Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na novou migrační vlnu jsme už připraveni, řekli čeští strážci hranic v Rozstřelu

  12:04aktualizováno  20:01
V Praze vzniklo Národní situační centrum ochrany hranic, které má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Ti by tak měli efektivněji reagovat na trestnou činnost. O tom, jak funguje v praxi, ale také o migraci, spolupráci s Frontexem nebo funkci tzv. Eurosuru, hovořil v Rozstřelu jeho vedoucí plukovník Petr Malovec a operátor Michal Dvořák.

„Cílem našeho centra není garantovat předcházení migračních krizí, protože vznik a vývoj té poslední nebyl dán slabou ochranou vnějších hranic. Následky krize by už ale neměly být překvapující,“ řekl v Rozstřelu Petr Malovec.

„Každý členský stát by měl být dobře připravený, od roku 2015 proběhlo ve všech členských státech Evropské unie včetně České republiky spoustu opatření, aby v případě migračního tlaku měla země připravené humanitární prostředky - stany, technické prostředky, registrační systémy nebo technologie, které by pomohly migranty identifikovat. Všechno to od roku 2015 prošlo velkým vývojem,“ dodal.

Podle jeho slov se nyní už můžeme cítit bezpečněji, než před čtyřmi lety. Také Národní situační centrum ochrany hranic je právě jedním z prvků nových bezpečnostních opatření. 

„Nejsme schopni zaručit, že nenastane nějaká humanitární či válečná krize a během půl roku se na hranicích opět neobjeví dalších sto až dvě stě tisíc lidí v nouzi. Ale pokud tomu tak bude, my o tom budeme vědět, a budeme na to připraveni,“ tvrdí Malovec.

„Národní situační centra vznikla napříč celou Evropou. Každý členský stát má jedno z nich a každé z nich je zodpovědné za ochranu vnějších hranic daného státu. My máme vnější hranici leteckou a na tu dohlížíme. Provádíme různá opatření její ochrany, jako je třeba pasová kontrola,“ říká Michal Dvořák.

Zachycování podezřelých je denní záležitost

„Existuje tu Evropský systém ostrahy hranic, tzv. Eurosur. Tam my nahráváme všechny incidenty, které se stanou. A ty jsou potom přístupné všem operátorům Eurosuru napříč všemi členskými státy,“ říká Dvořák.

Dodává přitom, že nahrávání incidentů do systému je v podstatě denní záležitost. „Denně jsou to v rámci České republiky desítky případů,“ tvrdí.

„Pro nás jsou podezřelé osoby, které nemají zpáteční letenku nebo nemají potřebnou hotovost. Samotný systém ale neobsahuje osobní informace o daných lidech. Nahráváme tam pouze incidenty jako celek - ve smyslu kolik osob na místě bylo, jaká je jejich národnost a pohlaví,“ říká Dvořák.

„S osobou se pak vede správní, případně trestní řízení. Ve většině případů osoba zůstane na letišti v tranzitním prostoru, kde jsou všechny úkony vyřízeny, dostane zákaz vstupu na území Evropské unie, podle závažnosti v rozmezí od tří do deseti let, a letecký dopravce pak má povinnost dopravit ji tam, odkud ji přivezl. Pokud tak neučiní, hrozí mu vysoké sankce,“ říká Petr Malovec.

Dodává přitom, že detailní informace o lidech, kteří nelegálně překročí hranice EU, centrum mnohdy ani nezjistí. „Jsou to samozřejmě osoby, které ze své země utíkají před nějakou krizí. Těch je ale minimum. Pak jsou to především lidé, jejichž účelem je dostat se skrytě, pod cizí identitou, na území České republiky,“ dodává Malovec.

Od počátku své existence už má české centrum na svém kontě několik úspěšných zásahů, které pomohly bezpečnosti Evropy. „Byly to opravdu velice závažné případy. Lidé, kteří skutečně páchali teroristické činy,“ říká Malovec.

„S jednotlivými centry napříč všemi státy přitom navzájem komunikujeme a o incidentech si předáváme informace,“ dodává Michal Dvořák. „Fungují vlastně jako taková operační střediska celé Evropské unie.“

V Česku vzniklo centrum ochrany vnějších hranic. Pomůže s nelegální migrací

„Když zaznamenáme nebezpečí, jsme schopni zasáhnout v podstatě okamžitě. Když k nám kupříkladu letí letadlo s lidmi, kteří jsou nakaženi nějakou závažnou, nakažlivou chorobou, naší prací je zajistit, aby po přistání letadla byly zajištěny všechny důležité prostředky. To znamená lékařská pomoc, policie nebo speciální prostory, kde s lidmi bude operováno. To jsme z centra schopni po obdržení informace realizovat a připravovat téměř okamžitě,“ říká Dvořák.

„V současné době máme šest operátorů. Směny jsou 24 hodinové a sloužíme vždy po jednom člověku. V celém centru je přitom přes dvacet lidí a zvyšovat počet už nejspíš nehodláme,“ uzavírá Petr Malovec.

Posílení ochrany a zachování volného pohybu osob

Národní situační centrum ochrany hranic má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Ti by tak měli efektivněji reagovat na trestnou činnost. 

„Všichni chceme, aby naše země zůstala tou sedmou nejbezpečnější zemí světa,“ uvedl na slavnostním představením nového centra ministr vnitra Jan Hamáček. „Česká republika dlouhodobě prosazuje vnější ochranu hranic. Takové centrum vzniká v každé zemi Evropské unie,“ nastínil.

„Evropská unie se poučila z migrační krize a postupně se připravuje na to, co jsme vlastně jako Česká republika chtěli - posílit ochranu vnější hranice a zároveň zachovat volný pohyb osob po Unii. To je jediné smysluplné řešení,“ dodal. 

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Nepotřebujeme, aby nám z centra diktovali, jak se máme chovat, říká Okamura

23. května 2024  10:05,  aktualizováno  15:46

Vrcholem volební kampaně opozičního hnutí SPD před eurovolbami bude mítink na Václavském náměstí,...

Von der Leyenová a ti druzí. V Bruselu debatují adepti na šéfa Evropské komise

23. května 2024  14:14,  aktualizováno  15:36

V Bruselu ve tři hodin odpoledne začala velká debata kandidátů na předsedu Evropské komise. O...

Rusové postoupili u Časiv Jaru, ve Vovčansku zabředli do pouličních bojů

23. května 2024  15:35

Sledujeme online Ruské jednotky postoupily u města Časiv Jar v Donbasu na východě Ukrajiny, konkrétně v obci...

Základní zákon slaví 75 let. Zázrak po barbarství nacismu, řekl Steinmeier

23. května 2024  15:30

Německá ústava patří k tomu nejlepšímu, co v zemi vzniklo. V projevu to na oslavách 75. výročí...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...