Náhrada za TOP 09. Starostové uzavřou dohody s regionálními hnutími

  12:09aktualizováno  12:09
Petr Gazdík, Martin Půta a další špičky hnutí Starostové a nezávislí výrazně postoupili při hledání partnera pro další spolupráci, který by měl postupně nahradit TOP 09. Ve Sněmovně se sešli se zástupci regionálních hnutí, s nimiž chtějí jít společně nejen do krajských voleb v příštím roce.

Lídři hnutí STAN Petr Gazdík a Martin Půta významně pokročili při vytváření konfederačního hnutí společně s regionálními uskupeními. Cílem je spolupráce nejen v krajských volbách | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Vytváříme konfederační hnutí společně s významnými regionálními stranami a hnutími. Jde o vytvoření krystalizačního jádra širšího proudu hnutí, prosazujících společné myšlenky v politice nejprve na krajské, později i celostátní úrovni,“ řekl iDNES.cz místopředseda Sněmovny Gazdík.

Ten nyní řídí hnutí STAN místo libereckého hejtmana Půty, jenž výkon funkce předsedy pozastavil kvůli policejnímu stíhání.

V pondělí se vedení STAN sešlo se zástupci uskupení Pardubáci, Východočeši, Sdružení pro Pardubice, Jihočeši 2012, Hnutí Ostravak, Zvuk 2012 (hnutí zastupující Zlín, Vsetín a Uherské Hradiště), Karlovarská občanská iniciativa, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst či Občané patrioti. Celkově se jednání účastnilo 30 až 35 lidí.

Memorandum o spolupráci už Starostové a nezávislí stvrdili s hnutím Ostravak v Moravskoslezském kraji a do konce června má být podle Gazdíka jasno o spolupráci s regionálními uskupeními v dalších krajích.

Hnutí STAN se v poslední době stalo velmi žádanou „nevěstou“. Dohodu o spolupráci s TOP 09 na celostátní úrovni má uzavřenou do roku 2017, ale to nebrání spolupráci s jinými partnery v krajských volbách.

STAN vábili i lidovci. Je to jejich rozhodnutí, říká Bělobrádek

Zájem o spolupráci se STAN projevovali na víkendovém sjezdu ve Zlíně i lidovci. „Petr Gazdík měl výborný projev, asi mu nabídneme přihlášku do KDU-ČSL,“ chválil ho třeba první místopředseda lidovců Marian Jurečka. A zájem o STAN má také hnutí ANO Andreje Babiše. Pokročilá jednání s regionálními uskupeními ale ukazují, že Starostové preferují jiný směr spolupráce, o němž již dříve mluvil i liberecký hejtman Půta.

„Je to bytostné rozhodnutí Starostů a nezávislých. Byli by pro nás zajímavým partnerem v některých krajích. My s nimi máme koalici na pražském magistrátu,“ reagoval pro iDNES.cz šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Na dohody o krajské spolupráci navážou smlouvy o dlouhodobé spolupráci, což pro regionální hnutí bude znamenat i získání statutu registrovaných příznivců STAN a vzniknou i pravidla pro financování spolupráce. STAN má nyní kolem patnácti set členů a registrovaných příznivců, čtyři zástupce ve Sněmovně zvolené na kandidátce TOP 09, šestičlenný klub v Senátu, jednoho europoslance a bezmála šest stovek starostů, kteří jsou členy či podporovateli hnutí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Čeští politici mají chybné názory. Čína radí, co si máme myslet o Hongkongu

Prodemokratičtí demonstranti drží v rukou cedule s různými variantami nápisu...

V Hongkongu pokračují protivládní protesty. Demonstrující tento týden podpořili předseda ČMKOS Josef Středula a senátor...

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Mapa míst, kde umírají nejčastěji

Ilustrační snímek

Nejnebezpečnější pro chodce jsou rovné silnice. Vloni na místech, která jsou na první pohled přehledná, zemřelo 79...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz