Policie si vyzkoušela, jak by zvládla znovuzavedení hraničních kontrol

  10:31aktualizováno  18:26
Na hranicích s Německem česká policie ve čtvrtek zahájila cvičení, při kterém vyzkouší dočasné znovuzavedení hraničních kontrol. Cvičení potrvá do pátku a zapojí se do něj asi 1200 lidí. Jde o české i německé policisty, vojáky, celníky, hasiče, příslušníky vězeňské služby a zdravotníky.

Ochranu hranic nacvičovaly ozbrojené složky v minulosti několikrát. | foto: ČTK

Policisté kontrolují auta během cvičení na všech 12 hraničních přechodech s Německem v Plzeňském kraji. Hlídky kontrolují také zelenou hranici mezi oběma zeměmi. Kromě toho vzniklo v hraničním prostoru u dálnice D5 u přechodu v Rozvadově velké registrační místo připravené na kontroly migrantů.

Fotogalerie

„Někteří řidiči se ptají, jestli jsme už znovu zavedli hranice, ale negativně nereagují,“ řekl na místě Stanislav Mraček z cizinecké policie Plzeňského kraje. „Je to kontrola všech možných náležitostí - osob, máme tu celní správu, tak je to zaměřené případně na převoz zboží ze zahraničí. Můžeme kontrolovat i technický stav vozidel, dálniční známky a podobně,“ řekl. 

Kontroly pro vozidla představují asi desetiminutové zdržení, pokud se vytvoří větší kolony, policisté kontroly na chvíli přeruší.

Zatímco ve směru z Německa do Čech jsou kontroly na hranicích neobvyklé, v opačném směru se s nimi už mnozí řidiči setkali. Bavorská policie hraniční kontroly namátkově provádí zhruba rok.

Pravomoc k okamžitému zavedení hraničních kontrol po dobu pěti dní má ministr vnitra. Vláda tak může učinit na dobu 30 dní s možností prodloužení až na půl roku.

Hasiči postavili registrační místo pro migranty

Méně než pět hodin stačilo hasičům, aby v prostoru bývalého dálničního hraničního přechodu Rozvadov na Tachovsku vybudovali z řady propojených stanů velké registrační místo pro registraci a třídění migrantů. 

„Je to modelová situace, kdy operační plán reaguje na to, že přes hranice ČR se přemisťuje migrační vlna velkého rozsahu. Smyslem je zabezpečit prvotní údaje a úkony s migranty tak, aby dále s nimi byly prováděny další úkony na policejních pracovištích,“ řekla na místě Milena Křivánková Beranová z Ředitelství služby cizinecké policie.

Testuje se připravenost policie

„Hlavním cílem cvičení je zjistit připravenost Policie ČR v součinnosti s ostatními složkami, které se na tomto cvičení podílejí,“ řekl šéf cizinecké policie Milan Majer. 

 „Jsem pevně přesvědčen, že toto cvičení zvládneme dobře, a že si zítra (v pátek) při vyhodnocení budeme moct říci, že jsme splnili úkol, který jsme si dali,“ dodal.

Celníci před 15 roky opustili hranice, z celnic jsou byty i obchody

Ochranu hranic nacvičovaly ozbrojené složky v minulosti několikrát, naposledy loni na podzim na hranici s Rakouskem. Policisté tehdy mimo jiné kontrolovali tři hraniční přechody, střežili takzvanou zelenou hranici a nacvičovali vyhledávání skupinky migrantů. Zavedení kontrol cvičili policisté i na hranicích se Slovenskem nebo Polskem.

Oproti minulému čtvrtletí stoupl také počet migrantů, kteří přes Česko projížděli do dalších zemí. Zatímco loni v říjnu až prosinci zajistila policie 37 lidí, letos od ledna do konce března 59. Byli to převážně uprchlíci z Iráku, Afghánistánu, Sýrie a Jemenu.

Z údajů ministerstva vnitra vyplývá, že v prvním čtvrtletí letošního roku zadrželi policisté 1372 lidí, kteří v České republice pobývali nelegálně. Je to o 26 více, než v posledních třech měsících minulého roku. Nejvíce přistěhovalců pocházelo z Ukrajiny.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Spor o volby ve Strakonicích pokračuje, vítěz chce podat druhou stížnost

Ilustrační snímek

Strakonická Veřejnost podá druhou ústavní stížnost proti rozhodnutí krajského soudu, který znovu zneplatnil podzimní...

Smartwings vrátí do provozu havarované letadlo, až dostane náhradní díl

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Společnost Smartwings vrátí do provozu jedno z havarovaných letadel zpět do vzduchu, až firma dodá příslušný náhradní...

Účastníka klimakempu legitimovali policisté nezákonně, rozhodl soud

Aktivisté vnikli do dolu Bílina na Mostecku (24.6.2017)

Policisté zasahující během klimakempu na Mostecku v roce 2017 pochybili, když vyzvali k prokázání totožnosti jednoho z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz