Summit EU opět ukázal, jak trvá se domluvit, migrace už ale není trauma

  17:28aktualizováno  17:28
Brusel (od zpravodaje MF DNES) - Čtvrteční summit lídrů členských států Evropské unie se uskutečnil v poměrně klidné atmosféře. Dohodu ve sporné otázce migrace sice opět nepřinesl, ukázal ale, že se k ní společenství evropských zemí přibližuje a že kompromis uspokojivý pro všechny strany je na obzoru.

Premiér Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu (18. října 2018) | foto: Reuters

Byl to až podezřelý klid, který provázel čtvrteční jednání premiérů unijní osmadvacítky na téma migrace. Zatímco ještě loni touto dobou byly jak od státníků zemí visegrádské čtyřky, tak od států z opačné strany barikády slyšet velmi vzrušené komentáře, nyní se jednání – zdá se – posunují v klidu k dohodě.

Fotogalerie

Hlavním důvodem překvapivého klidu je fakt, že oproti vrcholu migrační krize je dnes situace pod kontrolou. Možná ještě daleko více, než byla před čtyřmi pěti lety.

Odpověď lze najít hned v prvních odstavcích schváleného závěrečného dokumentu summitu: „Počet zjištěných nelegálních přechodů hranic do EU byl snížen o 95 procent oproti svému vrcholu v říjnu 2015“.

I summit sice konstatoval, že tím problém není vyřešen a některé znepokojivé tendence pokračují, ale zpráva, kterou dává ono číslo, je jasná. Říká mimo jiné, že nelegální migrace do Evropy je dnes menší, než byla v letech 2013 nebo 2012. Tedy v době, kdy ji nikdo nebral jako zásadní problém, který by ohrožoval budoucnost EU.

Povinná solidarita místo kvót

Do pozadí byl odsunut slovní obrat „povinné kvóty“, který především ve středoevropských členských zemích EU, včetně Česka, působil jako červený hadr na býka. Rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož země Unii v tomto půlroce předsedá, uvedl, že se snaží změnit „povinné přijímání migrantů“ na „povinnou solidaritu“.

Tedy že vedle přijímání uprchlíků bude moci solidaritu projevit materiálně nebo vysláním policistů. To jsou věci, o něž Praha nebo Budapešť poslední roky usilovala. Ostatně i maďarský premiér Viktor Orbán označil to, co prosazuje Kurz, za „nejlepší návrh“.

Rakouský návrh kompromisu však stále nemá podle diplomatických zdrojů podporu kancléřky Angely Merkelové a některých jiných zemí, jako třeba Nizozemska. „Sebastian Kurz to shrnul tak, že existují čtyři skupiny, které mají různé názory. V4 mluví o zastavení migrace a ne o řízení migrace, jak to říkají jiné země. V tomto jsou pozice stále stejné,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Podle Babiše existuje v současnosti jediná země Evropské unie, která je připravena přijímat ve velkém migranty – tou je Rumunsko. Jistou logiku by to dávalo, protože Rumunsko patří mezi země s největším úbytkem obyvatel. Miliony Rumunů totiž odešly v minulých letech za prací na Západ.

Frontex s otazníkem

Další otázkou, kterou premiéři řešili, je nová podoba evropské agentury na střežení hranic Frontex. Ten by měl podle návrhu Evropské komise posílit z
1 500 na 10 000 mužů a v novém unijním rozpočtu by na to mělo jít navíc deset miliard eur.

Ochrana hranic je naše zodpovědnost, Frontex ať vypomáhá, shodla se V4

Premiér Babiš na jedné straně úspěchy Frontexu v boji s pašeráky lidí a nelegální migrací ocenil, současně však prohlásil, že je „třeba definovat další působení Frontexu“. V tom získal podporu italského premiéra Giuseppeho Conteho, který uvedl, že Frontex by mohl mít i méně než deset tisíc mužů. Ušetřené peníze by se mohly věnovat na pomoc severoafrickým zemím v boji proti nelegální migraci.

Shoda zemí EU panuje v tom, že masovou migraci do Evropy je možné zastavit jen ve spolupráci s africkými zeměmi. Zejména spolupráci se zeměmi Maghribu by měl pomoci summit států EU se státy tohoto regionu, který se bude konat příští rok v únoru v egyptské Káhiře.

Podobné jednání se také v příštích týdnech uskuteční na Sicílii s Libyí, jež byla až donedávna největším zdrojem nelegální migrace na kontinent. Někteří unijní státníci včetně Babiše vznesli návrh, aby se zeměmi Afriky vyjednával za EU speciální vyjednavač typu Michela Barniera, který zastupuje státy Unie při jednání o brexitu. Tento návrh podporu nezískal.

„Všechna tato témata budou znovu pokračovat na prosincové Evropské radě,“ shrnul Babiš. Ani u něj to nevypadalo, že by dosavadní „nedohodou“ byl nějak zneklidněn.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Spojené státy obvinily Assange z dalších trestných činů, včetně spiknutí

Fotka Juliana Assange, kterou drží jeho stoupenec na demonstraci v Londýně. (1....

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange z dalších téměř dvou desítek...

Z Mostu SNP v Bratislavě se zřítila dívka, pád z 80 metrů ji ale nezabil

Most SNP v Bratislavě

Z vyhlídky nad bratislavským Mostem Slovenského národního povstání ve středu odpoledne spadla 17letá dívka. Zřítila se...

Premiérka Mayová v pátek oznámí, kdy rezignuje, sdělila britská média

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019

Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve vládě, oznámí v pátek...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz