mají v některých odvětvích až šestinásobně vyšší absenci než manažeři. Nejvyšší absenci vykazuje automobilový průmysl s průměrem 14,4 dne na zaměstnance a rok a s nemocností 12,1 dne. Naproti tomu v high-tech odvětví jsou zaměstnanci nemocní pouze 4,7 dne za rok.

Průzkum PwC zjišťoval informace od 1200 vrcholových manažerů a HR lídrů ze 79 zemí světa, včetně České republiky. Analýza ukázala, že počet dnů nemoci je také přímo úměrný velikosti společnosti. U firmy nad 600 zaměstnanců jsou lidé v průměru o více než tři dny za rok déle nemocní než v malých společnostech do 200 zaměstnanců.

Absence pracovníka má pro firmy významný finanční dopad, upozornila PwC. „Podle naší globálně používané metodiky Saratoga a na základě zkušeností našich klientů jsou náklady spojené s absencí až dvojnásobkem mzdy absentujícího zaměstnance,“ uvedl Martin Hůrka z PwC.

Podle průzkumu PwC je na přicházející trendy na trhu práce připravena pouze desetina firem. Jde o ty, které mimo jiné pracují s analýzou předpovídající absenci zaměstnanců nebo pravděpodobnost odchodu klíčových zaměstnanců. Predikce podle PwC odhalí třeba i to, kdy se zaměstnanec „hodí marod“ třeba kvůli fotbalovým či hokejovým zápasům.

Proslulý továrník zavedl nemocenskou a svým dělníkům postavil kolonii

Skokové zvýšení nemocnosti zaměstnanců se dá podle PwC očekávat v souvislosti s plánovaným zrušením karenční doby, tedy zrušením neproplácení prvních tří dnů nemoci zaměstnance. Pravděpodobně nejvyšší nárůst bude u nízkopříjmových skupin pracovníků. 

Karenční doba se v Česku ruší od července, zaměstnavatelé tak budou zaměstnancům opět náhradu mzdy v prvních třech dnech stonání. Lidé by měli dostávat 60 procent základu příjmu. Od příštího roku pak budou v Česku zavedeny elektronické neschopenky, lékaři tak budou hlásit pracovní neschopnost zaměstnanců výhradně elektronicky.

Objem vyplacených dávek nemocenského pojištění v Česku loni podle informací České správy sociálního zabezpečení stoupl o pětinu na 33,97 miliardy korun. Nejčastěji vyplácenou dávkou byla nemocenská pro zaměstnance v pracovní neschopnosti, šlo o 22,68 miliardy korun. Češi a Češky loni prostonali téměř 70 milionů dní, což bylo nejvíc za posledních devět let. Podle údajů Českého statistického úřadu loni kvůli nemoci či úrazu chybělo denně na pracovištích 211 391 lidí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Pozdě, ale přece. Také UniCredit Bank spustila Apple Pay

Ilustrační snímek

České pobočky UniCredit Bank tento týden spustily podporu Apple Pay. Její zákazníci tak téměř po půl roce od jejího...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Sencor stahuje od zákazníků dva typy mobilní klimatizace, mohou začít hořet

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, stahuje z trhu a od zákazníků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz